jax7480

Samsung Galaxy S white

Recommended Posts

Ειμαι σε φαση αναζητησης κινητου τηλεφωνου για τη γυναικα.

Το τηλεφωνο θα αγοραστει ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ, οποτε οποιαδηποτε αναφορα σε αγγελιες, απλα θα περασει ασχολιαστη.

Ημουν στην αναζητηση για ΝΟΚΙΑ, μιας και ειναι ΝΟΚΙΑ oriented.

Δυστυχως με το τωρινο 5800 δεν εμεινε καθολου ευχαριστημενη (οταν αγοραστηκε ηταν δικη της επιλογη). Το τηλεφωνο και μετα το τελευταιο update εγινε προβληματικο/δυσχρηστο.

Σκεφτομουν για αγορα του Nokia C7-01 ΑΛΛΑ η τιμη του (290?) ειναι παρα πολυ κοντα στο Samsung Galaxy S White.

Εχω καποιες ερωτησεις για τους κατοχους ή τους γνωστες οσον αφορα το Samsung.

Ποσο σας κραταει η μπαταρια με το Galaxy S. Σαν δεδομενα να εχετε το γεγονος οτι δεν θα γινονται βιντεο-κλησεις και ΔΕΝ θα δουλευει στο internet.

Το εχει κανεις σε λευκο?

Θα μπορεσω να βαλω Gingerbread και οχι την Eclair που εχει απο το εργοστασιο. Οταν λεω να βαλω εννοω απλα να κανω update το τηλεφωνο μεσω WIFI και οχι να μπω σε διαδικασιες root και λοιπα.

Τραβαει HD video?

Η αντιπροσωπια της Samsung εχει καλη εξυπηρετηση σε περιπτωση προβληματος?

Αυτα για αρχη.

Ευχαριστω ολους για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν τσιμπας το nexus s σε ασπρο. Το ιδιο με το galaxy και με περισσοτερα πραγματακια. Και βιντεοκληση, και samoled, kai flash και 720p με αλλη rom. Εχω στα χερια μου το μαυρο με cm7,οποτε οτι θες ρωτας.

Απο μπαταρια, με full χρηση wifi και 3g αντεχει 2 μερες, αλλιως φτανει ανετα 3 και...

Ερχεται με 2.3.3 installed και περνας free την 2.3.4

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας τα χαρακτηριστικα στο site του Πλαισιου, βλεπω οτι το Nexus S το δινει με SLCD και το Galaxy S με Amoled. Χρηση WIFI δεν θα γινεται, ουτε 3G για internet και τα σχετικα.

Η διαφορα στην τιμη ειναι 20?. Δεν αξιζει τα 20? παραπανω το Galaxy?

Υπαρχει σε λευκο;

Δεν θελω για 20? διαφορα να παρω εστω και στο ελαχιστο υποδιαιστερο τηλεφωνο...

Το Nexus S έχει flash? (για την καμερα εννοω).

Το Galaxy S διαβαζω οτι δεν εχει. Αληθευει;

Το Nexus S όντως τραβαει 720p βιντεο? γιατι διαβαζω οτι τραβαει WVGA.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

To Nexus S φοράει ότι φοράει το Galaxy S, και βάζει και άλλα πράγματα πάνω του.

Amoled έχει το Nexus, και ποιοτικά η οθόνη είναι πιο ωραία από το Galaxy.

Συν ότι το nexus, είναι google phone, άρα το όποιο update το λαμβάνει άμεσα, σε σχέση με το galaxy που πρέπει να περιμένεις από τη samsung να το προσαρμόσει στις ανάγκες της.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτο που γραφει το Πλαισιο, οτι το Nexus S εχει SLCD ισχυει? Οι διαφορες ποιες ειναι σε σχεση με την Amoled εκδοση;

Δηλαδη, εχει καποια διαφορα στην αφη (στο πως αποκρινεται το τηλεφωνο) ή μιλαμε καθαρα για ποιοτητα εικονας;

Link to comment
Share on other sites

ειμαι και γω εδω να πω 2-3 πραγματα!!:P

καταρχην η s-amoled δεν εχει καμια σχεση με την lcd. επισης η "κουρμπα" που κανει για μενα δεν δινει μπονους παρα μονο "χοντραινει" το κινητο. αυτα στα αρνητικα το γκουγκλ φον..!! το μονο εξτρα που δεν εχει ο γαλαξιας ειναι το φλας της καμερας το οποιο ειναι λεντ. κατα τα αλλα ειναι ιδια κινητα,ιδιες ρομ, ota εχει και το galaxy s, cm7 εχει και στα 2κινητα γιατι δεν σε βλεπω να χρησιμοποιεις κατι αλλο.. τα κινητα ειναι ιδια στα specs κατα τα αλλα και οποιο βρεις φθηνοτερο παρε;)

αναλογα την ρομ θα εχεις και αυτονομια..!βασικα ολα απο την ρομ εξαρτονται!!:P

δεν ξερω για το νεξους παντως ο γαλαξιας ακομα και με cm7 hd video τραβα,720p δηλαδης

Link to comment
Share on other sites

Η Rom θα είναι εργοστασιακή. Αυτο που λέτε και οι 2 cm7 τι είναι; Επίσης όταν λες ότι η διαφορά amoled με slcd είναι μεγάλη, ως προς τι. Γιατί αν είναι για τα χρώματα και την ευκρινια φεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ. Πιο πολύ με ενδιαφέρει αν δίνει διαφορετική απόκριση στην οθόνη και στην αφή.

Για να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάμε, αν βάλω τη γυναίκα μου να δει πολύ καλό dvdrip και 1080p ταινίες στην 46αρα samsung, ελάχιστα καταλαβαίνει ότι έχει διαφορά.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Η Rom θα είναι εργοστασιακή. Αυτο που λέτε και οι 2 cm7 τι είναι; Επίσης όταν λες ότι η διαφορά amoled με slcd είναι μεγάλη, ως προς τι. Γιατί αν είναι για τα χρώματα και την ευκρινια φεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ. Πιο πολύ με ενδιαφέρει αν δίνει διαφορετική απόκριση στην οθόνη και στην αφή.

cm7 ειναι ρομ.. ειναι ντεβς οι οποιοι εχουν κανει τα αμφοτερα κινητα να πετανε!! ειναι τοσο σταθερη και πληρης η ρομ που δεν καταλαβαινεις οτι εχεις αλλη ρομ απο την εργοστασιακη..!! στα χρωματα εχουν σιγουρα διαφορες,απο κει και περα δεν ξερω στην αποκριση..!επισης η αποκριση στην αφη στο galaxy αλλαζει (dpi's),και διαλεγεις εσυ που θες να το ρυθμισεις..! δεν ξερω τι παιζει με το νεξους και που το εχουν αναπτυξει οι δικοι του devs παντως γενικα διαφορες μεγαλες δεν εχουν..! και εγω με γαλαξια 2.3.4 εχω.. επισης ραδιοφωνο δεν εχει το νεξους..!:P

edit: αν εχεις ακομα το dhd βαλε την κινουμενη ταπετσαρια με τα φυλα και βαλε την ιδια στο galaxy δειξε το στην γυναικα σου να σου πει αν καταλαβαινει διαφορα..!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβεις την διαφορα που εννοουμε ξηλωσε καθε λογης ssd απο το πισι σου και πες μας την διαφορα που βρισκεις...!!!!!:P:p:p

καπως ετσι ειναι η διαφορα της εργοστασιακης απο την cm7..!!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Ok. Εριξα ενα βλεφαρο για το cm7. Οντως αλλαζει αρκετα το τηλεφωνο αλλα απο την αλλη, παλι μου λειπει το ραδιοφωνο. Στο Galaxy S λειπει το LED Flash.

Αντε παλι απο την αρχη ψαξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για φίλο!Στην απλή έκδοση του nexus s περνάει αυτή η έκδοση και γίνεται η κάμερα του hd?..

Εφόσον θα το έχει γυναίκα τι σε απασχολεί η amoled? πάρε το απλό nexus μια χαρά είναι..

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να ανέβεις εγω λέω HTC Evo 3D ή Sensation 4G all the way και άσε τα Samsung fanboys να λένε για την Amoled με τα oversaturated χρώματα τους και την χειρότερη ευκρίνεια ( sorry αλλά δίπλα σε Evo 3D / Sensation σε internet browsing είναι σε άλλο γαλαξία το HTC )

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να ανεβω αλλο χρηματικα. Ηδη ανεβηκα απο τα 250 στα 320 αν χρειαστει. Πιο πανω δεν ξερω αν μπορω να παω.

Η AMOLED δεν μου χρειαζεται. Αλλα η ελλειψη ραδιοφωνου ειναι προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω ψαξει ακομα, αλλα ειχα διαβασει οτι γινεται να μπει ραδιοφωνο στο nexus, ισως και χωρις root. Το chip ειναι ιδιο με του galaxy που εχει fm. Ψαξτο λιγο...

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πολυ κουβεντα γινεται ρε παιδια για κινητο που θα καταληξει σε .... γυναικεια χερια!!! ενα Iphone και δεν θα υπαρξει κρεβατομουρμουρα για 3 μηνες minimum :hehe:

Link to comment
Share on other sites

iphone+radio=τακωμος..! @bill: επισης λιγο αν ειχες επαφη με τα καινουρια κινητα θα εβλεπες τον διασυρμο απο την λαικιστικη samsung..!τα χρωματα ειναι υπερβολικα οντως..! για πιασε τους 2 περσινους μονομαχους: samsung galaxy s vs desire hd,τους 2φετινους αν φρεσκα κουλουρια πουλαει ο κουλουρας του τεστιν: galaχy s2 vs sensesion..!τα συμπερασματα δικα σου..!!!κινητο αξιολογο η htc που να κανει αισθηση εχει να βγαλει 2χρονια με το hd2..(ουφφ το παραδεχτηκα και ας εχει την μπαχατελα αυτη και ο nord!!!!!:P:p:p) την διαφορα στην νικη την βλεπεις απο την απηχηση που εχει στους devs και αυτοι ειναι που κανουν την "διαφορα"..!!!!!;)

για την lg δεν μιλαω καν..!!!:P:p

απο κει και περα μαλλον καπως θα συμβιβαστει η γυναικα σου..!!!ειτε χωρις ραδιο ειτε χωρις φλας αν πας σε καποιο απο τα 2..!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους devs και τις rom έχει ξεφύγει η κατάσταση, και προσωπικά δεν μου λέει κάτι.

Εγω το κινητό το θέλω για κινητό.

Δηλαδή να αντέχει ώρες κλήσεων.

Να μπορώ να δω τα e-mail μου και να surfάρω στο net εύκολα και γρήγορα, δίχως να ξεστραβωθώ.

Δεν ζητάω να πηγαίνει το menu πάνω κάτω σε 0.5s, και σε 1s πάλι πολύ γρήγορα είναι.

Αν το κινητό είναι σταθερό, και δεν καθυστερεί στα βασικά, είναι super.

Δεν παίζω games κλπ στο κινητό, ούτε τρέχω 3D Mark11 :P

Link to comment
Share on other sites

αφου θες ολα αυτα γιατι δεν παιρνεις σαμσουνγκ και συ??:P:p:p

παντως ειλικρινα ειμαι απο αυτους που δεν "παθιαζονται" με κατι,οτιδηποτε και να ειναι αυτο,στο συγκεκριμενο θεμα ειμαι ενα χρονο απο πολυ κοντα και βλεπω τι παιζει και εχω δοκιμασει αρκετα κινητα..!μεχρι και iphone 4..!!!:P

αν εξαιρεσεις το τελευταιο που ειναι ιδιαιτερο και με "ξενιζει" αρκετα ολα τα αλλα ειναι "πισω" απο αυτα που πολλοι δεν θελουν να πιστεψουν οτι ειναι καλα και ασχολουνται με τα πισω "καπακια" και αλλες μικροτητες..!:P μολις βγει το επομενο htc που θα ειναι μπροστα θα ειμαι ο πρωτος που θα τα σκασει;) προς το παρον ομως μαλλον για το γαλαξια 2 με βλεπω..!

φιλικα τα λεω αυτα και ελπιζω να μην παρεξηγηθω..! επισης ζαχο το samsung wave που σου προτειναν εχει ολα οσα ζητας..!απλα ειναι bada..!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

jax7480 χθες αγόρασε ο κολλητός μου το huawai x5 και του βγάλαμε το λάδι ένα 3ωρο..πολύ τίμιο για τα λεφτά που ζητάει (200 ευρώ)..όμορφο καλή κατασκευή ελαφρύ, σε ότι κ να το δοκιμάσαμε τα πήγε μια χαρά, το παραμικρό κόλλημα!...πιστεύω πως αξίζει μια ματιά..Μην μπούμε στην διαδικασία για το ποιο είναι το καλύτερο στην αγορά γιατί χάνουμε το νόημα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now