George_o/c

Ποιο είναι το καλύτερο PC Case;

Ψηφίστε την εταιρεία που έφτιαξε το αγαπημένο σας κουτί!  

95 members have voted

  1. 1. Ψηφίστε την εταιρεία που έφτιαξε το αγαπημένο σας κουτί!

    • IN WIN
      0
    • BitFenix
      1
    • Cooler Master
      34
    • Corsair
      21
    • Fractal Design
      3
    • Lian Li
      11
    • NZXT
      4
    • SilverStone
      12
    • Thermaltake
      8
    • Xigmatek
      1


Recommended Posts

δύσκολα μας βάζεις Γιώργο :P

-ομορφία Silverstone, Corsair αλλά είναι κυρίως για νερά ενώ εγώ είμαι αεράτος τύπος (και το Fractal Design XL που σου αρέσει) I <3 minimal

-απόδοση/τιμή Xigmatek δαγκωτό

-ισορροπημένη γενικά εταιρία και με μεγάλη γκάμα σε κάθε κατηγορία τιμής η Coolermaster την οποία και θα ψηφίσω

Link to comment
Share on other sites

Coolermaster από μένα και φυσικά λάτρεψα, απέκτησα και δεν σκέφτομαι ούτε κατά διάνοια να αντικαταστήσω το τεράστιο, πανέμορφο, πανέξυπνο (what???) ευρέως γνωστό και ως snowmobile

Cosmos S

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατοχος CoolerMaster Cosmos S 3+ χρονια τωρα μπορω να πω πως ειμαι ικανοποιημενος..! Το μονταρα , το εβαψα , ετοιμαζομαι να το ξανα-βαψω. Ειχα νερα , τωρα αερα.. Περασε πολλα αυτο το κουτι.. Κοσμογυρισμενο και στο ADW 2009..

Αλλα μεχρι εκει... Με το που εμφανιστηκε το λευκο Corsair 600T επαθα κοκομπλοκο.. Εχει τα παντα , και στην τιμη των 140+ ευρω για εμενα παει χωρις αντιπαλο.

Οποτε για εμενα +1 στην Corsair για την προσπαθεια της και για αυτα που προσφερει.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως ακόμα δεν έχει αναφερθεί αυτό:

4614e627edbd1a58.jpg

silverstone_tj07.jpg

silverstone tj07

Το TJ07 κατ' εμέ ανήκει στα κουτιά που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην ανάπτυξη του τομέα PC Cases. Σύγκρινέ το με Lian Li X2000, Cooler Master 840, Corsair Obsidian 800D και οτιδήποτε άλλο, για μένα είναι απλά πολύ καλύτερο. Ήταν τόσο επαναστατικά καλό που η Silverstone όσο κι αν προσπάθησε δεν μπόρεσε να το ξεπεράσει. TJ09, TJ11, Fortress FT01/FT02... Κανένα δεν έκανε την "δουλειά" τόσο καλά όσο το TJ07. Όντως του αξίζει μια θέση σε αυτό το thread ;)

Eίχαμε κάνει εδώ στο box και ένα σύντομο review του, στην ανανεωμένη του μορφή με το καινούριο motherboard tray: http://www.hwbox.gr/reviews/8753-silverstone-tj07-review-pc-case-pou-orise-mellon.html ;)

τα χρηματα που ζηταει ειναι ΠΑΡΑ πολλα,υπερβολικα..υπαρχουν πολυ ποιοτικοτερα κουτια,και σε χαμηλωτερη τιμη..ασε που με τοσα παιρνεις ενα κορυφαιο κουτι οποιο σου αρεσει, πας στον κοπριτη και στο τουμπανιαζει..!!!;)

I know. Εγώ αναφέρθηκα περισσότερο στην ποιότητά του, ότι είναι πολύ πολύ καλή (τουλάχιστον στο evap). Του το είπα εξάλλου του παιδιού, ότι είναι πολλά τα λεφτά αν τελικά τα δώσει... $700 είναι περίπου 600?. Καλύτερα να πάρει κάνα high-end κουτί, ή να κάνει την υπέρβαση και να αγοράσει ένα από τα λίγα TJ11.

δύσκολα μας βάζεις Γιώργο :P

-ομορφία Silverstone, Corsair αλλά είναι κυρίως για νερά ενώ εγώ είμαι αεράτος τύπος (και το Fractal Design XL που σου αρέσει) I <3 minimal

-απόδοση/τιμή Xigmatek δαγκωτό

-ισορροπημένη γενικά εταιρία και με μεγάλη γκάμα σε κάθε κατηγορία τιμής η Coolermaster την οποία και θα ψηφίσω

Μαζί σου για τα Fractal Design, μόνο οι μινιμαλιστές τα γουστάρουν αυτά :D Όχι ότι δεν είμαι υπερβολικός σαν άνθρωπος, αλλά το συγκεκριμένο κουτί νομίζω είναι πανέμορφο. Ίσως είναι το φινίρισμά του, αλλά δεν νομίζω... Σε αυτό που λες για την Cooler Master έχεις δίκιο, είναι πολύ ισορροπημένη εταιρεία και γενικά κοιτάζει να καλύπτει τους πάντες. Σε απόδοση/τιμή μην ξεχνάς και την Sharkoon, στα midi-towers έχει βγάλει κάτι διαμαντάκια σε τιμή χώμα!

Σαν κατοχος CoolerMaster Cosmos S 3+ χρονια τωρα μπορω να πω πως ειμαι ικανοποιημενος..! Το μονταρα , το εβαψα , ετοιμαζομαι να το ξανα-βαψω. Ειχα νερα , τωρα αερα.. Περασε πολλα αυτο το κουτι.. Κοσμογυρισμενο και στο ADW 2009..

Αλλα μεχρι εκει... Με το που εμφανιστηκε το λευκο Corsair 600T επαθα κοκομπλοκο.. Εχει τα παντα , και στην τιμη των 140+ ευρω για εμενα παει χωρις αντιπαλο.

Οποτε για εμενα +1 στην Corsair για την προσπαθεια της και για αυτα που προσφερει.

QFT ότι γράφεις για το 600T :T: Το 800D πλέον είναι old news, πίστεψέ με. Αλλά το 600T το θυμούνται ακόμα. Κάμποσο καιρό τώρα έχει βγει και το 650Τ που είναι λιγάκι ανανεωμένο.

Θυμάστε το Antec 900 όταν πρωτοβγήκε; Και αυτό είχε κάνει πολύ ντόρο. Βασικά είναι το μόνο κουτί της Antec που γνώρισε μεγάλη εμπορική επιτυχία.

Antec-900-v2.jpg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν κάτοχος ενός Low-End Coolermaster Elite 370 και πρόσφατα ένας φίλος μου πήρε το 600Τ της Corsair.Αυτό το κουτί με μάγεψε με τις δυνατότητες του.Καλή απαγωγή θερμότητας,cable management,fan controller και το ποιο σημαντικό,ότι είναι πανέμορφο.Χωρίς να έχω εμπειρία από cases άλλων κατασκευαστών,ψηφίσω δαγκωτή Corsair..! :T:

Link to comment
Share on other sites

Coolermaster και από μένα guys...

Είχα το Haf 932 μετά το stacker 833 και τώρα έχω το σύστημα μου στο Haf-X και νομίζω ότι για αέρα ή μια mainstream υδρόψυξη δεν υπάρχει πιο όμορφο case.

Τα πάντα σχεδόν πάνω του είναι μελετημένα στην εντέλεια.

Η αμέσως επόμενη επιλογή Corsair με κλειστά τα μάτια.....

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέροντα τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης μέχρι στιγμής. Περίμενα την Lian Li και την SilverStone πιο πάνω για να είμαι ειλικρινής. Φαίνεται ότι άλλαξαν τα πράγματα :D

Link to comment
Share on other sites

Μπα μην το λες, τραβάει πολύ περισσότερο η Corsair από την Lian Li στις μέρες μας. Θυμάσαι το 2005-2007 ξέρω 'γω, πόσο respect είχε η Lian Li; Αν είχες κουτί της ήσουν ξέρω 'γω πολύ μάστορας γιατί ήταν πολυπόθητα. Τώρα είσαι μάστορας αν πάρεις 800D και Cosmos S :)

Αυτά βέβαια παθαίνει μια εταιρεία όταν ξεφεύγει τόσο πολύ στην τιμολογιακή πολιτική της. Πάντα ήταν ιδιαίτερα τσιμπημένες οι τιμές της Lian Li, όμως τώρα ο ανταγωνισμός προσφέρει εξίσου αξιέπαινα features με χαμηλότερο αντίτιμο.

Link to comment
Share on other sites

το να λες ομως καλυτερο κουτι το χαφ (ειχα και γω ενα το θυμασαι οταν ειχες ερθει σπιτι μου?!) χωρις παρεξηγηση δεν ειναι αντικειμενικο..εκτος και αν εννοει η ψηφοφορια το καλυτερο κουτι που εχουμε οποτε για πολλους ειναι το χαφ,αλλα το να το λες το καλυτερο ειναι αρκετα βαρυ και σηκωνει πολυ κουβεντα!!!:P:p:p

το οτι ειναι πανακριβα τα λιαν λι δεν σημαινει πως δεν ειναι μια απο τις κορυφαιες εταιριες..! εξαλλου μιλαμε για το καλυτερο κουτι, οχι αυτο με τον καλυτερο λογο τιμης-αποδοσης..!

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε το Antec 900 όταν πρωτοβγήκε; Και αυτό είχε κάνει πολύ ντόρο. Βασικά είναι το μόνο κουτί της Antec που γνώρισε μεγάλη εμπορική επιτυχία.

Antec-900-v2.jpg

Διόρθωση.

Το κουτί της Antec που έκανε τη μεγαλύτερη εμπορική επιτυχία ήταν το PlusView 1000 AMG.

view1000.jpg

view1000.jpg

view1000.jpg

view1000.jpg.4666309fee3526ea69b16317e35

Link to comment
Share on other sites

Η InWin θα νικησει, το βλεπω :P

κοιτα δεν εχει ψηφισει ακομα ο jc,αν το κανει πολυ πιθανον να κερδισει η InWin..!!!!το εχει ξανακανει και σε προηγουμενο poll!!!!!!:hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now