Recommended Posts

Καλά δεν είμαι επαγγελματίας χρήστης αλλά εφόσον πωλούνται και για το ευρύ κοινό, προφανώς η ερώτηση είναι σχετική για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σωστά ανέφερες η ερώτηση είναι σχετική για όλους,όπως επίσης κι η απάντηση είναι "σχετική". ;)

Σα να ρωτάς κάποιον αν αξίζει η ferrari τόσα χρήματα. Κάποιοι θα πούν ναί και κάποιοι όχι.

Οι ssd είναι σαφώς πολύ πιο γρήγοροι απ΄τους μηχανικούς. Αν αξίζει ο καθείς πρέπει να το κρίνει μόνος του με βάσει τη χρήση του υπολογιστή που κάνει καθώς και την οικονομική του ευχέρεια..

Ελπίζω να σε κάλυψα..:)

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είμαι επαγγελματίας χρήστης αλλά εφόσον πωλούνται και για το ευρύ κοινό, προφανώς η ερώτηση είναι σχετική για όλους.

Πάρε έναν SSD και μην ρωτάς μα, μου, σου, του και γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Τον εχω τον δισκο και εμενα προσωπικα, την πρωτη φορα που τον εβαλα πανω, μου φανηκε πιο γρηγορος απο το προηγουμενο setup, σε θεμα αποκρισης παντα.

(ειχα 2 vertex 2 σε raid 0)

Λοιπον τον πηρα σημερα τον ssd...ειχε το 2.11 firmware και αναβαθμησα σε 2.15.

Ετρεξα το ΑΤΤΟ και παρατηρησα περιεργα νουμερα... προς το πολυ καλο εως αριστο...τα συγκρινα με τα αποτελεσματα του review και τα δικα μου ηταν σαφως καλυτερα δε ξερω γιατι , μηπως επειδη το μηχανακι ειναι κλοκαρισμενο?

Τα αριστερα στη φωτο ειναι τα δικα μου αποτελεσματα και τα δεξια του review.:)...

agility3.PNG

agility3.PNG

agility3.PNG

agility3.PNG.0c9af33b76136cf1740bb415d83

Link to comment
Share on other sites

Το διαφορετικό firmware έκανε την διαφορά για αρχή (το review έγινε με το 2.06 firmware που ήταν και το τελευταίο official τότε). Μετά φταίει και το γεγονός πως σε κάθε review, όλα τα drives, εκτελούν τόσα πολλά τεστ τα οποία δεν τους επιτρέπουν να χρησιμοποιήσουν το garbage collection και το TRIM ώστε να επανέλθουν οι επιδόσεις στο μέγιστο, αλλά αυτό γίνεται επίτηδες για να μπορεί ο χρήστης να δεί τι συμβαίνει σε σενάρια εκτενούς χρήσης.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Το διαφορετικό firmware έκανε την διαφορά για αρχή (το review έγινε με το 2.06 firmware που ήταν και το τελευταίο official τότε). Μετά φταίει και το γεγονός πως σε κάθε review, όλα τα drives, εκτελούν τόσα πολλά τεστ τα οποία δεν τους επιτρέπουν να χρησιμοποιήσουν το garbage collection και το TRIM ώστε να επανέλθουν οι επιδόσεις στο μέγιστο, αλλά αυτό γίνεται επίτηδες για να μπορεί ο χρήστης να δεί τι συμβαίνει σε σενάρια εκτενούς χρήσης.

Τι ειναι το garbage collection?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά:

Η μνήμη μέσα στον SSD αποτελείται από κελιά των 4ΚΒ (στους νέους 8ΚΒ). Έτσι γράφονται τα δεδομένα μέσα στις μνήμες. Χωρίζονται δηλαδή σε ομάδες των 4ΚΒ και γράφονται σε κάθε κελί.

Όταν διαγράφεις δεδομένα από τον SSD αυτά δεν διαγράφονται ανά κελί αλλά ανά block κελιών, δηλαδή ανά ομάδες κελιών μαζί.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα κάποια block κελιών να μένουν μισογραμμένα, ή σχεδόν άδεια, έχοντας όμως λίγα κελιά με δεδομένα μέσα.

Η διαδικασία όπου όλα αυτά τα κελιά μαζεύονται μαζί και μεταφέρονται σε ένα καινούριο block το οποίο θα είναι γεμάτο πλέον, ονομάζεται Garbage Collection.

Ο λόγος για τον οποίο τα δεδομένα δεν γράφονται σειριακά στα κελιά (και συνεπώς στα block μνήμης) είναι για να αποφευχθεί η χρήση των ίδιων κελιών μνήμης ή wear leveling.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά:

Η μνήμη μέσα στον SSD αποτελείται από κελιά των 4ΚΒ (στους νέους 8ΚΒ). Έτσι γράφονται τα δεδομένα μέσα στις μνήμες. Χωρίζονται δηλαδή σε ομάδες των 4ΚΒ και γράφονται σε κάθε κελί.

Όταν διαγράφεις δεδομένα από τον SSD αυτά δεν διαγράφονται ανά κελί αλλά ανά block κελιών, δηλαδή ανά ομάδες κελιών μαζί.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα κάποια block κελιών να μένουν μισογραμμένα, ή σχεδόν άδεια, έχοντας όμως λίγα κελιά με δεδομένα μέσα.

Η διαδικασία όπου όλα αυτά τα κελιά μαζεύονται μαζί και μεταφέρονται σε ένα καινούριο block το οποίο θα είναι γεμάτο πλέον, ονομάζεται Garbage Collection.

Ο λόγος για τον οποίο τα δεδομένα δεν γράφονται σειριακά στα κελιά (και συνεπώς στα block μνήμης) είναι για να αποφευχθεί η χρήση των ίδιων κελιών μνήμης ή wear leveling.

Μαλιστα.. δε το ηξερα αυτο!

Τα garbage δεδομενα ομως διαγραφονται αυτοματα?Υποθετω ειναι δουλεια του built in controller αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Το διαφορετικό firmware έκανε την διαφορά για αρχή (το review έγινε με το 2.06 firmware που ήταν και το τελευταίο official τότε). Μετά φταίει και το γεγονός πως σε κάθε review, όλα τα drives, εκτελούν τόσα πολλά τεστ τα οποία δεν τους επιτρέπουν να χρησιμοποιήσουν το garbage collection και το TRIM ώστε να επανέλθουν οι επιδόσεις στο μέγιστο, αλλά αυτό γίνεται επίτηδες για να μπορεί ο χρήστης να δεί τι συμβαίνει σε σενάρια εκτενούς χρήσης.

jax παρατηρησα μια μειωση των επιδοσεων :(

Eτρεξα το windows experience index και ο δισκος απο 7,9 επεσε στο 7,6

Επισης και στο ΑΤΤΟ τωρα ειμαι -45Μb περιπου κατω.

Τι λες να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Οι επιδόσεις θα επανέλθουν σιγά-σιγά. Ο Garbage Collector στα Sandforce drives δεν είναι πολύ ενεργητικός επίτηδες.

Αν θέλεις να επανέλθει πιο γρήγορα, απλά άφησε όλο το βράδυ τον υπολογιστή σου σε log off.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιδόσεις θα επανέλθουν σιγά-σιγά. Ο Garbage Collector στα Sandforce drives δεν είναι πολύ ενεργητικός επίτηδες.

Αν θέλεις να επανέλθει πιο γρήγορα, απλά άφησε όλο το βράδυ τον υπολογιστή σου σε log off.

Αμα τον κανω ενα wipe απο το εργαλειο της ocz δε θα επανελθει στο τσακ μπαμ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται.

Ναι σε καλα φιλε,

Και κατι τελευταιο επι του παροντος, μολις χθες που την εψαξα την δουλεια , εμαθα για το partition alignment, εχει αμεση σχεση με το physical sector size νομιζω. Αυτο γινεται αυτοματα απο τα windows?

Πιστευω ναι γιατι οταν διαγραφω ενα partition δε το ξαναφορμαρω, αλλα επιλεγω να γινει εγκατασταση (οποτε υποθετω τα windows7 το φορμαρουν εκενη την στιγμη βέλτιστα).

Τι λες?

Edit:Επανηλθε στο φυσιολογικο μετα απο wipe (secure delete)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now