Enexomenos

Shopping, ποία mobo για i5 2500k;

Recommended Posts

@ Cool_Gus σε ευχαριστώ για την πρόταση, η αλήθεια είναι ότι Asrock δεν κοίταξα, είμαι προκατειλημμένος αν και δεν έχω καμία εμπειρία από την συγκεκριμένη εταιρία, καθαρή παραξενιά. :whistling:

@ junior-21- δεν κάνω πισωγυρίσματα, είμαι που είμαι αναποφάσιστος αν ξαναβάλω τις παλιές επιλογές δεν θα πάρω τπτ στο τέλος :P τουλάχιστον τώρα είμαι σε μία μάρκα και ανάμεσα σε δύο μοντέλα, πάντως ευχαριστώ για την ενημέρωση. :T: Στην CPU πειράξατε τα volts ή μόνο πολλαπλασιαστή και τι θερμοκρασία πάνει σε Idle/load; την ram στα πόσα την αφήσατε 1600/1.5v; :D

@ GeorgeManγια κάρτα γραφικών περιμένω να κυκλοφορήσουν οι νέες, να δω και σε τι τιμές παίζουν και ανάλογα να κινηθώ είτε σε καινούριο είτε σε μεταχειρισμένο, η αλήθεια είναι ότι βγήκα off budget και κοιτάω να κόψω όσο μπορώ, αυτός είναι και ο λόγος που κοιτάω για igpu, βέβαια το να δώσω κάνα μικρό (κάτω από 30?) ποσό σε μεταχειρισμένη δεν είναι και τρομερό αλλά πιστεύω ότι τσάμπα θα πάει, και αφού μπορώ να το γλυτώσω γιατί να μην το κάνω; Ο μοναδικός λόγος θα ήταν αν η Gene-Z είναι πολύ πιο ποιοτική σε πυκνωτές, κτλ αλλά οι δύο μητρικές δεν βλέπω να έχουν μεγάλες διαφορές στα χαρακτηριστικά που χρειάζομαι (εκτός από αυτά που αναφέρω πιο κάτω), για αυτό επιμένω στην P8Z68-V.

Στα + που βάζεις στην gene-z

Το overclockability (heatpipe cooling) που λες τι είναι; εννοεί το σίδερο ανάμεσα στις ψύχτρες;

Και το Intel LAN controller η gene-z έχει

Intel®, 1 x Gigabit LAN Controller(s) δεν αναφέρει κωδικό πάντως τον ίδιο driver χρησιμοποιούν.

Ενώ η P8Z68-V

Intel® 82579, 1 x Gigabit LAN Controller(s)

Intel® LAN- Dual interconnect between the Integrated LAN controller and Physical Layer (PHY)

@ George_o/c το review είναι παραπάνω από καλοδεχούμενο πότε λέτε να το βγάλετε; η αλήθεια είναι ότι βιάζομαι να το ενώσω, το παιδεύω αρκετό καιρό, θέλω το σ/κ που θα έρθει να το έχω έτοιμο :P , πάντως δεν είναι ότι δεν θεωρώ καλή την gene-z , θα έλεγα μάλλον ότι η άλλη έρχεται πιο κοντά σε αυτά που ζητάω, το μόνο θέμα που θα με επηρέαζε πολύ θα ήταν η ποιότητα τον υλικών αν είναι ανώτερη, αν έχεις δει και την P8Z68-V/gen 3 τότε θα βοηθούσες πολύ.:T:

Πάντως να πω την αλήθεια κάποια χαρακτηρίστηκα της gene-z μου φαίνονται τελείως μαρκετινιστικα, π.χ. GameFirst (και καλά καλύτερη διαχείριση της γραμμής με αποτέλεσμα καλύτερο ping)…Η Gene-Z εξακολουθεί να με “χαλάει” που είναι mATX (είναι να μην κολλήσω) και έχει εκτός από τις 2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 or dual x8) *1 μόνο μια PCIe 2.0 x4.

Δεν κοίταξα καθόλου τα χαρακτηριστικά τους από την τελευταία φορά που ποσταρα, αλλά είμαι 90-10 υπέρ της P8Z68-V.anyway σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε :drinks:,θα ενημερώσω μόλις πάρω την τελική απόφαση, αλλιώς θα σας πρήζω πολλές μέρες ακόμα.:P

*Α και κάτι που είδα και μου φάνηκε κάπως, γενικά ξέρω ότι είναι καλό (πιο σταθερό, λιγότερο ρεύμα), να έχεις 2 dimm μνήμης και όχι 4, αυτό που δεν ήξερα είναι ότι έχει σημασία που θα τα τοποθετήσεις, στη λίστα με τις συμβατές μνήμες λέει κατά λέξη για 2dimm “”We suggest that you install the module into A2B2 slot for better stability””.

*Στα χαρακτηριστικά τις gene-z αναφέρει «Single Channel Memory Architecture» τους ξέφυγε ή είναι κάτι διαφορετικό από το Dual Channel που λέμε;

Link to comment
Share on other sites

Εχω την Maximus IV GENE-Z/GEN3 εδω και 2 εβδομαδες και εχω μεινει πολυ ευχαριστιμένος. Σε λίγες μέρες που θα έχω χρόνο θα αρχίσω τα σοβαρα πειράματα. Αλλα so far so good....

πολύ ποιοτικό mbord , αν δε θες να βαλεις 3,4 GPU το MATX είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποια ειναι τα χρηματα που διαθετεις αλλα θα σου προτεινω 3 μητρικες απο την ακριβοτερη των επιλογων μου στην φθηνοτερη και διαλεγεις αναλογως το badget σου..

1) Asus P8Z77-V PRO | Skroutz.gr

2) Asus P8Z77-V LE | Skroutz.gr

3) Gigabyte GA-Z68XP-UD3P | Skroutz.gr

Η 1 και η 2 εχουν πιο νεο και καλυτερο chipset κατα την γνωμη μου υποστηριζοντας μαλιστα και pci-e 3 μαζι και on board καρτα γραφικων .Τωρα δεν μας λες και τα χρηματα τα οποια διαθετεις για να εστιασουμε και καλυτερα,γιατι αν ανεβεις και παραπανω απο τα 205ευρω υπαρχουν και πιο πλουσιες σε χαρακτηριστικα μητρικες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποια ειναι τα χρηματα που διαθετεις αλλα θα σου προτεινω 3 μητρικες απο την ακριβοτερη των επιλογων μου στην φθηνοτερη και διαλεγεις αναλογως το badget σου..

1) Asus P8Z77-V PRO | Skroutz.gr

2) Asus P8Z77-V LE | Skroutz.gr

3) Gigabyte GA-Z68XP-UD3P | Skroutz.gr

Η 1 και η 2 εχουν πιο νεο και καλυτερο chipset κατα την γνωμη μου υποστηριζοντας μαλιστα και pci-e 3 μαζι και on board καρτα γραφικων .Τωρα δεν μας λες και τα χρηματα τα οποια διαθετεις για να εστιασουμε και καλυτερα,γιατι αν ανεβεις και παραπανω απο τα 205ευρω υπαρχουν και πιο πλουσιες σε χαρακτηριστικα μητρικες.

απαντάς σε μηνυματα που ειναι 3 μηνών και βάλε. προφανως εχουν διευθετηθει εδω και καιρο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now