FireKiller

Κατεύθυνση-Παράθυρο για το μέλλον

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Τις τελευταίες μέρες έχω κολλήσει στο:"Τι κατέυθυνση να ακολουθίσω" και προς τα που να κινηθώ μετά(Σχολές κτλπ).

Με λίγα λόγια εγώ θα θελα μια μελλοντική δουλειά στυλ Shamino/Hicookie κτλπ

Δώστε τις λάμπες(φώτα) σας :loveliness:...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κατι τετοιο να ασχοληθεις, θα πρεπει να ακολουθησεις τεχνολογικη κατευθυνση για να περασεις ΤEI Hλεκτρονικης Πειραια, Χαλκιδας, Πατρας, Λαρισα, Κοζανη κλπ...

Η υψηλοτερη βαση ειναι κοντα στα 12000 που ειναι του Πειραια....

Στα λεω αυτα επειδη θες να γινεις σαν και τον Σαμινο....

Δεν σημαινει ομως οτι συμφωνω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος είμαι τεχνολογική. Και θέλω να περάσω Γιάννενα computer science, κάπου στα 16.000 μόρια. Αλλα ότι και να σπουδάσεις και όπου να το σπουδάσεις, το θέμα είναι να ασχολήσε και να το αγαπάς βαθιά

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη αληθεια ειπες Νικ!

δυστυχως οι δουλειες του σαμινο και λοιπων δεν υπαρχουν Ελλαδα, εδω μονο software και αν εισαι τυχερος (με μπαρμπα στην κορωνη) :P

Link to comment
Share on other sites

1. αυτα που κανουν οι σχολες που αναφερθηκαν ουδεμια σχεση εχουν με τις μομπο τις vga κτλ κτλ.. ακομα και τα pcb που κατασκευαζουν αν εχουν κανα 2πλης οψης θα ειναι σχετικα απλο σε σχεση με τα δις τρανζιστορ και τις πλοιαδες πυκνωτων και εξαρτηματων που εχουν πανω αυτα τα hardware parts. το να ξερεις τι παιζει σε ενα pcb επανω το μαθαινεις και στο ιεκ που λεει ο λογος..

2. μπορεις να πας ηλεκτρολογος μηχανικος (προυποθεση το πολυ διαβασμα,εννοωντας το πολυτεχνιο και οχι το τει) και μετα να σε παρουν μεταπτυχιακο σε καποιο καλο πανεπιστημιο πανω στα ηλεκτρονικα. οχι τα βασικα, μαλλον μικροηλεκτρονικη..

φιλικα παναγιωτης

ps: σιχαινομαι τα ηλεκτρονικα..!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω. Πάντος και απο γιάννενα που ρώτησα έναν κηθηγητή που ειδικεύεται σε πολυπύρινα συστήματα, κάτι μπορείς να κάνεις και με hardware design. Εγώ πάντος που είμαι δευτέρα και σιγά σιγά ετοιμαζόμαστε τα πράγματα είναι δύσκολα αμα ζητάς πολλα( εγω τα βρίσκω δύσκολα τα μαθηματικά κατεύθυνσης)

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθηματικά κατεύθυνσης ειδικά της Δευτέρας Λυκείου είναι πανεύκολα ρε παίδες...

Firekiller ο shamino και ο hicookie δεν σπούδασαν κάτι συγκεκριμένο για να φτάσουν εκεί που είναι τώρα. Ο Shamino ήταν ηλεκτρονικός και είχε και πολλές γνώσεις στα ψυκτικά από δική του ενασχόληση. Το 2000 περίπου άφησε το gaming που είχε ρίξει τρελό κάψιμο (unreal tournament έπαιζε) και ξεκίνησε να ασχολείται με το overclocking. Άρχισε να mod-άρει τα πάντα, να φτιάχνει τα δικά του μονοβάθμια, έπειτα προχώρησε στα cascade και έγινε πασίγνωστος μέσω του vr-zone και του xtremesystems.

Γύρω στο 2006 πρέπει να ξεκίνησε να παίρνει samples και βρήκε τρομερή υποστήριξη από την ASUS. Το 2007 ήταν ΠΑΝΤΟΥ, από Cebit και Asus Overclocking Championship μέχρι ASUS headquarters και Ελλάδα με το Plaisio Overclocking Event. Τότε είχε βγάλει και τούτο το video:

Το video ^^ είναι re-uploaded. Θυμάμαι ότι το αρχικό ήταν του 2007, αλλά δεν μπορώ να το βρω πουθενά.

Μετά ξεκίνησε να δουλεύει στο 2008 στην Foxconn, έπειτα πήγε στην EVGA και τώρα είναι ξανά στην ASUS :D

Ο hicookie μια από τα ίδια απλά ξεκίνησε από πολύ νωρίς στην Gigabyte και έμεινε εκεί. Το βασικό κοινό και των δύο είναι ότι έφαγαν πολλά χρόνια στο extreme overclocking πριν αρχίσουν να δουλεύουν στις εταιρείες. Και γενικά να ξέρεις ότι οι θέσεις εργασίας τους δημιουργήθηκαν εξαιτίας του overclocking... Δεν σπούδασαν πάνω στο overclocking, αλλά πάνω στα ηλεκτρονικά πράγμα που τους βοήθησε να ανέβουν πιο ψηλά στην overclocking community :)

Εννοείται ότι τέτοιες δουλειές δεν παίζουν Ελλάδα. Μια καλή αρχή είναι να περάσετε Ηλεκτρονικοί Υπολογιστικών Συστημάτων και μετά κάποιο μεταπτυχιακό πάνω στα πιο εξειδικευμένο πράγματα. Ή ακόμα καλύτερα να περάσετε Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί και Μηχανικοί Ηλεκτρονικών Υπολογιστών σε Πολυτεχνείο και αφού κάνετε ένα σωστό μεταπτυχιακό να αναζητήσετε για δουλειά στον τομέα αυτό. Να ξέρετε πάντως ότι πιο εύκλα θα μπείτε σε κάποιο άλλο τμήμα μιας μεγάλης εταιρείας, παρά να γίνετε Hicookie και shamino... Η πραγματικότητα δεν είναι τόσο ρόδινη όσο φαίνεται και η πίεση της δουλειάς τους είναι τεράστια! Οι θέσεις εργασίας των shamino και hicookie, όσο εύκολα δημιουργήθηκαν τόσο εύκολα μπορούν να κατασραφούν.

Οπότε πρέπει να ξεχωρίσετε στο μυαλό σας το overclocking από την εργασία και την επιβίωση. Λίγοι είναι αυτοί που καταφέρνουν να το κάνουν επάγγελμα, με ότι συνέπειες συνεπάγεται αυτό. Μην περιμένετε ότι σπουδάζοντας Ηλεκτρονικά θα μπείτε στην Gigabyte να βοηθάτε στην ανάπτυξη καινούριων μητρικών και να bench-άρετε όλη μέρα με υγρό άζωτο :) Πιο πιθανό είναι να δουλέψετε σε κάνα RMA department και να ξεκολάτε SMDs.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιώργη, έχεις δίκιο, αλλα προσωπικά το overclocking το κάνω απο hobby, δεν περιμένω να βγάλω λεφτά απο αυτό.Τώρα θα ήθελα να σχεδιάζω πράγματα, αλλα όχι απαραίτητα μητρικές. Όταν θα έρθει η ώρα με το καλό να πάρω το πτυχίο μου βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουν τα μόρια, όχι χαλαρά, αλλά βγαίνουν. Μην αγχώνεστε από τώρα... (Μιλάω εκ πείρας :P)

Και δικιά μου άποψη πάντως είναι HMMY είτε Αθήνα είτε Πάτρα και μετά είναι μεταπτυχιακό πάνω στα ηλεκτρονικά.

Βέβαια υπάρχει και μια σχολή στην Πάτρα που ασχολείται κυρίως με H/W Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής.

Άποψή μου είναι να δεις λίγο το πρόγραμμα σπουδών κάθε σχολής και ύστερα αποφασίσεις.

Α και μη ξεχάσω Τεχνολογική FTW.

Link to comment
Share on other sites

επειδη και γω το ψαχνω ενδιαφερομαι να ακουσω γνωμες αλλα το προβλημα ειναι η ευρεση εργασιας και αυτο με απασχολει πολυ.με ενδιαφερουν ολα αυτα με το hw design αλλα τι δουλεια μπορω να βρω ελλαδα ή εξωτερικο?για οποια σχολη θελετε,μεταπτυχιακα κλπ μπορω να βρω πληροφοριες παντως απο το φροντ μου(ωθηση,απο τα καλυτερα στην αθηνα για τεχνολογικη/θετικη κατευθυνση)

Link to comment
Share on other sites

Ενα σας λεω. Στο πανεπιστημιο που ειμαι υπαρχουν καθηγητες με κονε

σε intel και amd.

Φανταστειτε στα μεγαλυτερα πανεπιστημια της Ελλαδας τι γνωστους θα εχουν...:P

Στην Ελλαδα δοξα το θεο υπαρχουν δουλειες. cisco, singular, intracom, εταιρειες επικοινωνιων, εταιρειες ασφαλειας, διαφορα παραρτηματα μεγαλων πολυεθνικων, κλπ.

ΑΛΛΑ, ειναι ελλαδα, και εκτος οτι το χρονο προσλαμβανουν 10 ατομα και απολυουν 100, υπαρχει και ο παραγοντας γλυψιμο.

Edited by Boton
Link to comment
Share on other sites

η οποια θα σε βοηθησει να βρεις μια καλη δουλεια σε αυτες τις εταιριες?και κατι αλλο,η δουλεια που μπορεις να βρεις στην ελλαδα ειναι καποια αξιοπρεπης,με καλο μισθο,που να παραγεις κατι ή ειναι δευτερουσα και βασιζεται σε εταιριες του εξωτερικου?και ποσο ευκολα μπορεις να μπεις εκει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now