caution

Intel: Σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν

Recommended Posts

[news_img=Intel: Σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/news_img]Με την λιθογραφία των 32nm να επικρατεί προοδευτικά σε όλη την γκάμα των επεξεργαστών της Intel, η εταιρία ανακοίνωσε το πρόγραμμα για την διακοπή παραγωγής και διάθεσης αρκετών παλιών και αγαπημένων επεξεργαστών, κατασκευής 45nm. Έτσι οι επεξεργαστές: Pentium E5400 & E6500, Core 2 Duo E7400 & E8400 και Core 2 Quad Q8300, Q8400, Q8400S, Q9505, Q9550, Q9550S & Q9650, θα μας χαιρετήσουν ανεπιστρεπτί, και θα πάψουν να είναι διαθέσιμοι για παραγγελίες στις 26 Αυγούστου 2011 και μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων.

Με μια μικρή παράταση (μέχρι τις 10 Φεβρουαρίου 2012) θα εξαφανιστούν και οι tray εκδόσεις των διπύρηνων E6500, E7400, E8400 μιας και στην αρχή θα φύγουν μόνο οι boxed εκδόσεις. Και αν όλοι οι παραπάνω επεξεργαστές σας φαντάζουν αρκετά παλιοί, η Intel ανακοίνωσε ότι και ο Lynnfield Core i5-750 θα έχει την ίδια τύχη, και θα εκλείψει μαζί με τους παραπάνω quads στις 26 Αυγούστου 2011.

Τέλος εποχής λοιπόν, για ένα μεγάλος μέρος των 45nm επεξεργαστών της Ιntel. Τα 32nm μας κλείνουν το μάτι.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα γέρικα αλόγα!! Εγώ έχω στο δεύτερο Pc έναν C2d 6400 με OC στα 3.2 και το σύστημα πετάει με 4gb Ram στα 800 και Win7 64!!

και να φανταστείτε ότι είχε αγοραστεί το 2005-6 μόλις είχαν βγει οι 2πυρηνοι!!

Μια χαρα τα έβγφαλε τα λεφτα του!!

;P..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το main rig στα Χανιά είναι Core 2 Quad Q8400 @ 3GHz και μνήμες 2x2GB A-Data 1066MHz ;) Μια χαρά πετάει το σύστημα :)

Το CPU δεν ήθελα να το πάω παραπάνω γιατί είναι με x8 multi, αρκετά ζεστό και θέλει ρεύμα για να παίξει ψηλά, όμως έχω βγάλει Vantage ακόμα και στα 3.6GHz (450MHz FSB) :D Σταθερά παίζει και στα 3.4 αλλά δεν θέλω να του έχω πολύ ρεύμα δεν υπάρχει λόγος, οπότε παίζω στα 3 :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now