crio

Ο νέος μου σταθμός κόλησης...ZD-931

Recommended Posts

Προ ολίγων ημερών το πολυαγαπημένο μου Black & Decker CI500 απεβίωσε και έτσι μπήκα σε σκέψεις αγορά ενός καλού και οικονομικού Soldering Station.... Η αναζήτηση κράτησε λίγες μέρες με αποτέλεσμα να δω αρκετά όμορφα μηχανήματα τόσο σε Ελλάδα όσο και εξωτερικό (ebay etc). Η τελική επιλογή ήτανε δύσκολη όμως πιστεύω το αποτέλεσμα με δικαιώνει... Διάλεξα λοιπόν το ZD-931 με κόστος 56? με μεταφορικά.

Διαθέτει ένδειξη και ηλεκτρονικό έλεγχο θερμοκρασίας και πολύ φτηνά ανταλλακτικά.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν βλέποντας τη συσκευασία του....Αρκετά στιβαρή θα έλεγα πράγμα θετικό αφού δεν επιτρέπει να προκληθούν ζημιές στη συσκευή..

4824d8e7a0715b31.jpg

4824d8e7b671fa29.jpg

4824d8e7b6744fb4.jpg

4824d8e7b679cdb7.jpg

4824d8e7b676a3c7.jpg

Το κολλητήρι είναι αποσπόμενο από τη βάση με το κόστος για ένα καινούργιο σε περίπτωση που χαλάσει να είναι μόλις 10?. Η σύνδεση με τη βάση γίνεται μέσω μια 4pin φύσας που μάλιστα έχει και βιδωτή ασφάλεια.

4824d8e7b68a67c7.jpg

4824d8e7b68cc13f.jpg

Η βάση διαθέτει μεγάλη ευανάγνωστη οθόνη με ένδειξη επιθυμητής και πραγματικής θερμοκρασίας, πλήκτρα ελέγχου θερμοκρασίας (πάνω/κάτω), διακόπτη on/off και φυσικά βάση στήριξης και σφουγγαράκι καθαρισμού της μύτης.

4824d8e7b67c48d4.jpg

4824d8e7b67ef473.jpg

4824d8e7b6826303.jpg

4824d8e7b685c211.jpg

4824d8e7b6881a07.jpg

Στο τέλος των φωτογραφιών έχουμε μια γενική του σταθμού κόλλησης και μια με το B&D CI500

4824d8e7b68f2015.jpg

4824d8e7b6923364.jpg

.......................

Video

Ελπίζω να βοήθησα όσους αναζητούν ένα καλό κολλητήρι και να ήμουν κατατοπιστικός...:D:D

Edited by crio
Link to comment
Share on other sites

..ωραίο μεγιές βρε :)

..εγώ πάντως δεν μπορώ να κολλήσω καθόλου οταν το στέλεχος ειναι τόσο χοντροκομένο, αλλά αφου σε βολευει καλή φάση!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, σ' ευχαριστώ Χρήστο.

αλλα το βελλερ δεν το αλλαζω με τιποτα

Γιατί;

Γενικά, από μάρκες -μιας και το αναφέρει ο subzero- ποιά είναι η καλύτερη /πιο εξειδικευμένη; :que:...

Link to comment
Share on other sites

Περί το 1,5 χιλιοστό Άκη.

Weller σίγουρα δεν είναι αλλά στα λεφτά του πιστεύω είναι κορυφή.Για κάτι αντίστοιχο σε weller πας 150+

Link to comment
Share on other sites

Περί το 1,5 χιλιοστό Άκη.

Weller σίγουρα δεν είναι αλλά στα λεφτά του πιστεύω είναι κορυφή.Για κάτι αντίστοιχο σε weller πας 150+

1.5?

Μπορείς να βάλεις μικρότερη? ή να πάρεις σώμα με μικρότερη?

εδώ για να παίζεις άνετα σε smd και να μην τα κάψεις όλα θες 0,5 και κάτω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να λέω και πολύ.Πάντως οι μύτες αλλάζουν πολύ εύκολα αφού απο το σώμα ξεβιδώνει ένα παξιμάδι και βγαίνει εντελώς η μύτη.

To ανταλακτικό κάνει ~3? και έχει μέχρι 0.3mm αν είδα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως η κλ@νια το antex που έχω με 15w αν θυμάμαι καλά, έχει εναλλασώμενες μύτες εώς και 0,1mm η οποία για το smd mod στην Bloodrage ήταν ταμάμ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ήταν το πρόβλημα?

Γιατί 25άρι με 0.12 μύτη πρέπει να είναι ταμάμ μιας και το 15άρι είναι λίγο ψόφιο για τόσο λεπτή μύτη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now