caution

Intel Celeron: Επόμενη στάση, LGA1155!

Recommended Posts

[news_img=Intel Celeron: Επόμενη στάση, LGA1155!]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/news_img]Μετά την μεταφορά των Pentium, έρχεται η στιγμή που του LGA1155 θα αποκτήσει τα πρώτα του φθηνά Celeron, αποδεικνύοντας τον mainstream χαρακτήρα του. Η αρχιτεκτονική θα παραμείνει η γνωστή Sandy Bridge 32nm αλλά τα chip θα είναι πραγματικά ...cheap! $37 για τον εισαγωγικό Intel Celeron G440 (1c/1t/1MB cache), $42 για τον αρκετά ισχυρότερο Celeron G530 (2c/2t/2MB cache/2.4GHz) και $52 για τον ελαφρώς ταχύτερό του, Celeron G540 (2c/2t/2MB cache/2.5GHz). Όλα αυτά, από τον Σεπτέμβριο.

[img_alt=Intel Celeron: Επόμενη στάση, LGA1155!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524df372a500806.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ακόμα τους βγάζει.Πάλιωσαν πια οι Celeron's,πέρασε η εποχή τους.Πάει πια,τελείωσε.

Τι δεν έχουν φαντασία εκεί στην Intel να βρούν κάνενα όνομα της προκοπής για τους Low-End επεξεργαστές της ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ακόμα τους βγάζει.Πάλιωσαν πια οι Celeron's,πέρασε η εποχή τους.Πάει πια,τελείωσε.

Τι δεν έχουν φαντασία εκεί στην Intel να βρούν κάνενα όνομα της προκοπής για τους Low-End επεξεργαστές της ;

To όνομα Celeron έχει καρφωθεί από πολύ παλιά στην συνείδηση του αγοραστικού κοινού. 8/10 δεν γνωρίζουν τι hardware έχει ο υπολογιστής τους, αλλά αν τους πεις Pentium 4 ή Celeron θα το έχουν ακούσει έστω κι αν δεν ξέρουν τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δυνατα brands με μεγάλη απήχηση και αναγνωρισιμότητα.

Σκέψου από Δευτέρα την Coca cola να μετονομάσει το προϊόν της σε, "DrinkieLikie"... fail δεν θα 'ταν;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες σαν να είναι κάτι κακό το marketing; :P Ανέκαθεν αποτελούσε αναπόσπαστο στοιχείο των στρατηγικών που ακολουθούσαν οι εταιρείες. Ποιος ο λόγος να σταματήσει τώρα, που μάλιστα αποδίδει ακόμα πιο πολύ με τις σύγχρονες μεθόδους;

Link to comment
Share on other sites

To όνομα Celeron έχει καρφωθεί από πολύ παλιά στην συνείδηση του αγοραστικού κοινού. 8/10 δεν γνωρίζουν τι hardware έχει ο υπολογιστής τους, αλλά αν τους πεις Pentium 4 ή Celeron θα το έχουν ακούσει έστω κι αν δεν ξέρουν τι είναι.

Όντως φαίνεται λογικό,αλλά δεν μπορεί να το συνεχίσει το όνομα αυτό για τα επόμενα χρόνια.

Ελπίζω το i7 να μην συνεχιστεί σαν το Celeron,αν και οι Celeron έχουν μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά marketing όμως...

Ας τους έλεγαν core i1 !!!

Αυτό το core i3,5,7 βοηθάει τους αρχάριους αρκετά...

οχι κ τοσο , ολους θα ελεγα . γτ ενας γνωστος νομιζει οτι εχει 7πυρηνο !

Link to comment
Share on other sites

οχι κ τοσο , ολους θα ελεγα . γτ ενας γνωστος νομιζει οτι εχει 7πυρηνο !

Αυτός είναι καλός. Εγώ τρελαίνομαι όταν μου λέει κάποιος ότι ο υπολογιστής του έχει ξέρω 'γω τα τάδε προβλήματα και πετά μπλε οθόνες ας πούμε, τον ρωτάω τι PC έχει και μου λέει "Windows XP".

Από τότε έγινα πιο προσεχτικός στις ερωτήσεις που κάνω. Πλέον λέω: "Ok σου κάνει αυτά τα προβλήματα. Τι PC έχεις; Και σε παρακαλώ μην μου πεις Windows XP".

Link to comment
Share on other sites

καλα παντως για τους γνωριζοντες οι συγκεκριμενοι επεξεργαστες θα ειναι οτι πρεπει για HTPC. Τωρα αν θελετε την γνωμη μου ο μονοπυρηνος ειναι λιγο ακυρος αυτη την εποχη. Παντως ο διπυρινος στα 42 δολλαρια θα γινει best seller νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now