Bassjunkies

Σε αναζήτηση καλής ψύκτρας για C2D

Recommended Posts

Καλά..προφανώς δεν έχουμε όλα τα ίδια γούστα...απλά το βρίσκω ψιλο ανώφελο να βάλεις έναν delta σε μια αερόψυξη...

Όσο για τα μονοβάθμια και διβάθμια...εκεί είναι αλλο στορυ ;)

Link to comment
Share on other sites

Για πειραματακια και εγω DELTA βάζω παντού...για κάθε μέρα θα ήθελα..αλλά δεν θέλουν οι υπόλοιποι του σπιτιού..:P

Στέλιο,γιατί να πάρεις 25cm και όχι 12άρι EHE των 190CFM?

Θές να πιάνει CPU και μνήμες μαζί?

Μιά άλλη πατέντα που έχω σκεφτεί αλλά δεν ξέρω αν είναι υλοποιήσσιμη είναι μέσα στην Tuniq να κάνεις μεγαλύτερη τρύπα(σε πάχος) ώστε να μπορεί να μπεί Delta..:):):)

Link to comment
Share on other sites

Για πειραματακια και εγω DELTA βάζω παντού...για κάθε μέρα θα ήθελα..αλλά δεν θέλουν οι υπόλοιποι του σπιτιού..:P

Στέλιο,γιατί να πάρεις 25cm και όχι 12άρι EHE των 190CFM?

Θές να πιάνει CPU και μνήμες μαζί?

Μιά άλλη πατέντα που έχω σκεφτεί αλλά δεν ξέρω αν είναι υλοποιήσσιμη είναι μέσα στην Tuniq να κάνεις μεγαλύτερη τρύπα(σε πάχος) ώστε να μπορεί να μπεί Delta..:):):)

Θελω των 25cm γιατι αυτος ειναι ο εσωτερικος χωρος της tuniq οπως ξερεις.

Ο EHE των 190cfm ειναι 38mm (εχω τετοιους) . Το ρημαδι το ΕH ειναι με τα 25mm παχος το οποιο το εχω βρει μονο στην Αμερικη σε ενα και μοναδικο καταστημα . Ο ποιο δυνατος 12αρης με 25mm παχος (150CFM) ειναι αυτος που ανεφερα ποιο πανω .

Το να τη σκαψω την ψυκτρα δεν το εχω σκεφτει ακομη ... Λες να φτιαξουμε μια slacker-tuniq XL !:dot:

Link to comment
Share on other sites

Ρα, τώρα το έπιασα το 25mm(πάχος)..νόμιζα μήκος-πλάτος...:P

Ολα για το παχος !!! :drinks:

Ειναι πολυ πιο ομορφο το να εχεις τον ανεμιστηρα εσωτερικα και να μη φαινεται τιποτα .

Link to comment
Share on other sites

Ολα για το παχος !!! :drinks:

Ειναι πολυ πιο ομορφο το να εχεις τον ανεμιστηρα εσωτερικα και να μη φαινεται τιποτα .

γιατι δεν πας να σου κανουν μια κοπη με lazer να μπαινει κανονικα και ο 38αρης ? τα heatpipes γυρω γυρω το επιτρεπουν?

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω πάρει την silverstone NT06.Kάνει αρκετά καλή δουλειά,αλλά δε μπορώ να σχηματίσω γνώμη,γιατί δεν έχω δοκιμάσει άλλη αερόψυξη.Μόλις την πάρεις Στέλιο με το καλό να τις συγκρίνουμε..:righton:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα την tuniq . Η ευχαριστη εκπληξη ειναι πως δεν ηρθε με ανεμιστηρα των 45cfm οπως διαβαζα στα διαφορα reviews , αλλα με εναν scythe s-flex των 60cfm . Ηδη εβαλα εναν delta των 75cfm .

Οχι ρε Βαγγο να κοψουμε με laser τον delta . Ιεροσυλια μεγιστη ειναι ... Θα μας καταραστει ο θεος των overclocker και θα μας περνει mhz και θα μας τα δινει σε θερμοκρασια (θετικη εννοειται) ! :P

Tα heatpipes δεν ενοχλουν καθολου . Απο πανω φοριεται ο ανεμιστηρας (http://lp.pcmoddingmy.com/albums/userpics/10003/tuniq18.jpg)

Πιο ευκολο ειναι να φερω απ'εξω τον slim .

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα την tuniq . Η ευχαριστη εκπληξη ειναι πως δεν ηρθε με ανεμιστηρα των 45cfm οπως διαβαζα στα διαφορα reviews , αλλα με εναν scythe s-flex των 60cfm . Ηδη εβαλα εναν delta των 75cfm .

Οχι ρε Βαγγο να κοψουμε με laser τον delta . Ιεροσυλια μεγιστη ειναι ... Θα μας καταραστει ο θεος των overclocker και θα μας περνει mhz και θα μας τα δινει σε θερμοκρασια (θετικη εννοειται) ! :P

Tα heatpipes δεν ενοχλουν καθολου . Απο πανω φοριεται ο ανεμιστηρας (http://lp.pcmoddingmy.com/albums/userpics/10003/tuniq18.jpg)

Πιο ευκολο ειναι να φερω απ'εξω τον slim .

ενοουσα να σου κοψουν την tuniq για να χωραει ο 38αρης...:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

ενοουσα να σου κοψουν την tuniq για να χωραει ο 38αρης...:big_boss:

Συγχωρεμενος τοτε.... :righton:

Θα μπορουσε να κοπει η ψυκτρα . Μιλαμε για 6mm απο την καθε μερια και απο οτι βλεπω εχει αυτο το περιθωριο .

Εγω αποσυρομαι απο το πειραμα . Τη λυπαμαι .

Τωρα που εψησα και τον Αριστειδη για delta ... Θα μοιρασουμε και τα μεταφορικα . :suck:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τις τελευταίες μέρες έγιναν κάποιες δοκιμές με τον 6600 που αγόρασα και την Scythe Infinity με 2 12άρηδες σε διάταξη push pull. Τα αποτελέσματα ήταν "αποστομοτικά"....!!!! Με 1.57V στον πυρηνα, τους ανεμηστήρες full και σε full load τον επεξεργαστή η θερμοκρασία ήταν σταθερά στους 60 με 61 βαθμούς.

Super...!!!!!!! συν ότι και οι 12αρηδες είναι αρκετά "ήσυχοι" για το μεγεθός τους και τις στροφές τους. Πιστεύω ότι αυτή την στιγμή η Scythe Infinity με 2 12αρηδες είναι η καλύτερη λύση συν ότι είναι value fo money :bravo:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή είχα και ήμουν πλήρως ευχαριστημένος - το ότι άλλαξα σε Tuniq είναι λόγω του Quad. Εστω και αυτοί οι 1-2 βαθμοί διαφοράς είναι σημαντικοί για τον Q6600 ο οποίος ζεματάει :D

Link to comment
Share on other sites

θα πω κατι αλλα δεν θα με πιστεψετε :Ρ εγω εχω πανω την 9700 στον 6600 μου και με 1.68 ταση και full load ειχε 62 βαθμους κρυο κομματακι και απο τι φαινεται την ακουει στο ρευμα ;) οσο για idle πολλες φορες βλεπω και κατω τον 20 βαθμων.

Link to comment
Share on other sites

θα πω κατι αλλα δεν θα με πιστεψετε :Ρ εγω εχω πανω την 9700 στον 6600 μου και με 1.68 ταση και full load ειχε 62 βαθμους κρυο κομματακι και απο τι φαινεται την ακουει στο ρευμα ;) οσο για idle πολλες φορες βλεπω και κατω τον 20 βαθμων.

Και με τι θερμοκρασία δωματιού, 15'C? :P

Link to comment
Share on other sites

τι λες ορέ θα είχα κρυώσει τώρα που μιλάμε έχω 22 στην cpu και 33 στο δωμάτιο.όποιος δεν με πιστεύει αν και ο nick_p το ξέρει το cpu μου να έρθει να το ρίξει σε κανα phase και να του αλλάξει τα φώτα να δούμε temp

Link to comment
Share on other sites

τώρα που μιλάμε έχω 22 στην cpu και 33 στο δωμάτιο

Πας για Nobel φυσικης.... Η μεγαλυτερη εξελιξη στον ενεργειακο χωρο ever.... Να σου πω... την ενεργεια που περισσευει να την δωσεις στην ΔΕΗ που εχει προβλημα με τους υποσταθμους....

Link to comment
Share on other sites

την ενεργεια που περισσευει να την δωσεις στην ΔΕΗ που εχει προβλημα με τους υποσταθμους....

ασε κατω την ενεργεια postara πρωτος ειναι δικια ΜΟΥ.........:yum:

the power is mine........

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω εσεις τι λετε αλλα οι καλυτερη αεροψυξη ειναι η Thermalright Ultra 120 Extreme και η Tuniq Tower..:whistling:Δοκιμασμενες και οι δυο με ελαφρως καλυτερη την πρωτη!!:dot:Psile οταν θα παρεις τη Blitz στειλε μου με μνμ να δω τις εντυπωσεις..Θα εκπλαγεις!!:tolya:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now