stefanos1992

Overclocking Intel Ci5 2500k

Recommended Posts

32559022146764800010_thumb.png

έχει κάτι που πρέπει να διορθώσω να αυξήσω η να χαμηλώσω?

idle μού δείχνει 32 βαθμούς(core temp)

και 53 βαθμούς prime95..

επίσης έτρεξα για μια ώρα torture test Blend στο prime και έβγαλε 0 warning 0 error

Link to comment
Share on other sites

Όσο μεγαλύτερο problem size τόσο πιο βαρύ.

Όσο περισσότερη μνήμη(πατα το all) τόσο καλύτερα.

Όσο περισσότερα runs τόσο πιο stable.

Link to comment
Share on other sites

wut?

Εννοω οτι ξεφευγει του θεματος το αν θα παθαινε degrade ενας 45nm με 1,45v.

Αντιθετα, το μεγιστο ασφαλες οριο στην ταση του 2500Κ ενδιαφερει αμεσα τον Στεφανο και εμενα, για να ξερουμε αν ειμαστε ασφαλεις με την ταση αυτη. :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι ξεφευγει του θεματος το αν θα παθαινε degrade ενας 45nm με 1,45v.

Αντιθετα, το μεγιστο ασφαλες οριο στην ταση του 2500Κ ενδιαφερει αμεσα τον Στεφανο και εμενα, για να ξερουμε αν ειμαστε ασφαλεις με την ταση αυτη. :)

Ρε μαν, εσύ είπες για τους 45nm και το 1,3625. Το 1,3625 είναι το max vid Που δίνει η intel και όχι το max 24/7 safe voltage.

Εννοείται ότι έχει να κάνει και με θερμοκρασίες.

Για τους sandy safe καταστάσεις είναι ως 1,35 με αέρα και ως 1,4 με νερό για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

ok έτρεξα το linx για 75 minute με problem size :20000 memory: 3068 και έβγαλε 0 error..επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο για temps χρησιμοποιώ το core temp 1.0 idle μου βγάζει 28 και με load (linx όταν το έτρεξα χθες) 59...το Ai suite II μου βγάζει πολύ διαφορετικές θερμοκρασίες όταν το core temp μου βγάζει 32 το βγάζει Ai suite 23.. πιω να χρησιμοποιώ?

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μέχρι 1.35V για 24/7 με αέρα. Είναι παραπάνω από αρκετό για τα 4.5GHz για την πλειοψηφία των SandyBridge :)

Τίποτα δεν παθαίνουν. Τρελό degrade μπορούν να φάνε αν τους δίνεις μεγάλα ρεύματα με αέρα και όλους τους πυρήνες ενεργοποιημένους - εννοώ 1.5V+. Ο δικός μου ήθελε 1.53V για 5.3GHz wPrime και μετά από κάνα μήνα ζορίσματος, ήθελε 1.56V :P Μάλιστα πολλές φορές δεν άνοιγε ούτε με 1.5625 και του έδινα 1.5675.

Link to comment
Share on other sites

Το degrade το παθαινουν λογω ηλεκρομαγνητικων φαινομενων μεσα στα τραντξιστορς λογω μεγαλης τασης => εντασης , η λογω θερμοκρασιας?:que:...

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μέχρι 1.35V για 24/7 με αέρα.

χρησιμοποιώ H100 με push pull και απότι είδα δεν πάει πάνω από 60 βαθμούς.. επίσης η H100 εχει 2 connector τον 4 pin για ρεύμα και το άλλο το μικρό για rpm.. το μικρό το ένωσα στο cpu_fan και μου δείχνει συνεχεια 2000 rpm..είναι τα rpm τις αντλίας? πχ για να βγαλει ERROR αμα χαλασει η αντλια?

Link to comment
Share on other sites

Το degrade το παθαινουν λογω ηλεκρομαγνητικων φαινομενων μεσα στα τραντξιστορς λογω μεγαλης τασης => εντασης , η λογω θερμοκρασιας?:que:...

όλα αυτά μαζί καίνε τρανζίστορ.

Είναι αρκετά περίπλοκη η ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now