Pasxos

Asus Sabertooth P67 B3 ή Asus Maxinus IV Gene-Z

Recommended Posts

Διαθέτω τα εξής δύο συστήματα ένα στο σπίτι μου και ένα στην δουλειά μου :

Home Rig--Case: LianLi PC-P50 M/B: Asus Sabertooth P67 B3 CPU: core i7 2600K@4,4Ghz on Corsair H70 , Graphics: Asus 5970, PSU: Coolermaster 1000W, Memory: 2x4 GB DDR3 Corsair Vengeance, HDD: 2x80GB Intel SSD Postville Raid0,3 x 1 TB Samsung Storage

Work Rig--Case:Coolermaster elite 430 M/B: Asus Maximus IV Gene-Z CPU: core i7 2600, Graphics: MSI GTX260 , PSU: Coolermaster Silent Pro M 700W, Memory: 2x2 GB DDR3 Corsair XMS3 , HDD: OCZ Agility 3 60 GB ,500 GB WD Green

Η απορία μου λοιπόν είναι, σωστά τοποθέτησα την Sabertooth στο 1o σύστημα ή να προτιμούσα την maximus iv gene-z?

ακούω γνώμες!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά καταλαβαίνω ότι το 1ο pc το έχεις απλά στήσει για καθημερινή χρήση με κάποιες oced ρυθμίσες, χωρίς να σε ενδιαφέρει το benching. Οπότε όποια και από τις 2 να έβαζες για μένα το ίδιο.

Τώρα αν μπέντσαρες και κυνηγούσες σκορ η maximus καλό θα ήταν να ήταν στο 1ο pc.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που με ενδιαφέρει είναι το 1ο σύστημα να έχω το max των επιδόσεων και κανένα Benchaki που και που δεν με χαλάει!!

Αυτό που παρατήρησα πάντως είναι οτι η Gene-Z εχει καταπληκτικές επιδόσεις με μεγάλη διαφορά στις stock ρυθίσεις απο τα υπόλοιπα Μ/Β σε όλα σχεδόν τα Benchmarks,όσο όμως μεγαλώνουν τα clocks τόσο αυτή η διαφορά μικραίνει!!!

Link to comment
Share on other sites

24/7 applications = same performance όλα τα mobo.

Διαφορές μεταξύ τους έχουνε μόνο σε benchmarks, και αυτές είναι πολύ μικρές.

Εγω θα έπαιρνα την Gene-Z.

Πολύ καλό motherboard, super BIOS, και πιο καλό support επειδή είναι ROG ( παίρνουνε πιο συχνά BIOS updates λόγο priority )

Link to comment
Share on other sites

κάτι που παρατήρησα είναι οτι στο AI SUITE II της Sabertooth απουσιάζει η επιλογή του Auto Tunnig σε ανίθεση με αυτο της maximus iv,σε ορισμένα reviews όμως της 1ης φαίνεται ότι υπάρχει και μάλιστα δίνει εύκολα και γρήγορα αποτελέσματα,μήπως μετέπειτα η ASUS αποφάσισε να αφαιρέσει αυτή την δυνατότητα απο την Saber με την κυκλοφορία και των Ζ68 Boards??

εκτος βέβαια αν μου ξέφυγε εμένα κάτι!!

Link to comment
Share on other sites

επίσης χρησιμοποιώντας την επιλογη OC TUNER που παρέχεται μέσα απο το Bios κάθε φορά που πάω να μπουτάρω μου βγάζει Raid fail βλέπωντας μόνο το έναν απο τους δυο SSD,αντίθετα στην Gene-Z με τον 2600 non K έχω ένα αρκετό επιτυχημένο και γρήγορο OC, βεβαια εκεί δεν υπάρχει Raid παρα μονο ενας SSD σε AHCI

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now