miketsak

Q9550 θα του αλλαξω τα φωτα..για παμε

Recommended Posts

Γεια σας παιδια..εχω κανει υπερχρονισμο στο pc και θα ειθελα να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με τις τιμες που εχω δωσει ..εχω μητρικη x48t-dq6 gigabite ..και μνημες 1800 cl7 dominator ..τροφοδοτικο 780 wat .λοιπον εχω δωσει 471*8,5 = 4ghz , vcore 1,32500v και mch +0,325 fsb +0,35 ,cpu clock skew control 50ps στα 800mv και οι μνημες παιζουν στα 1570 8-8-8-24 με 3,33D πολλαπλασιαστη σταθερο και στο prime95,αμα παω παραπανω 1800 τρωει κοκομλοκο ισω φταιει το ψηλο fsb εδω θελω λιγο help αν ειναι να το φτασουμε..πως το βλεπετε??,σας ευχαριστω πολλυ !! βγαζει 22000 3dmarks στο 3d mark 06 ειναι ok??

Link to comment
Share on other sites

Το skew το χρειάζεσαι; Αν δεν είσαι σίγουρος βάλ' το μηδέν και πειραματίζεσαι πάλι μετά.

Από εκεί και πέρα, δώσε στις μνήμες την σωστή τάση. Φτιάξε το VTT(termination ή fsb) ~ 1.36V και το NB Voltage (mch) ~ 1.55V, βάλε και 8άρια στις μνήμες και μπες windows με τον μεγάλο διαιρέτη και το fsb χαμηλά.

Μετά άρχισε να ανεβάζεις λίγο λίγο, μέχρι να μην βγάζει superpi 4MB. Κάπου εκεί που θα φας την μπλε οθόνη είναι τα όρια της μητρικής σου, για τις μνήμες. Οπότε βρες τον συνδυασμό που σε βολεύει, για 24/7.

:)

Link to comment
Share on other sites

NB voltage στο 1.55; Μήπως είναι πολύ για εκεί που βρίσκεται; Βέβαια έχει περάσει καιρός από τότε που έπαιζα με αυτή την πλατφόρμα και ίσως να μη θυμάμαι καλά, αλλά έχω την εντυπωση ότι με την evo (x48) μου έδινα 1.55 στα 550MHz και πάνω fsb.

1800 φίλε εννοείς πας τις μνημες; Μήπως αλλάζεις strap με το 1800 και δεν του αρεσει;

Link to comment
Share on other sites

550 θα ήσουνα με duo, γιατί οι quad είναι αρκετά πιο απρόθυμοι για τέτοια FSBs.

Πάντως το X48, λόγω "binning" και του IHS που έχει πάνω του, τα αντέχει στην πράξη αυτά τα ρεύματα. Αν και πράγματι, είναι αρκετά τσιμπημένα και θα πρέπει να δροσίζεται από καλό airflow το NB :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι με duo ήμουν, και από ότι θυμάμαι και εγώ οι quad δεν ανέβαζαν εύκολα fsb.

Μόνο που δε θυμάμαι αν ήθελε να τσιμπήσει το NB ή κατι άλλο για να βοηθηθεί, για αυτό το λεω. Αλλά μπορεί να δοκιμάσει και να δούμε τι πρέπει να δωσει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το προφανές (vcore), το vtt παίζει αρκετό ρόλο στο ανέβασμα των Quads, καθώς και τα σωστά GTL, για μερικά "σκαλώματα".

Πάντως πράγματι, μπορεί και να μην χρειαστεί τόσο NBv, απλά του πρότεινα ένα αβέρτο, για να διασφαλίσει ότι ο IMC εκεί μέσα είναι καλυμμένος από ρεύματα, και να δει που τερματίζει η μητρική τις μνήμες. Για 24/7 μπορεί να βρει και χαμηλότερα NBv ;)

Από εκεί και πέρα, ρυθμίσεις-συνταγές δεν ξέρω, trial & error :D

Link to comment
Share on other sites

Α ναι τα GTL. Και εσύ ένα ένα τα λες. :P

Αυτά μου χρησίμευαν για να το σταθεροποιήσω σε μεγάλα fsb, οπότε μπορεί να του φανουν χρησιμα. Όμως θα έπρεπε να δει τι παίζει με τις άλλες τάσεις πιστεύω πριν παίξει με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας υπερευχαριστω ολους για το ενδιαφερον..!!!εχω μια ζαλμαν cnp9700 12αρα αρκετα καλη ,οσο για northbridge εχει μονο το στοκ της μητρικης ..παρολα αυτα ζεστενεται αρκετα..,οσο για vvt και gtl δεν μου εχει επιλογες το bios ..θα σας βαλω καποιες φωτογραφιες του ..για 1800 οι μνημες θελουν 4d strap και με fsb 471 πανε καπου στο 1884 αλλα εκει κολλανε ενω με 3,33d στα 1570 ολα οκ..και στις δυο περιπτωσεις ο χρονισμος ειναι 9-9-9-27..λετε μολις αυξανει το fsb να δυσκολευονται οι μνημες να ανεβουν??αυτες οι ddr3 μου εχουν σπασει τα νευρα χαχα

Link to comment
Share on other sites

Βρε παλαβέ..2v δίνεις στις μνήμες; Με ρέγουλα το ρεύμα και καλή ψύξη πάντα. :)

Θα πρότεινα να βρείς πρώτα τα όρια της μνήμης (θα τρέχεις memtest μέσω dos) και μετά με χαλάρα timings και χαμηλό multi το μέγιστο fsb που μπορεί να πιάσει η μητρική. Το όριο του επεξεργαστή είναι πιο εύκολο να βρεθεί με max multi+μνήμη χαλαρά,αφού ήδη γνωρίζεις τα όριά της.

Κατόπιν τα συνδυάζεις κατάλληλα ώστε να ανεβάσεις επεξεργαστή και μνήμη μαζί. Έτσι θα βρείς ποιός διαιρέτης σε βολεύει και ξεκινάς σφίξιμο timings και max fsb/clocks όσο γίνεται.

Πειραματίσου κι ανέβαζε ρεύματα μόνο όταν χρειάζεται με +1κλικ κάθε φορά. Υπομονή και χρόνο να έχεις και θα τα μάθεις όλα μόνος. Καλό είναι να ψάξεις τί προσφέρει η κάθε επιλογή που έχει στο bios...just google it! ;)

Καλή επιτυχία..

Link to comment
Share on other sites

α ,ωραια τοτε..παιδια γενικα οι τετραπυρινοι θελουν πολυ ψυλες τιμες σε fsb and mch ..απο την φυση τους..ετρεξα χθες intel burn test και μου εβγαλε σταθερο το συστυμα με vcore 1,32500 και mch +0,375 ,fsb +0,35..αν παω fsb 0,30 δεν ανοιγει με τπτ,επισης μου λεει οτι αν παω +-την vcore παλι τα ιδια..το skew αν δεν παει 50πσ δεν ανεβαινει πανώ απο 460 το fsb ..εριξα την ταση 1,70 στης μνημες παρακατω δεν παει ,γενικα αυτες γραφουν στο tag τους οτι δουλευουν με 1800 7-7-7-20 σε 2volt,οποτε το θεμα με voltage στις μνημες δεν ειναι τπτ το περιεργο..καποιος μου προτινε 1,35 cpu και 0,30 fsb για να ανεβει η μνημη ..πιστευω οτι ειναι θεμα του fsb φσβ που ειναι τσιτα και δεν αφηνει για 1884

Link to comment
Share on other sites

Το Χ48 δεν είναι η #1 πλατφόρμα για quad, αλλά και από την άλλη τα 1900παρά που ψάχνεις, και μάλιστα σχετικά σφιχτά, δεν είναι και κάτι εύκολο @ 775. Πόσο μάλλον αν είσαι και με 4 dimm.

Δες αν με full χαλαρά timings μπορείς να τα φτάσεις (9-9-9-28 ξερωγω) και επίσης, ένα notch πάνω από το απαραίτητο vcore, ποτέ δεν είναι κακή ιδέα, πράγματι.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Τα εφτασα αλλα σε full load στο intel burn test παρολο που το περναει σικωνει στα 3 απο τα τελευτεα 10 τεστ 90 βαθμους και το ιδιο κανει και στα 1600 ..για να μου σταθεροποιειθει στα 1800 το mch ειναι 0,425

Link to comment
Share on other sites

για τους Q9550,Q9650 μαχ fsb για 24/7 είναι τα 470~ τα 500+ τα έχουν σχετικά εύκολα αλλά μόνο για κανένα bench όλα αυτά σε μια RAMPAGE EXTREME X48 παραπάνω μην το ψάχνετε πρέπει να έχεις το σούπερ ντουπερ κομμάτι (Ε0) να αντέχει τα 500-550για 24/7 και καλύτερα ένα P45 και ddr3 και το x48 τα καταφέρνει αλλά θέλεις ακριβό mobo REX,EVO κτλ.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ ..εγω εμεινα με 3,8ghz με ρευμα 1,22500volt mch +0.225 και fsb +0.25v μνημες 1500 6-6-6-18 και σταθερο στο intel burn test με 65 βαθμους μεγιστο ενω χαλαρο 39,πιστευω ειμαι οκ ,τα 4 σε σχεση με τα 3,8 μου δινουν +1000 3dmarks και καμποση θερμοτητα,οπως αντιστοιχα και οι μνημες οταν τις ετρεξα bench στα 1800 ειδα αυξηση μονο 0,30gbs , τπτ δηλαδη..anyway παιδια ευχαριστω για την βοηθεια ,πραγματικα ηταν χρησιμη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now