Cuore_Sportivo

Win Vista x64 και 3GB RAM

Recommended Posts

Καλημέρα!

Έβαλα ένα ακόμα κιτάκι του ενός Giga που καθόταν οπότε από τα 2GΒ που ήμουν, πέρασα στα 3GB. Παρατήρησα όμως ότι ενώ κάνοντας δεξί κλικ στο My Computer δείχνει κανονικά 3GB, στο task manager δείχνει Physical Memory 2046ΜΒ. Δεν θα έπρεπε να δείχνει και εκεί 3GB;

Αν ναι,πως το αλλάζω;

fwway8pgtamnurlrkq0r_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η μητρική είναι μία P5B Deluxe. Έκανα όπως είπες Enable το Memory Remap Feature, αλλά συνεχίζει ακόμα στο Task Manager να μου εμφανίζει ως Total Physical Memory 2046. Μήπως πρέπει να πειράξω και τίποτα άλλο;

7yragd20cvqlmjfokkq6_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ είναι λίγο wtf? το συγκεκριμένο...

Πειράζοντας το Memory Remap έπρεπε να στρώσει...

Παράξενο μου κάνει...Κι εγώ στην Ρ5Β μόνο με το Memory Remap ήμουν οκ, δε θυμάμαι να πείραξα κάτι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Και το cpu-z δείνει κανονικά 3GB. Κάνω συνεχώς με επανεκκινήσεις enable/disable το Μemory Remap Feature, αλλά στο Task Manager συνεχίζει να δείχνει ως φυσική μνήμη μόνο 2 από τα 3GB. Δοκίμασα και με optimized defaults (τα πάντα στο auto και ουσιαστικά α-clock-αριστα πλην του Memory Remap) αλλά και πάλι χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Τουλάχιστον αυτό το ένα επιπλέον gigabyte χρησιμοποιείται ή μου είναι άχρηστο οπότε να το βγάλω;

Edit: Ξέχασα να πω ότι σε XP 32bit αναγνώριζε κανονικότατα στο Task Manager χωρίς (αν θυμάμαι καλά) να έχω ενεργοποιήσει το Memory Remap Feature.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Sol πολύ σωστός!!:T:

Το είχα τικάρει πριν καιρό γιατί διάβασα ότι βοηθά στη μείωση του χρόνου εκκίνησης των Vista και τώρα που το ξετίκαρα δείχνει όντως 3GB και στο Task Manager...

Thanks a lot man...!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Αν πάω στο advanced options του boot.ini, και επιλέξω 4 πυρήνες/ 3070MB, θα ξεκινήσει κανονικά μεν, αλλά πάλι στο Task Manager θα μου δείχνει 2048MB μνήμης... Με το που τα ξετικάρω, φτιάχνεται κανονικά:stars:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now