JC_Denton

Η Intel δε δίνει την άδεια για κατασκευή chipset για τους Nehalem στην nVIDIA

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c42b46ba739.jpg[/WRAPLEFT] Παρόλο που φήμες ακούγονται ότι, μαζί με το πρώτο λανσάρισμα των Nehalem της Intel το Q4 του 2008, θα ακολουθήσει και το λανσάρισμα των νέων chipset της nVIDIA που θα τους υποστηρίζουν, τα πράγματα μάλλον δείχνουν πιο δύσκολα από όσο φαίνονται, για τους υπεύθυνους της "πράσινης" εταιρείας που εδρεύει στη Santa Clara.

Τα προβλήματα αυτά κυρίως προέρχονται από την ίδια την Intel, η οποία δείχνει πως δεν θα δώσει τόσο εύκολα τα licences για τη νέα πλατφόρμα της στην nVIDIA, ενώ εκπρόσωπός της δήλωσε χαρακτηριστικά: "Υπάρχει μια ασυμφωνία μεταξύ της Intel και της nVIDIA στο θέμα της παροχής άδειας στην nVIDIA από την Intel, στο να κατασκευάσει chipset τα οποία θα είναι συμβατά με τους νέους μικροεπεξεργαστές της Intel".

Αυτό σημαίνει πως, προς το παρόν, το X58 chipset δεν έχει κανέναν ανταγωνισμό από την nVIDIA και πως, αν αυτή η κατάσταση συνεχιστεί, η κατασκευάστρια των GeForce θα χάσει ένα σημαντικό κομμάτι της πίτας από το μεγάλο ποσοστό που έχει στην αγορά η Intel.

Βέβαια, δε θέλουμε να είμαστε απαισιόδοξοι μιας και παρόμοια σκηνικά έχουν επαναληφθεί και στο παρελθόν, ειδικά μεταξύ των δύο εταιριών, αλλά πάντα εν τέλει, η nVIDIA αποκτούσε την πολυπόθητη άδεια. Με το κλίμα ανταγωνισμού μάλιστα που επικρατεί έντονα τελευταία, κάτι τέτοιο για μερικούς, ήταν και αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν θέλει να δώσει την άδεια για να πουλήσει τους Larabee, αλλά δεν θυμάμαι πότε ακριβώς βγαίνουν οι Larabee. Ίσως θέλουν να προωθήσουν αυτούς, γι'αυτό λογικά δεν θέλουν να δώσουν την άδεια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τυχαίο που γέμισα ο τόπος με news για το CUDA. Το ξαναέγραψα : Το CUDA αποτελεί το πυρηνικό όπλο της Nvidia για να πάρει την άδεια. Αν δεν δώσει την άδεια η Intel, τότε η Nvidia θα γεμίσει τον τόπο με chipsets για phenom, οι οποίοι παρά το ότι είναι σαφώς υποδυέστεροι θα ρίχνουν στα αφτιά στις Intel πλατφόρμες σε SPi, photoshop, crunching applications, encoding κτλ. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η Intel θα υποχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τυχαίο που γέμισα ο τόπος με news για το CUDA. Το ξαναέγραψα : Το CUDA αποτελεί το πυρηνικό όπλο της Nvidia για να πάρει την άδεια. Αν δεν δώσει την άδεια η Intel, τότε η Nvidia θα γεμίσει τον τόπο με chipsets για phenom, οι οποίοι παρά το ότι είναι σαφώς υποδυέστεροι θα ρίχνουν στα αφτιά στις Intel πλατφόρμες σε SPi, photoshop, crunching applications, encoding κτλ. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η Intel θα υποχωρήσει.

gdp πραγματικά ασχολείσαι πολύ με το αντικείμενο αλλά το αυταρχικό, απόλυτο, εγωκεντρικό στιλάκι σου είναι απάλευτο. έχεις σκεφτεί να το αλλάξεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία man - το CUDA βλέπει τις κάρτες, τα GPU τους, όχι το SLI. Αν έχεις μια Intel μητρική, ας μην υποστηρίζει SLI, και της βάλεις πάνω 3x 9800GX2, θα βλέπει το CUDA τους 6 πυρήνες και θα τρέχει και με τους 6.

Από την άλλη θα μου πεις, για τα παιχνίδια το SLI έγινε "μόδα" και θα χάσει η Intel κόσμο - δεν το νομίζω, οι καινούριες κάρτες είναι τόσο ισχυρές, που το Crysis πρέπει να βγάλει το Ultra High patch για να τις ζορίσει λίγο.

edit: άσε μας να εκφραζόμεθα ελευθέρως κακέ Solα :H:

Link to comment
Share on other sites

sol αγόρι μου, κατανοώ ότι μπορεί να είσαι κουρασμένος από τη δουλειά, αλλά την παλεύεις καθόλου; Σε ποιο αυταρχικό στιλάκι αναφέρεσαι; Τη ..... τη γνώμη μου έγραψα. Διαφώνησε, αγνόησέ τη, ή τέλος πάντων κάνε ότι καταλαβαίνεις. Το αυταρχικό στιλάκι πού ακριβώς το είδες;

Δεν έχει σημασία man - το CUDA βλέπει τις κάρτες, τα GPU τους, όχι το SLI. Αν έχεις μια Intel μητρική, ας μην υποστηρίζει SLI, και της βάλεις πάνω 3x 9800GX2, θα βλέπει το CUDA τους 6 πυρήνες και θα τρέχει και με τους 6.

Έχεις δίκιο. Όμως, αν η nvidia βρίσκεται σε εμπόλεμη κατάσταση με την Intel, θεωρώ πως δε θα δυσκολευτούν να ανακαλύψουν κάποια "ασυμβατότητα"

Από την άλλη θα μου πεις, για τα παιχνίδια το SLI έγινε "μόδα" και θα χάσει η Intel κόσμο - δεν το νομίζω, οι καινούριες κάρτες είναι τόσο ισχυρές, που το Crysis πρέπει να βγάλει το Ultra High patch για να τις ζορίσει λίγο.

Όλα τα review sites στα συγκριτικά τους θα βάλουν SLI, θα αναζητήσουν την πιο γρήγορη gaming πλατφόρμα κτλ. Ναι δεν το χρειάζονται πολλοί, αλλά χαλαρά μπορεί να γίνει PR nightmare για την Intel.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία man - το CUDA βλέπει τις κάρτες, τα GPU τους, όχι το SLI. Αν έχεις μια Intel μητρική, ας μην υποστηρίζει SLI, και της βάλεις πάνω 3x 9800GX2, θα βλέπει το CUDA τους 6 πυρήνες και θα τρέχει και με τους 6.

Δεν είναι πολύ δύσκολο να το κλειδώσουν και να είναι διαθέσιμο μόνο σε nvidia chipset ;)

Link to comment
Share on other sites

Sol ηρέμησε ωρέ...τι έχεις? Την γνώμη του είπε ο gdp... :)

έχεις δίκιο Bill παραφέρθηκα, συγγνώμη από το gdp77.

Προφανώς και γράφουμε όλοι τις γνώμες μας, αλλιώς θα ήμαστε jukeboxes και θα λέγαμε ότι έλεγαν οι άλλοι.

Απλά δε μου αρέσει όταν κάποιος το παίζει διάνοια και αναφερέται συνέχεια στην πάρτη του, ("εγώ, το ξαναέγραψα, είμαι ανοιχτός για επίθεση ελάτε κτλπ"), ειδικότερα όταν είναι τόσο ισχυρογνώμον για μελλοντικές καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now