Bassjunkies

Σε αναζήτηση καλής ψύκτρας για C2D

Recommended Posts

Αυτό το καιρό είμαι σε αναζήτηση μιας αερόψυξης για έναν 6600 που θα πάρω λογικά αυτές τις μέρες... Ψάχνω την καλύτερη για μέγιστο O/C για 24/7 και δεν βάζω φυσικά όριο κόστους .:tolya:

Σκοπεύω να βάλω το phase στην πάντα μόνο για benchmarks και να παίξω με αέρα για κάθε μέρα μιας και δεν έχω όρεξη και δεν θέλω να χαλάσω άλλα ευρά για νερό πάλι.

Θέλω πραγματικά την γνώμη σας γιατί έχω να ασχοληθώ με αέρα εδώ και 2 χρόνια και δεν ξέρω τι κυκλοφορεί στην αγορά...

...ακούω γνώμες:boredom:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως απο τις καλυτερες που κυκλοφορουν ειναι η zalman 9700 NT:)

την εχω βαλει σε ενα ξαδερφακι και ημουν ευχαριστημενος...

εχει και ρυθμιστη στροφων και ειναι πιο μεγαλη απο την 9500 LED και φυσικα χαλκος!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να είναι χαλκός γιατί είχα μια 9500Led και απλά είχε μια επικάλυψη στο χρώμα του χαλκού που δεν ξέρω καν αν ήταν "επιχάλκωση" ας πούμε. Αν ήταν όλη χάλκινη θα ήταν και πολύ βαριά... Έτσι δεν είναι???:tolya:

Link to comment
Share on other sites

καλη (φαινεται) η zalman αλλα μαζι με το cooler παντρευεσαι και το ανεμηστηρακι η αναγκαζεσαι να μπεις σε mod για να βαλεις καποιο αλλο!

tuniq?, περιμενε να δουμε και πως θα τα παει και η thermalright ultra 120 την οποια ολα τα site βγαζουν καλυτερη απο ολες!

Link to comment
Share on other sites

Η Εxtreme λες έτσι? Γιατί η απλή δεν είναι καλύτερη από τις Tuniq Tower 120 και Scythe Infinity.

Γνώμη μου είναι να πάρεις την Tuniq εκτός αν βρεις την Ultra 120 Extreme Ελλάδα ;)

Link to comment
Share on other sites

Και για μενα οι 2 κορυφαιες ειναι οι Tuniq Tower και η Scythe Infinity με push pull διάταξη σε ανεμιστήρες.

Η Extreme 120 δεν έχει φτάσει πουθενά στην Ευρώπη, αλλά πιστέυω μέσα στην επόμενη εβδομάδα να έχει φτάσει.

Κάτι άλλες καλές που ζαχαρώνω είναι της Xigmatek, που τα heatpipes ακουμπάνε πάνω στο CPU απευθείας, αλλά δεν έχω βρεί πουθενά αξιόλογο review.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm...Αυτά είναι μυστικά αλλά θα μοιραστώ όσα μπορώ μαζί σας.

Για να φέρεις κατευθεία απο την Tuniq , θέλει τεράστια παραγγελία..δηλαδή το ποσό είναι απίστευτα μεγάλος για ψύκτρες.

Όποιος έχει , τα έχει βρεί απο μεγάλους διανομείς σε όλη την Ευρώπη.

Εκτός από αυτό, κάπου διάβασα οτι την κάνανε phase out γιατι φτιάχνουν κάτι μεγαλύτερο και καλύτερο... :)

Άμα μαζευτούμε πολλοί ίσως μπορώ να ψάξω να βρώ μερικές σε καλή τιμή για εμάς...αλλά αυτό προυποθέτει καμιά 40+

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να είναι χαλκός γιατί είχα μια 9500Led και απλά είχε μια επικάλυψη στο χρώμα του χαλκού που δεν ξέρω καν αν ήταν "επιχάλκωση" ας πούμε. Αν ήταν όλη χάλκινη θα ήταν και πολύ βαριά... Έτσι δεν είναι???:tolya:

Οι 9500/9700 ΕΙΝΑΙ χάλκινες. Και δεν έχουν κάτι σε "επιχάλκωση". Πρόκειται για πάρα πολύ καλή ψύκτρα. Δεν είναι ο απόλυτος top performer αλλά είναι πάρα πολύ καλή επιλογή και αξίζει τα λεφτά της. Την έχω στο 2ο pc μου και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Όσο για το ανεμιστηράκι που παντρεύεσαι, όπως είπε ο mortis, στην 9700 είναι αρκετά δυνατό και δεν νομίζω να χρειαζεσαι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οι 9500/9700 ΕΙΝΑΙ χάλκινες. Και δεν έχουν κάτι σε "επιχάλκωση". Πρόκειται για πάρα πολύ καλή ψύκτρα. Δεν είναι ο απόλυτος top performer αλλά είναι πάρα πολύ καλή επιλογή και αξίζει τα λεφτά της. Την έχω στο 2ο pc μου και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Όσο για το ανεμιστηράκι που παντρεύεσαι, όπως είπε ο mortis, στην 9700 είναι αρκετά δυνατό και δεν νομίζω να χρειαζεσαι παραπάνω.

Για προσπάθησε να ξύσεις λίγο ένα από τα heatpipe και θα δεις τί κρύβεται από κάτω. Πάντως αυτό που θα αντικρίσεις δεν πρέπει να είναι χαλκός εκτός αν ο χαλκός υπάρχει και σε χρώμα αλουμινίου.:tolya:

Link to comment
Share on other sites

Εδω που τα λεμε η tuniq ειναι παλια πλεον . Θυμαμαι απο τα μεσα του 2005 υπαρχει ...

Για τα χρηματα που ζηταει ομως (39 Ευρω) πιστευω πως ειναι αψογη .

Η ultra 120 extreme λογικα δε θα βγει κατω απο 65-70 ... και χωρις ανεμιστηρα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το ανεμιστηράκι που παντρεύεσαι, όπως είπε ο mortis, στην 9700 είναι αρκετά δυνατό και δεν νομίζω να χρειαζεσαι παραπάνω.

....εε..χμμ... δεν ξέρω αλλά δεν είπα κάτι τέτοιο...μάλλον τον esdee εννοείς :P ...αλλά συμφωνώ μαζί του πάντως ;)

Link to comment
Share on other sites

Και η enzotech http://www.enzotechnology.com/cpu.htm φαίνεται ΠΟΛΛΑ υποσχόμενη, από αυτά που διαβάζω σε μερικά συγκριτικά. Αν μπορούσαν να της δώσουν λίγο ακόμα ύψος να μπορεί να πάρει άλλο ένα 12αρη (PULL) από κάτω !!!!

Πολύ θα γούσταρα να αντικαταστήσω την Noctua που έχω με την Extreme 120

Link to comment
Share on other sites

Και η enzotech http://www.enzotechnology.com/cpu.htm φαίνεται ΠΟΛΛΑ υποσχόμενη, από αυτά που διαβάζω σε μερικά συγκριτικά. Αν μπορούσαν να της δώσουν λίγο ακόμα ύψος να μπορεί να πάρει άλλο ένα 12αρη (PULL) από κάτω !!!!

Πολύ θα γούσταρα να αντικαταστήσω την Noctua που έχω με την Extreme 120

αυτη η enzotech μου αρεσει και εμενα πολυ, μου αρεσει ιδιαιτερα το γεγογος οτι ο αερας των fins πεφτει και πανω στη βαση του cpu. αν οχι 12αρη ενας μικροτερος σιγουρα χωραει απο κατω παντως!

/edit

1-Ultra-X.jpg

σα να μου φαινεται οτι χωραει 12αρης

tifozif1 εχεις δει πουθενα απο κανενα review οτι δεν χωραει?

Link to comment
Share on other sites

αυτη η enzotech μου αρεσει και εμενα πολυ, μου αρεσει ιδιαιτερα το γεγογος οτι ο αερας των fins πεφτει και πανω στη βαση του cpu. αν οχι 12αρη ενας μικροτερος σιγουρα χωραει απο κατω παντως!

σα να μου φαινεται οτι χωραει 12αρης

tifozif1 εχεις δει πουθενα απο κανενα review οτι δεν χωραει?

Όχι δεν έχω διαβάσει τίποτα τέτοιο (ότι δεν χωρά και άλλος 12αρης από κάτω). Από την μία δεν έχει "βάσεις" για να βιδωθεί (εύκολα λύνεται αυτό), από την άλλη δεν έχω δει στα συγκριτικά πουθενά αναφορά για push-pull διάταξη.

Έτσι υπέθεσα ότι δεν χωρά 2ος.

http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/scythe-enzotech_9.html

Μοιάζει πολύ με μια Silverstone μόνο που έχει 4 (αντί για 3) heatpipes τα οποία είναι 8mm !!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω διαβάσει τίποτα τέτοιο (ότι δεν χωρά και άλλος 12αρης από κάτω). Από την μία δεν έχει "βάσεις" για να βιδωθεί (εύκολα λύνεται αυτό), από την άλλη δεν έχω δει στα συγκριτικά πουθενά αναφορά για push-pull διάταξη.

Έτσι υπέθεσα ότι δεν χωρά 2ος.

http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/scythe-enzotech_9.html

Μοιάζει πολύ με μια Silverstone μόνο που έχει 4 (αντί για 3) heatpipes τα οποία είναι 8mm !!!!

tie wrap ftw! :drinks:

/edit

on second though... ετσι οπως την βλεπω ειναι η ιδανικη ψυκτρα για να μπορεσεις να την χρησιμοποιησεις και σε ενα board με μονωση αν θες να κανεις καποια δοκιμη με αερα, μιας και τα heatpipes δεν κοβουν την προσβαση για ενα custom holdown ωστε να βιδωνει πανω στις βιδες απο τα phase/watercool χμμμμμμμμ...

Link to comment
Share on other sites

....εε..χμμ... δεν ξέρω αλλά δεν είπα κάτι τέτοιο...μάλλον τον esdee εννοείς ...αλλά συμφωνώ μαζί του πάντως

Ουπς. Sorry για την παρεξηγηση...

Όσον αφορά την enzontech, φαίνεται καλή και ένας Γορίλας είπε οτι μπορεί να την φέρει στην Μπανανία. Είδωμεν...

Το μόνο που δεν μου αρέσει σε τέτοιου τύπου ψύκτρες είναι οτί ο αέρας δεν οδηγείται στο πίσω μέρος αλλά γυρνοβολάει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το απογευμα το εσοπ ξαναφερε τις tuniq ... Χτυπησα μια και τη Δευτερα θα την εχω .

Σειρα εχει ο Delta fan των 25mm και 150CFM ωστε να χωραει μεσα (Απο Αμερικη φυσικα) . :)

Link to comment
Share on other sites

Και έχω μια ερώτηση...

Θές να βρίσκεσαι σε αεροδρόμιο από άποψη θορύβου με την tuniq να απογειώνεται?

Δεν τον βρίσκω τον λόγο για τον συνδιασμό tuniq κ Delta 25cm :S

Link to comment
Share on other sites

Και έχω μια ερώτηση...

Θές να βρίσκεσαι σε αεροδρόμιο από άποψη θορύβου με την tuniq να απογειώνεται?

Δεν τον βρίσκω τον λόγο για τον συνδιασμό tuniq κ Delta 25cm :S

Μου αρεσει να χρησιμοποιω τους high pressure fans της delta .

Θα αποτελει στο συνολο μια αρκετα καλη λυση αεροψυξης για πειραματακια οταν χρειαζεται . Ολες μου οι ψυξεις εχουν παρομοια fan ... Μνημες , chipset , VGA (οταν ειναι με αερα) , μονοβαθμια & cascade .

Δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα εξαλλου .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now