George_o/c

AMD A8-3870K Llano: Η πρώτη γεύση

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες δοκιμάζω έναν A8-3870K, το μεγάλο ξεκλείδωτο Llano APU της AMD. Μετά από τις άκρως θετικές εντυπώσεις που μου άφησε ο μικρός A6-3600, δεν μπορούσα να αντισταθώ στο σαγηνευτικό "Κ" που υποδηλώνει ξεκλείδωτο multi! Μέχρι λοιπόν να δημοσιευτεί το review του, ορίστε μία πρώτη γεύση από τις δυνατότητες που έχει. Να θυμίσω ότι αεράτος είχα κολλήσει στα ~3650MHz με τον A6-3600, οπότε εν ολίγοις εντυπωσιάστηκα με τις δυνατότητες του 3870K (αφού έφτασε τόσο εύκολα τα 4400MHz)!

Από το εργοστάσιο ο επεξεργαστής δουλεύει στα 30 x 100MHz bclock, δηλαδή 3GHz. Προς το παρόν δεν γνωρίζω ποιος είναι ο πιο μεγάλος πολλαπλασιαστής μιας και η MSI A75MA-G55 μου τα έκανε λίγο μαντάρα με τα BIOS της. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μέχρι τον 44x, ο επεξεργαστής δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ. Μετά δεν μου ανάβει... Υποψιάζομαι όμως ότι είναι θέμα μητρικής/BIOS, για αυτό και σήμερα που θα δοκιμάσω με την ASUS F1A75M-Pro, φιλοδοξώ να σας έχω νεότερα ;)

Με αερόψυξη, το max που έφτασα ήταν 3950MHz (38 x 104). Το APU άναβε κανονικά με 39x και ήταν benchable εκεί. Άναψε και με 40x, χωρίς όμως να καταφέρω να τον έχω σταθερό έστω και για benchmarks. Οπότε μετά ανέλαβε δουλειά το μονοβάθμιο για να παίξουμε μπάλα κάτω από τους -40*C ;)

Ορίστε και μερικά αποτελέσματα:

MAX με αέρα (βασικά έπαιξα και στα 3950 αλλά δεν υπήρχε λόγος να κρατήσω το SS, αφού θα έβαζα το CPU στο μονοβάθμιο μετά :P)

4614f0c75b71c416.jpg

4614f0c75b71010b.jpg

MAX με SS (στην MSI βέβαια :P)

4614f0c75b6dedad.jpg

4614f0c75b6f0a8d.jpg

System Pics

4614f0c3a6d6e09a.jpg

4614f0c3a6d780b3.jpg

4614f0c3a6d8b94f.jpg

Και μία photo το CPU ;)

4614ef129d9ee3bc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ρευμα για ολα τα παραπανω ηταν 1.56 ;) τωρα ποιο ακριβως ρευμα ειναι αυτο που δειχνει η μσι, δεν εχω πραγματικα ιδεα. Εδ σας λεω πηγα να αλλαξω το πστειτ και η μητρικη λοκαρε οποτε της περασα μπαιος του σεπτεμβρη για να αναψει χαχα.

ειμαι σιγουρος οτι ο 3870 εχει κι αλλο παντως παιδες, αυτο ελπιζω να δω και σημερα με την αζους. Αν καταφερω τιποτα καλο θα μπω να ενημερωσω απο το κινητο, γιατι στο τζορτζ οουωσι λαμπ, δεν εχω ιντερνετι.

Link to comment
Share on other sites

Το ρευμα για ολα τα παραπανω ηταν 1.56 ;) τωρα ποιο ακριβως ρευμα ειναι αυτο που δειχνει η μσι, δεν εχω πραγματικα ιδεα. Εδ σας λεω πηγα να αλλαξω το πστειτ και η μητρικη λοκαρε οποτε της περασα μπαιος του σεπτεμβρη για να αναψει χαχα.

ειμαι σιγουρος οτι ο 3870 εχει κι αλλο παντως παιδες, αυτο ελπιζω να δω και σημερα με την αζους. Αν καταφερω τιποτα καλο θα μπω να ενημερωσω απο το κινητο, γιατι στο τζορτζ οουωσι λαμπ, δεν εχω ιντερνετι.

δεν χωρουσε να μπει στο δωματιο το ρουτερ γιατι εχεις ανοιξει το lightbox? :P

Link to comment
Share on other sites

Δώστα όλα Γιώργο!

Δές και πόσο πάει και η VGA btw. Καλή φάση το μονοβάθμιο σε APU LOL. Ότι πρέπει για το silent htpc μας :D

ΙΜΗΟ, μετά την A75M-UH2H το χάος... Ας ελπίσουμε οτι η asus θα είναι αξιόλογη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να παίξω τελικά χθες. Έβαλα όμως το μονοβάθμιο στο αμάξι και σήμερα που θα επιστρέψω στο φοιτητόσπιτο θα το έχω μαζί μου :D

Δώστα όλα Γιώργο!

Δές και πόσο πάει και η VGA btw. Καλή φάση το μονοβάθμιο σε APU LOL. Ότι πρέπει για το silent htpc μας :D

ΙΜΗΟ, μετά την A75M-UH2H το χάος... Ας ελπίσουμε οτι η asus θα είναι αξιόλογη.

Όντως η UD2H είναι τρομερή μητρική. Αλλά μου έχουν πει τα παιδιά ότι η ASUS είναι πραγματικά κορυφαία, αυτό ανυπομονώ να δω κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

by far απο τα καλυτερα βιντεο που ειδα μετα την βλακεια που εκανε η ιντελ με το vlc :hehe:

Άστο, τα έκαναν θάλασσα. Πήγε να τα μαζέψει ο Mooly αλλά η ζημιά έγινε. Ο Demerjian σωστά τα χώνει για τους drivers της Intel και όχι μόνο, είναι τουλάχιστον απαράδεκτοι.

Intel fakes Ivy Bridge graphics on stage at CES | SemiAccurate

Link to comment
Share on other sites

λιγο ασχετο πριν λιγο καιρο εφτιαξα ενα pc με τον Α8 αγορασμενο απο e-shop σε εκδοση tray!ηταν τυλιγμενος σε ενα σακουλακι χυμα μεσα σε ενα κουτι με τα αλλα πραγματα οπως mobo και psu!παω με χαρα να τον βαλω στην μητρηκη και παρατηρω τα ακριανα δοντακια ολα στραβωμενα...περιμενε μαλακα μετα αλλες ποσες μερες μεχρι να σου δωσουν αλλο.παλι καλα δλδ που δεν μου ειπαν εσυ το εκανες παρε καινουργιο...

Link to comment
Share on other sites

οι tray της amd πανε μονο σε ΟΕΜ (dell/hp Κλπ) και δεν νομιζω οτι βρεθηκαν στην ελληνικη αγορα ετσι.

θυμασαι μηπως τι εγγυηση εδινε το eshop για τους 955 αυτους?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 2 χρόνια έγραφαν. Είχε πάρει αρκετός κόσμος πάντως.

Τώρα παραεισαγωγή; Πατέντα μέσω OEM; Θα σε γελάσω. Πάντως δεν ήταν used ή κάποια refurbished, γιατί είχαμε κομμάτια...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now