Recommended Posts

Τον ιδιο τοιχο με τους SB θα εχουν και οι 2011 . Το BCLK θα ανεβαινει λιγο πιο ευκολα λογω της προσθηκης επιλογων strap . Δε σημαινει οτι θα πανε 120 ή 130BCLK ομως.

Ο τοιχος στα multiplier παραμενει επισης.

ΩΩΩΩΩπαα!

Για τα strap το είχα διαβάσει διεξοδικά και έτσι είναι. Αλλά αν ισχύει αυτό για τα multi και έχεις πάλι max multi ανά κομμάτι, τότε έχεις απόλυτο δίκιο.

Εγώ τόσο καιρό εικάζω ότι το multi θα είναι όπως στα 990Χ, free & wild! Αν όχι, τότε σαφώς και θα είναι απογοήτευση. Και αν ισχύσουν και οι τιμές που πρωτοκούστηκαν - διπλή απογοήτευση.

Να δεις που η Intel με τα βαρβάτα 2500K/2600K αυτοπυροβολήθηκε στο πόδι τελικά :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩΩπαα!

Για τα strap το είχα διαβάσει διεξοδικά και έτσι είναι. Αλλά αν ισχύει αυτό για τα multi και έχεις πάλι max multi ανά κομμάτι, τότε έχεις απόλυτο δίκιο.

Εγώ τόσο καιρό εικάζω ότι το multi θα είναι όπως στα 990Χ, free & wild! Αν όχι, τότε σαφώς και θα είναι απογοήτευση. Και αν ισχύσουν και οι τιμές που πρωτοκούστηκαν - διπλή απογοήτευση.

Να δεις που η Intel με τα βαρβάτα 2500K/2600K αυτοπυροβολήθηκε στο πόδι τελικά :hehe:

Exclusive: Sandy Bridge-E to ship without cooler (+ extreme power requirement + coldbug) - Page 2 - hwbot.org

Retail Sandy Bridge not for hardware enthusiasts ... - hwbot.org

Με λιγο ψαξιμο θα βρεις και αλλα ωραια .

Link to comment
Share on other sites

Τι ακούγεται για τους Ivy? Επίσης, τελικά αυτοί θα κυκλοφορήσουν και για 1155 και για 2011 ή θα βγάλει κανα νέο σοκετ 1154?

Οι Ivy Bridge είναι 22nm LGA1155 επεξεργαστές και θα βγουν τον Μάρτη άνευ απροόπτου. Θα είναι καλύτεροι από τους τωρινούς SandyBridge.

Οι SandyBridge-E είναι η επόμενη high-end πλατφόρμα της Intel, αυτή που δηλαδή θα αντικαταστήσει το X58. Ανέκαθεν ήταν server based CPUs. Απλά σε κάποια φάση ακούστηκε ότι θα έβγαιναν σε ένα Socket LGA1356, το οποίο τελικά άλλαξε και έγινε LGA2011 (που ήταν serverοειδές από την αρχή).

Καλά, άσε το λαιναπ της ιντελας γιατί απο την αρχή τα μάμησε όλα με τον 2600K. Διάβαζα εχτές ένα ριβιου στο xbit μεταξύ ι7-990 / 2600κ / 1100Τ. Άστα να πάνε. Ο 2600Κ είναι σε όλα σχεδόν πιο γρήγορος απο τον 990. Δηλαδή με τι λογική βγάζεις ένα middle range cpu που είναι φαστερ απο το high end σου;.

http://www.hwbox.gr/reviews/11597-intel-sandy-bridge-core-i7-2600-review.html

Έχουμε ήδη δείξει ότι clock per clock οι Core i7 2600 και Core i7 980X βρίσκονται πολύ κοντά, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις ο 2600 περνάει μπροστά. Για τον 1090T, ουδέν σχόλιο. Αν τώρα είχαμε Core i7 2600K εναντίον του 980X και οι δύο αεράτοι, έκανες ένα βαρβάτο overclock στον 2600K και έπαιζες στα αυτιά στον 980X ανετότατα ;)

Βλεποντας τα bench του 2011 μου φερνει περισσοτερο σε server πλατφορμα . Ισως ειναι ιδεα μου , αλλα ετσι μου φαινεται.

Intel Core i7-3960X (Sandy Bridge-E) And X79 Platform Preview : Sandy Bridge-E And X79 Are Almost Ready

??????? LGA2011 Sandy Bridge-E, Core i7-3930K ?? - ????

Στέλιο και για τους SandyBridge όταν ακούστηκε ότι δεν θα overclockάρεται το bclk έγινε πανικός, όμως η Intel έκανε τον 2600K best seller chip. Μην νομίζεις ότι θα κάτσει και θα κοιτάζει με σταυρωμένα τα χέρια. Επαναλαμβάνεται η ίδια ιστορία και με τους LGA1155 SandyBridge. Μέχρι που θα βγουν οι SB-E και θα τα μαμήσουν όλα :hehe:

Θα ήθελα να μου πεις πότε έγινε τελευταία φορά κάτι τέτοιο.

Σωστός, ποτέ δεν το έχει κάνει αυτό η Intel. Στάνταρ θα πουλήσει στα 350?, ίσως και παραπάνω, τον 2700K.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο και για τους SandyBridge όταν ακούστηκε ότι δεν θα overclockάρεται το bclk έγινε πανικός, όμως η Intel έκανε τον 2600K best seller chip. Μην νομίζεις ότι θα κάτσει και θα κοιτάζει με σταυρωμένα τα χέρια. Επαναλαμβάνεται η ίδια ιστορία και με τους LGA1155 SandyBridge. Μέχρι που θα βγουν οι SB-E και θα τα μαμήσουν όλα :hehe:

Προς το παρον δεν το βλεπω κατι τετοιο να γινεται. Με multplier wall , με την ιδια δυσκολια να ανεβουν τα ρολογια στην ψυξη , καθως και με τις χαμηλοτερες επιδοσεις per clock σε σχεση με τον 2600Κ .

Μονο εαν πιασουν 6.5Ghz οι 2011 θα πω οτι κατι γινεται .

Σκεψου απλα ποσο καιρο εχει η intel να βγαλει μια πλατφορμα που να κυριαρχει και να κερδιζει ολα τα Benches ? Απο το 2009 χρειαζεσαι 2 ή 3 πλατφορμες .

Link to comment
Share on other sites

Οι SB-E λογικα αρκετα, καθως θα κοστιζουν (σαν επεξεργαστες και σαν πλατφορμα) αρκετα παραπανω.

Οι Ivy, προσωπικα αναμενω γυρω στο 10% clock to clock πανω σε επεξεργαστικη δυναμη (η ενσωματωμενη μοναδα γραφικων πιθανοτατα θα ειναι παραπανω).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι επεξεργαστές της νέας πλατφόρμας (ivy & sb-e) από επιδόσεις πόσο παραπάνω θα είναι από τον 2600Κ? Υπάρχει κάτι νεότερο;

Τίποτα το ιδιαίτερο, κλοκαρε τον 2600K και παρτον αγκαλιά τουλάχιστον μέχρι την επόμενη αρχιτεκτονική της Intel, Haswell. Μην πετάς τα λεφτά σου τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αν δουλεύεις office και chrome... Ευχαριστώ παίδες.

Well, έχω παρατήσει τα νούμερα και προσωπικά πλέον στοχεύω για το ποιο smooth user experience άπαντα σε συνδυασμό με κόστος/επιδόσεις/κατανάλωση, ένα σύστημα με 2600k στα 4.5ghz, 16gb RAM και έναν γρήγορο SATA 3.0 SSD είναι υπεραρκετό για το 99% εκεί έξω για τα επόμενα 3 τουλάχιστον χρόνια, εκτός αν έχεις λεφτά για να παίζεις με το τελευταίο και νέο hardware που κυκλοφορει το να πάρεις ένα τουλάχιστον 25% παραπάνω σε επιδόσεις και responsiveness θα χρειαστεί να δώσεις έως και 3πλασια λεφτά, δεν αξίζει...στήσε ένα raid0 με 64ηδες sandforce ssds καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και με 2500 K κάνεις τη δουλειά σου! Γενικότερα το έχω δει στα πράγματα που δουλεύω καθημερινά (home LGA 775 8400 @ 3.6 Ghz, 8 Gb ram @ 1600 , 2 x vertex 2 ssd @ Raid 0) Vs (work LGA1366 930 @ 3.4 Ghz, 12 Gb ram @ 13xx, 1 Vertex + 2 x 500 7200.12 @ Raid 0+1), και πραγματική διαφορά δεν υπάρχει. Μόνο για τον Overclocker ή κάποιο Film editor θα δείξει τα δόντια του κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω αυτήν την ανίατη χρόνια αρρώστια να παίζω με το νέο hardware για κάνα δυο-τρεις μήνες και μετά να βαριέμαι. Ήδη έδωσα το sandy bridge σύστημα σχεδόν αχρησιμοποίητο.

Έχεις απόλυτο δίκιο κατά τα λοιπά. Τώρα θα στήσω ένα απλό pcάκι με Ε2160 και Ρ35 mobo υπερχρονισμένο στα 3.00 και θα του βάλω έναν υπάρχοντα ssd να δω πως πάει. Πιστεύω θα πετάει για καθημερινή χρήση... ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!

Όταν θα έρθουν οι ivy βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa ολοι το εχουν αυτο το κοληματακι με τα καινουργι πραγματα γενικοτερα...ολοι τα καλα θελουμε αλλα το θεμα δεν ειναι εκει , το θεμα ειναι τι πραγματικα χρειαζομαστε.Μερικα πραματα που κανουμε σαν καταναλωτες ειναι overkill και αυτο ειναι το θεμα που πρεπει να μπορουμε να ελεγχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now