GeorgeMan

Διέρρευσαν τα ονόματα των πρώτων μητρικών της ίδιας της Intel, με το chipset Z68.

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Διέρρευσαν τα ονόματα των πρώτων μητρικών της ίδιας της Intel, με το chipset Z68.]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG]Παρόλο που μεσολαβεί αρκετός καιρός μέχρι την έλευση του Z68 chipset της Intel, έχουμε ήδη κάποιες πληροφορίες σχετικά με τις πρώτες μητρικές της ίδιας της Intel που θα εξοπλίζονται με το εν λόγο chipset.

Πιο συγκεκριμένα, η Intel αρχικά θα παρουσιάσει δύο μητρικές, η μία στην extreme κατηγορία, και η άλλη στη κατηγορία media. Δυστυχώς δεν υπάρχουν ακόμα ακριβείς πληροφορίες με λεπτομέρειες σχετικά με τις μητρικές αυτές, ωστόσο έγιναν γνωστά τα ονόματά τους, DZ68BC η "μεγάλη" και DZ68DB η media. Οι μητρικές αναμένεται να κάνουν το ντεμπούτο τους το δεύτερο μισό του 2011, αν και το Ζ68 chipset θα λανσαριστεί μόλις το δεύτερο τρίμηνο, μαζί με το μικρό του αδερφάκι, το Η61.

Αυτό σημαίνει ότι στη CeBIT (1-5 Μαρτίου, Ανόβερο, Γερμανία) δε θα έχουμε πολλά δείγματα μητρικών, ενώ αντιθέτως αναμένεται να κλέψουν την παράσταση στην Computex (τέλος Μαΐου). Επίσης, να αναφέρουμε ότι η εικόνα που διέρρευσε παλαιότερα σχετικά με το Z68 φαίνεται να επιβεβαιώνεται, όπως επίσης και το γεγονός ότι δεν θα υποστηρίζει SSD caching στο λανσάρισμα του, με την υποστήριξη να εξαρτάται από το πότε θα διατεθεί η έκδοση 10.5 των Intel Rapid Storage Technology drivers.

Διαβάστε περισσότερα εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα πάρω 16GB DDR3 1333 Ram στα 160 ευρώ για 4GB SuperCache και 4GB Ramdrive σε συνδυασμό με έναν η και 2x raid0 SSDs με ελεγκτή 3ής γενιάς Sandforce και Crucial RealSSD και μετά με καφεδάκι, μπισκότο και συμπάθεια κουβέντα να γίνεται για τα υπόλοιπα, ssd caching του Z68, κτλπ κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μεινει λιγο πισω :P

16GB 1333 = 140 ευρω

pc1 x4

Κατα τ' αλλα συμφωνουμε, λεπτομερειουλα ειν αυτη :)

Α, βλέπω ότι είσαι και εσύ φίλος της άπλετης και χορταστικής RAM ειδικά στην ακαταμάχητη τιμή των 140 ευρώ, του SuperCache/SuperRamDrive, του καφέ και της συμπαθείας προς τους πάσχοντες...:D

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να σηκώσεις 2-3 virtual machines ταυτόχρονα ???

Εγώ κάπως έτσι τα έχω στο μυαλό μου :

1GB -> απλά δε φτάνει

2GB -> είναι λίγα

4GB -> είναι καλά

6GB -> είναι αρκετά

8GB -> επαρκούν σχεδόν σε όλους και μένει και αρκετή ελεύθερη μνήμη πάντα

12GB+ -> είναι overkill (με μόνη ουσιαστική χρήση για αυτούς που χρησιμοποιούν "βαριές" εφαρμογές - αλλά και πάλι είναι πάρα πολλά)

@webhunter μη μου πεις τώρα ότι θες να τρέχεις 6 virtual machines και δε σου φτάνουν ούτε 12 :P

Link to comment
Share on other sites

Για να στο κάνω λιανά....Τα 8 GB για ένα μηχάνημα το οποίο έχει σχεδόν μόνιμα ανοιχτά :

- Photoshop

- Dreamweaver

- Autodesk Inventor

- Aveva

- Rhino

- Matlab

Είναι minimum, συν όταν θες 2 virtual machines (ένα Ubuntu ή άλλη διανομή και παράλληλα και να σηκώσεις και ένα Win Home Server για Testing) δίνοντας στο πρώτο 2 Gb και στο δεύτερο 4 GB, έχεις φτάσει αισίως τα 14 GB.

Άρα τα 16 Gb είναι για πλάκα που χρειάζεται ένας σοβαρός χρήστης!

Link to comment
Share on other sites

Για internet, office και gaming είναι αρκετά, trust me :)

Λυπάμαι George αλλά εδώ διαφωνώ, 4GB πλέον σε 64bit λειτουργικό που έρχεται και με κάποιο memory overhead είναι το Minimum πλέον για ένα μοντέρνο workstation, τίποτα δεν είναι ποιο εκνευριστικό στον κόσμο από το να χτυπάς pagefile στον δίσκο, ακόμη και στον SSD, λόγο ότι έχεις ανοίξει 10 tabs παραπάνω π.χ. στον Chrome η να πρέπει να κλείσεις τον "ζωντανό" Βrowser σου και τις εφαρμογές σου για να παίξεις ένα Game επειδή έτσι σου αρέσει, αρκετοί χρήστες είναι βαριοί Multitaskers και Power Users, παίζουν παιχνίδια και βλέπουν και 1080p ταινίες ταυτόχρονα στα multimonitor setup τους, τρέχουν δεκάδες εφαρμογές ταυτόχρονα, γενικά είναι πολυάσχολοι όταν κάθονται σε ένα μηχάνημα και επιζητούν σβελτάδα και ομαλό σαν έναν ωραίο πισινό Multitasking. Τίποτα δεν αντικαθιστά σε τέτοιες ας πούμε ακραίες περιπτώσεις την μπόλικη δεκάδων gigabytes RAM, τους SSD δίσκους και τους πολλαπλούς και υψηλά χρονισμένους πυρήνες, όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο και στο μέλλον με τις GPU να τρέχουν πολλαπλές εφαρμογές ταυτόχρονα (WDDM 2.1), δλδ να τρέχουν preemprive multitasking 3D/2D/Video/OpenCL εφαρμογές, π.χ. 2 Direct3D Games η εφαρμογές σε 2 fullscreen οθόνες η παράθυρα, GPGPU ας πούμε Folding@Home και Desktop όλα ταυτόχρονα όπως συμβαίνει στις CPU, τα trends αλλά και το τι "είναι" και ποια η φύση ενός Desktop PC θα αλλάξει, ήδη συμβαίνει με την άνοδο των Smartphones/Tablets και φθηνών Netbooks.

Link to comment
Share on other sites

μήπως μιλάτε για users που δεν κλείνουν ποτε τις εφαρμογές που ανοίγουν?

p.s. εκεί πάνω δεξιά στα παράθυρα υπάρχει ένα "x" :P

Να τις κλείσω και να τις ανοίγω πάλι σε 2-3 λεπτά?

Link to comment
Share on other sites

@IntelUser: Μου ακούγεται λίγο overkill να βλέπεις ταινία στο ένα monitor και στο άλλο να παίζεις παιχνίδια. Δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο, εκτός κι αν είστε παρεάκι στο σπίτι και πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις κάτι στο άλλο monitor την ώρα που οι άλλοι αράζουν και βλέπουν το ταινιάκι τους...

Link to comment
Share on other sites

@IntelUser: Μου ακούγεται λίγο overkill να βλέπεις ταινία στο ένα monitor και στο άλλο να παίζεις παιχνίδια. Δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο, εκτός κι αν είστε παρεάκι στο σπίτι και πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις κάτι στο άλλο monitor την ώρα που οι άλλοι αράζουν και βλέπουν το ταινιάκι τους...

Μην το λες..! :P

ο μικρος παιζει lineage και εγω βλεπω ταινια στην αλλη! :P

Πιστευω πρεπει να τα εχεις αναγκη τα extra gb!Εμενα π.χ μου φτανουν τα 4! ( προς το παρον)

Link to comment
Share on other sites

Για το 99% των χρηστών σε Desktop, τα 4GB είναι υπεραρκετά με τα 8GB να έρχονται σιγά σιγά να πάρουν την θέση τους αλλά μόνο γιατί είναι πλέον σε προσιτή τιμή και όχι γιατί είναι αναγκαία.

Σε Workstations και Server αλλάζει το πράγμα ανάλογα με την χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now