KChris

Τελικά στους πόσους κλείνουν?

Recommended Posts

Μου συνέβη το εξής:

Έχω έναν 6700. Στο δικό μου πισί είναι με νεράκι. Στα 3,6 θέλει 1,45 τάση. Το θέμα πως αν τύχει και κάποτε ξεπεράσει τους 55 (σπάνιο να τους ξεπεράσει) κλείνει. Η μητρική μου είναι μια Blitz Formula.

Σήμερα τον έδωσα στον αδερφό μου. Αυτός έχει αέρα. Στα 3,6 με αυτή την τάση χτυπάει κάπου 65-70 και δεν κλείνει. Η μητρική του είναι μια P5B. Τι συμβαίνει? Ο επεξεργαστής δε ρυθμίζει που θα κλείσει?

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής σου κλείνει πολύ παραπάνω.

Μήπως είχε ρυθμίσει το pc probe Να σου κείνει το σύστημα στους 55?

Τπτ από Bios?

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε δεν πείραξα τπτ από το bios για θερμοκρασίες πιστεύω. Ξέρεις ποια ρύθμιση είναι να την ελέξγω. Pc Probe? δεν το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

pc-probe είναι το πρόγραμμα της asus για να βλέπεις θερμοκρασίες,ρεύματα και ιστορίες.

Τι να σου πώ,μήπως σου ανεβαίνει κάποια άλλη θερμοκρασία και σβήνει?

Μήπως pwm?

Link to comment
Share on other sites

Α κατάλαβα ποιο είναι το pc probe. Δεν τα χρησιμοποιώ τα προγράμματα της Asus.

Όλα τα άλλα έχουν κανονικές θερμοκρασίες. Τι να πω δεν ξέρω. Υπάρχει καμιά ρύθμιση στο bios που βλέπει θεροκρασίες?

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτέλα power σου έχει επιλογή για το monitoring των θερμοκρασιών και των ρευμάτων.

Για δές εκεί πέρα μήπως έχεις επιλέξει τπτ

Link to comment
Share on other sites

Μα άμα θυμάμαι καλά στο pwm δεν μπορεί να διαλέξεις κάτι. Μόνο να επιβλέπεις τάσεις και θερμοκρασίες μπορείς νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπα ότι μπορείς ντε και καλα.

Απλά επειδή δεν είχα ποτέ σχέσεις με blitz formula υποθέσεις κάνω.

Το να σβήνει η μητρική άμα φτάσει ο επεξεργαστής στους 55 βαθμούς είναι θέμα απο prog windows γιατί όπως λές και φαίνεται είναι σαν της maximus το θέμα που μόνο ανεμηστήρες πειράζεις και απλά βλέπεις.

Η εκτός και αν απλά έτρωγε σκάλωμε ο επεξεργαστής με την μητρική

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο. Πάντως τώρα που έβαλα ένα celeron πάνω πάλι σβήνει. Με τη P5B τον είχα 4,8GHz και είχε χτυπήσε 80 και δεν έσβησε. Εδώ μόλις ξεπεράσει τους 55 σβήνει.

Link to comment
Share on other sites

Ο 6700 που έδωσα στον αδερφό μου με τη P5B είναι ο ίδιος που είχα εγώ και έκλεινε. Στον αδερφό μου χτυπά και 65-70 βαθμούς σε idle και δεν κλείνει. Εμένα με 55 load κλείνει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποιο είναι το καλύτερο bios για Blitz Formula? Επίσης αν υπάρχει καμιά στο bios που να ελέγχει τις θερμοκρασίες για το πρόβλημά μου. Για το chipset έχει και το έβαλα να μην κλείνει όταν ανεβάζει. Αλλά για το cpu δε βρήκα τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now