WebHunter

Αγορά ποδηλάτου

Recommended Posts

Καλησπέρα,

είμαι σε φάση που λέω να πάρω ποδήλατο πόλης/χώματος/κατάβασης βουνού, μιας και το παλιό μου Full Suspension είναι πολύ παλιό και θέλει περίπου 200? για να γίνει πλήρως λειτουργικό και άνετο.

Τι λέτε γι'αυτό ?

STROKE / 2011 - Full Suspension - Mountain - ΠΟΔΗΛΑΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Τίμιο. Πως συνδυάζεις το πόλης με το κατάβασης; Είναι εντελώς διαφορετικές κατηγορίες... Αν θέλεις να το κάνεις, θα πρέπει να πας σε κάποιο που έχει Lock, ή έστω σκληρή ρύθμιση και στις δύο αναρτήσεις, γιατί ειδικά η πίσω θα σε κουράσει πολύ στην πόλη.

Link to comment
Share on other sites

Εάν θα ήθελες κάτι γρήγορο κοίτα για το Maserati, κοντά στα $5,210 βγαίνει...και λεφτα υπάρχουν

Maserati-1.jpgl

Εάν θα ήθελες κάτι ελαφρύ κοίτα το Audi που έιναι και απο ξύλινο frame.

Βέβαια έχει $7260, αλλά ξέρεις, λεφτά υπάρχουν !

espresso-brown-road.jpg

Εάν είσαι απο τους τύπους που ζούνε μόνο για την ποδηλατοβόλτα κάθε Παρασκευή και έιναι τίγκα ποζέρια (του στύλ : Πόσο ζυγίζει το εργαλέιο σου ? ή που κοιτάνε εάν τους κοιτάς) τράβα για ένα McLaren που έιναι πολύ brutal και θα σου κάτσει και γκόμενα με τούτο.

Τιμή δεν ξέρω, αλλά τι σε νοιάζει? Λευτά υπάρχουν . .

McLaren-Verge-bike-s.jpg

Τέλος, εάν πάντα ήθελες μια M3 , αλλά λεφτά δεν υπήρχαν, κοίτα το BMW που τα έχει όλα αλλά και look M3 .

BMW-M-Bike-Carbon-Racer-001.jpg

Outsider είναι και το Ferrari που μπορείς να δείς εδω . Απλά

νομίζω ότι το έχεις ήδη 2 φορές σε 2 διαφορετικά χρώμματα. . . άλλωστε με 12.500? που έχει το ένα. . . λεφτά σίγουρα υπάρχουν . . .

Link to comment
Share on other sites

1ον, δεν είμαι πλαίσιο και λεφτά δεν υπάρχουν. Ο gor είναι ο φραγκάτος.

2ον, wizard ανέφερα πόλη και κατάβαση για να μην μου πείτε για HT. Έχω συνηθίσει τόσα χρόνια με FS χωρίς κλείδωμα, και το IDEAL πρέπει να έχει κλείδωμα της πίσω ανάρτησης.

Σε αυτά τα λεφτά έχετε άλλη πρόταση;

Βρήκα και αυτό: Cyclist.gr - Orbea Radical Flow

3ον, GOr είσαι off....Δεν θέλω HardTail!

Link to comment
Share on other sites

τον τελευταιο χρονο βολταρω με ενα ideal zigzag του 10 το οποιο ειναι ht και μου βγηκε στα χρηματα που σκεφτεσε να δωσεις. ειναι το βασικο μου μεταφορικο μεσο και πεζει σε ολα τα εδαφη(κατα καιρους και downhill) και γενικως του γραφω χιλιομετρακια. και που θελω να φτασω... θεορω πως θα δωσεις χρηματα για ενα χαρακτιριστικο(πισω αναρτηση) απο μετριο εως κακο και ενδεχομενος να ηταν καλυτερη ιδεα αυτα τα χρηματα να πηγεναν σε καλυτερο πιρουνι ι φρενα ι σασμαν. σαν να βαζεις σε ενα i7 τροφοδοτικο 20ε για να στο θεσω διαφορετικα :P

Link to comment
Share on other sites

το zigzag που εχω τωρα ειναι το τριτο στην σειρα ποδιλατο που εχω αποκτισει. το πρωτο ηταν fs του κολου στα 200ε περιπου και το επεστρεψα την επομενη rma γιατι δεν τσουλουσε ουτε στην κατηφορα. πειρα στα καπακια λοιπον ενα ht giant sta 350ε και ενιωσα σαν να μπηκα απο το lada σε Ferrari. μου το εκλεψαν ενα ωραιο απογευμα και το επομενο ηταν το zig zag στα 500 και παλι ht και παλι ενιωσα σαν να περασα απο lada σε Ferrari. +150 καθε φορα και οι διαφορες πρακτικα ηταν απειρες! καλυτερο ρολαρισμα(με κακο fs τζαμπα 8α κεει η λαμπα) ετη φωτος η αποσταση στα φρενα και επισης ετη φωτος στο σασμαν. μεχρι να βρω ενα ποσο γυρω στο 1000ρικο δεν εχω σκοπο να περασω σε fs. καλυτερα μετριο ht παρα χειριστο fs! αυτα συναδελφε ποδηλατη! :)

Link to comment
Share on other sites

Μμμ, σκέψεις...12 χρόνια με FS δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή, και είχα δώσει 200?. Είχα δοκιμάσει HT και μου φαινόταν άθλιο που ένιωθα τους κραδασμούς. Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

eshop ΠΗΔΑΛΙΟ - BIKE CENTER Ποδήλατα Bikes IDEAL IDEAL ZIGZAG 01 (2010) (46)

ειναι αυτο που εχω σημερα. το πειρα απο αυτο ακριβως το καταστημα(μου το εστειλε με μεταφορικη απο αλεχ. στην θεσσαλονικη και καποια extra δωρο οπως street ελαστικα, φτερακια, κοντερ, τρομπα) απλα ειχε καποιες διαφοροποιισεις απο τα stock specs που εν τελη βολεψαν τρελα(καλυτερα πιρουνια και υδραυλικα δισκοφρενα).

τον τελευταιο χρονο του κανω πανω απο 10κμ καθε μερα(απο κινηση στο κεντρο της πολης μεχρι hardcore downhill και μου εδωσε την αισ8ηση στιβαρου ποδηλατου που δεν 8α σκορπισει στο πρωτο κοτρονι) και δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα! δεν εχω ψαχτει για αλλο απο τοτε και το επομενο 8α ειναι της κατηγοριασ 1000ε με fs.

ζυγισε τις αναγκες σου και κανε ερευνα αγορας... οτι και για ενα καλο pc! :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπερβολικό αυτό που μου λέτε.

Είναι σαν να λέμε ότι ένα Core 2 Duo σύστημα τη σήμερον εποχή είναι τελείως για πέταμα μπροστά στους Sandy Bridge, ή δεν κάνει καλά τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

και σου ξαναλεω πως αυτο που ειδες στο βιντεο και σε αλλα 1000 αν ψαξεις δεν ειναι FS αλλα ΗΤ. απο ιδια εμπειρια καθως και μετα απο πολυ ψαξιμο κατελιξα σε ενα HT των 500ε και δεν το εχω μετανιωσει ουτε δευτερολεπτο! αν μου πεις σημερα σου δινω 500ε για να παρεις ενα αλλο σιγουρα δεν θα επερνα FS με αυτα τα λεφτα αλλα ενα μετριο(και ομως)αλλα τιμιο HT. ο φιλος που ειπε για οβερ 1000 για FS εχει απολυτο δικιο... με ποδηλατο 500ε FS δεν θα ενιωθα καμια ασφαλεια φανταζομαι σε βουνα και λαγγαδια. αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι η εμονη σου με τα FS. θεμα ανεσης? :que:...

Link to comment
Share on other sites

473.00?

FRAME

AL7005-T4/T6 active-geometry suspension

SIZES

42/47/52/57cm

REAR SHOCK

Kind-Shock KS-260 coil spring w/6061-T6 forged alloy body, 850lbs/in, preload adjust

FORK

RST Capa-ML, alloy crown & lowers, 25.4mm steel cp uppers, preload & mechanical-lockout, 80mm travel

CRANKSET

Shimano M171 42/34/24T*170mm black w/CG

CHAIN-GUARD/CASE

-

REAR DERAILLEUR

Shimano Acera M360

FRONT DERAILLEUR

Shimano Tourney TY10

CASSETTE/FREEWHEEL

Shimano HG30 8sp cassette 11-13-15-18-21-24-28-32T

CHAIN

KMC Z8

PEDALS

-

GEAR CABLES

Shimano gear outer cables

HANDLEBAR

Zoom riser bar, 62cm wide, 6o backsweep, 20mm rise, 25.4mm barbore

STEM

Zoom alloy, ahead, 90/110mm extension, 25o rise

SHIFTERS

Shimano ST-EF51 3*8sp easy-fire thumb-shifters

SADDLE

-

SEAT POST

Kalloy alloy w/slider, 31.6*350mm

HUBS

Joytech alloy 6-bolt QR disc

RIMS

X6 alloy, double wall, painted, disc

SPOKES

black 14G w/brass nipples

TIRES

Kenda Kadre 30tpi 26*2.10, A/V tubes

BRAKE SET

Promax mechanical discs

BRAKE LEVERS

Shimano ST-EF51 alloy

επειδη κατι ειπες για φρενα... τα δισκοφρενα του stroke ειναι μηχανικα aka ντιζατα και το promax εμενα τουλαχιστον δεν μου λεει κατι. ειναι ι διαφορα στον εξοπλισμο που λεγαμε... με HT θα βρεις και με υδραυλικα shimano και αλλες τετοιες καβατζες. πατα φρενο με 3-4 δαχτυλα και εγω να παταω με ενα και ελα να κανουμε downhill. καθαρα πρακτικο το θεμα! δοκιμασε και φιλου η σε καταστημα το σεναριο 1 και το σεναριο 2... ρολαρε το λιγο να δεις πως το νιωθεις.

καλα χιλιομετρα!

Link to comment
Share on other sites

Οκ, είδα το Zig Zag του '11 σήμερα. Πολύ στιβαρό και όμορφο ποδηλατάκι. Τιμούλα 470? με υδραυλικά δισκόφρενα. Είμαι στο τσακ να το πάρω, αλλά σκέφτομαι ακόμα μήπως κάνω μαλακία.

Link to comment
Share on other sites

για το 11 δεν ξερω αλλα φανταζομαι θα ειναι παραπλησιο με το 10 που εχω. σε καθε περιπτωση σιγουρα θα ειναι καλυτερο ποδηλατο απο τα FS που κοιτας!

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά με το δικό σου είναι ότι έχει υδραυλικά δισκόφρενα.

Η απορία μου είναι τώρα, σε βάθος χρόνου ποια αντέχουν περισσότερο.

Το Zig Zag του 11 με μηχανικό βγαίνει 400?. Γι'αυτό το σκέφτομαι ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

υδραυλικα εχει και εμενα! τα υδραυλικα εκτος των αλλων θελουν λιγοτερη συντηρηση και βασικα βασικα θελουν ενα δαχτυλο για να δουλεψουν και ειναι ποιο responsive σε σχεση με τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now