George_o/c

HWBOX & kingpincooling 3D Contest: Κερδίστε ένα F1 Dark!

Recommended Posts

Δεν ξέρω με ποιά λογική ιοθέτησε το HWbot το να αφήνουνε να κλείνουνε το tess στις ATi, αφού επί της ουσίας δεν είναι tweak αλλά cheat γιατί αλλάζει το τι κάνει το benchmark ριζικά, δεν είναι όπως π.χ. το LoD.

Να το τρέχουμε και σε wireframe mode αν είναι :P

Επειδή δεν το έχει η nv σημαίνει ότι είναι cheat?

Option στους drivers είναι.

Άμα αύριο το βάλει και η nv Θα πεις ότι και οι 2 cheatάρουν ?

Link to comment
Share on other sites

πρακτικα ΑΝ7 ειναι γιατι τρεχεις benchmark που βασιζεται στις επιδοσεις μιας καρτας στο tesselation ΧΩΡΙΣ tesselation.

αλλα ειναι οπτιον στον driver οπως λες.

Link to comment
Share on other sites

πρακτικα ΑΝ7 ειναι γιατι τρεχεις benchmark που βασιζεται στις επιδοσεις μιας καρτας στο tesselation ΧΩΡΙΣ tesselation.

αλλα ειναι οπτιον στον driver οπως λες.

Φίλε μου,

και για το ΑΑ έχεις επειλογή στον driver Να παρακάμψεις το game.

Άρα είναι cheat?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχει η nv σημαίνει ότι είναι cheat?

Option στους drivers είναι.

Άμα αύριο το βάλει και η nv Θα πεις ότι και οι 2 cheatάρουν ?

Αν είναι έτσι όπως τα λες θα επιτρέπαμε και το MipMap.

Το να κλείνεις το tess στο 3Dm11 & Unigine είναι σαν να έχεις μια δευτεροβάθμεια εξίσωση και εσύ να την αλλάζεις και να τρέχεις μια πρωτοβάθμεια.

Με tess on η κάρτα επεξεργάζεται Χ αριθμό πολυγώνων με Y processing load και Ζ image quality & geometry details, και με tess off η κάρτα επεξεργάζεται X/32 polygons, Y/2 processing load & Z/4 geometry details.

Δεν cheatάρουν οι εταιρίες, από μόνες τους δεν το έχουνε στο disabled.

Ο user cheatάρει βάζοντας το off.

Και ναι, δεν θα χρησιμοποιούσα tess off ούτε σε AMD ούτε σε nVIDIA.

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχει ανοιχτά τα διαφράγματα θα πάω και γω μετά.

θα εισαι ηδη χαμενος γιατι ειναι 1 γυρος.

ειναι μεγαλη κουβεντα, απλα σκεψου οτι με το off η καρτα επεξεργαζεται ΠΟΛΛΑ λιγοτερα δεδομενα.

ninja'd by bill

Link to comment
Share on other sites

Δεν cheatάρουν οι εταιρίες, από μόνες τους δεν το έχουνε στο disabled.

Ο user cheatάρει βάζοντας το off.

ειναι μεγαλη κουβεντα, απλα σκεψου οτι με το off η καρτα επεξεργαζεται ΠΟΛΛΑ λιγοτερα δεδομενα.

Εδώ συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες παρακαλώ μην επεκταθείτε άλλο προς το παρόν για το tesselation. Έχετε ένα ολόκληρο μήνα ακόμα! Παίξτε Vantage αρχικά, διασκεδάστε το λίγο και θα σας απαντήσουμε σε οτιδήποτε έχει να κάνει με το tessellation.

Όσοι είπαν ότι χωρίς καλό h/w δεν κάνουν τίποτα, γιατί το βλέπετε έτσι; Κάντε ότι καλύτερο μπορείτε, πιέστε το hardware σας και ποτέ δεν ξέρετε. Έτσι γίνεται κανείς καλύτερος στο overclocking; Λέγοντας ότι εγώ που δεν έχω καλή κάρτα δεν μπορώ να κάνω τίποτα;

@ NoDsl: Δεν κάναμε κατηγορίες γιατί όπως είπε ο mortis, τα δώρα είναι δύο. Εκτός αυτού, το όλο story που γινόταν στα Cheapazchips είναι κουραστικό. Άλλες συχνότητες για τους AMD, άλλες για τους Intel και δυο-τρεις κατηγορίες για τους Intel επεξεργαστές επειδή άλλοι έχουν Lynnfield, άλλοι Gulftown και άλλοι SandyBridge. Έκανα πολλές προσπάθειες στο παρελθόν να προσαρμόσω τους διαγωνισμούς και να πιάσω όλες τις κατηγορίες, αλλά δεν γίνεται. Ό,τι κι αν κάνει κανείς, όσο κι αν περιορίσει το hardware, πάντα θα υπάρχει κάποιος με λίγο χειρότερο h/w που πάλι θα παραπονεθεί. Οπότε everything goes και τα μυαλά στα κάγκελα :D

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ο διαγωνισμός γίνεται για το καλό !

Για να μάθουν οι νέοι, να ασχοληθούν οι πολύ νέοι, να σχολιάσουν και

να χαρούν οι παλιοί! Και όπως σε καθε ανάλογο διαγωνισμό, όλο και

κάποιος "καλός" θα ξεπεταχτεί και θα πάει παρακάτω με το άθλημα.

Δεν υπάρχει λόγος να μαλώνετε για το tesselation. Άποψη μου είναι

να είναι Off γιατί όπως έγραψα και στην πρώτη γραμμή, ο διαγωνισμός

είναι για το καλό και όχι για να αναδείξει παγκόσμιους πρωταθλητές

και όλα τα συναφή !

Να είναι Off για να υπάρχει περισσότερο ενδιαφέρον και απο τις 2 πλευρές.

Αυτά τα ολίγα απο εμένα, good luck & have fun :T: !

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ο διαγωνισμός γίνεται για το καλό !

Για να μάθουν οι νέοι, να ασχοληθούν οι πολύ νέοι, να σχολιάσουν και

να χαρούν οι παλιοί! Και όπως σε καθε ανάλογο διαγωνισμό, όλο και

κάποιος "καλός" θα ξεπεταχτεί και θα πάει παρακάτω με το άθλημα.

Δεν υπάρχει λόγος να μαλώνετε για το tesselation. Άποψη μου είναι

να είναι Off γιατί όπως έγραψα και στην πρώτη γραμμή, ο διαγωνισμός

είναι για το καλό και όχι για να αναδείξει παγκόσμιους πρωταθλητές

και όλα τα συναφή !

Να είναι Off για να υπάρχει περισσότερο ενδιαφέρον και απο τις 2 πλευρές.

Αυτά τα ολίγα απο εμένα, good luck & have fun :T: !

Ξεκαθαρίζοντας πως δεν θα παίξω για το subzero cooling category, με το tessallation @ Off, δεν έχει καμμία ελπίδα η 580 ( εκτός και αν έχεις 580 που παίζει το 3Dm11 & Unigine @ 1600+, και ταυτόχρονα δεν έχει κανείς 7970 που να παίζει 1500+ ), οπότε γίνεται 7970 or die :P

Anyway, one way or another, nVIDIA Tessellation forced Off = done :):D

Link to comment
Share on other sites

Και με 480 είμαι καλυμένος να το τρέξεις. Αρχιτεκτονικά ακόμα στο "fermi" είμαστε, απλά μια ματιά στο penalty που τρώει το performance θέλω να ρίξω. Νο science involved.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ο διαγωνισμός γίνεται για το καλό !

Για να μάθουν οι νέοι, να ασχοληθούν οι πολύ νέοι, να σχολιάσουν και

να χαρούν οι παλιοί! Και όπως σε καθε ανάλογο διαγωνισμό, όλο και

κάποιος "καλός" θα ξεπεταχτεί και θα πάει παρακάτω με το άθλημα.

Αυτά τα ολίγα απο εμένα, good luck & have fun :T: !

Ετσι για την ιστορια, να πω οτι διαφωνω καθετα οτι ο συγκεκριμενος διαγωνισμος προσφερεται για αυτα που λες Βασιλη.

Μια συγκεκριμενη καρτα θα κερδισει και τις δυο κατηγοριες, (ολοι ξερουμε ποια ειναι) και τουλαχιστον για την εχτρεμε κατηγορια ξερουμε και τους δυο πρωτους. (Ψηφηζω Phil για ευνοητους λογους)

Edited by NIKOSE
Link to comment
Share on other sites

Από χθες το βράδυ στις 02:44 έχει προστεθεί ο συγκεκριμένος κανόνας:

- Δεν επιτρέπεται η απενεργοποίηση του Tessellation στις ATi για να είναι πιο δίκαιος ο ανταγωνισμός με τις Νvidia που δεν υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί.

Πόσοι το πρόσεξαν; Πως λοιπόν θα κερδίσει μία συγκεκριμένη κάρτα, δηλαδή η 7970; Αφού δεν επιτρέπεται η απενεργοποίηση του Tessellation.

Link to comment
Share on other sites

...τι να πως ρε παίδες πραγματικά ξενερώνω με την όλη μανούρα που δημιουργείτε :( εμείς τρέχουμε και κανονίζουμε 1,5 μήνα τώρα για να μπορέσουμε να το οργανώσουμε και να περάσουμε καλά, κάνοντας το αγαπήμενο μας χόμπυ και αυτό που εισπράτουμε είναι γκρίνια και μουρμούρα!

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θα θέλατε και πως θα μπορούσε να υλοποιηθεί!

Έγιναν κάποιες χορηγίες απο δώρα και θα πρέπει να υπάρξει το αντίστοιχο feedback ώστε να είναι όλοι ευχαριστημένοι και την επόμενη φορά να υπάρχει καλύτερη προσφορά δώρων με ίσως εναν μεγαλύτερο και πιο ευέλικτο διαγωνισμό.

Ασχολούμε με το overclocking πάνω από δέκα χρόνια και πάντα προσπαθώ να κάνω το καλύτερο με αυτό που έχω και δεν γκρινιάζω ποτέ οταν δεν μπορώ απλά να"πιάσω" τους άλλους, αλλά αντίθετα προσπαθώ με όποιον τρόπο μπορώ να γίνω καλύτερος η να βρώ καλύτερο hardware για να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ;)

Το βασικότερο όμως όλων είναι οτι το κάνω γιατί μου αρέσει είναι το χόμπυ μου και περνάω καλά και μέσα σε όλο αυτό το "κυνήγι" κάποιες φορές υπάρχει και το τυράκι (δώρο)

Νομίζω όλοι έχουμε καταλάβει οτι τα δώρα που δίνονται στους διαγωνισμούς είναι τελίως συμβολικά!!

Πάρτε για παράδειγμα το Country Cup 2011 μας ακούσατε ποτέ να γκρινιάζουμε? η μήπως ψάχναμε μανιωδώς για hardware και bencharame ασύστολα άπειρες ώρες για να βγάλουμε ενα σκόρ?

Ξέρετε πόσα λεφτά χαλάσαμε για άζωτο και hardware για τον συγκεκριμένο c.cup?

Θα σας πώ, περιπου 700? για άζωτο και 1300? για hardware αλλά δεν παραπονεθήκαμε ούτε μια φορά ( μόνο για το ύπνο που τον χάσαμε :P), αντίθετα το διασκεδάσαμε αφάνταστα και περάσαμε υπέροχα μαθαίνοντας ακόμα περισσότερα για κάθε bench που τρέξαμε :T:

Για μένα αυτό είναι το mood του overclocking και οχι επειδή δεν έχεις το top hardware και δεν μπορείς στα σίγουρα να κερδίσεις το έπαθλο αρχίζεις να "λακίζεις"

Αυτά απο εμένα και πιστεύω να δείτε την όλη φάση πιο χαλαρά και να το ευχαριστιέστε αλλιώς πραγματικά δεν έχει νόημα :)

Φιλικά ο "κλοκάς" admin :hehe:

Edited by mortisboy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος θα παίξω στην χαμηλή κατηγορία.Για την εμπειρία.Χρόνο να βάλω μονοβάθμιο και μονώσεις και τα λοιπά δεν έχω.Θα βγάλω έξω το pc στους -10 και θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πόσα λεφτά χαλάσαμε για άζωτο και hardware για τον συγκεκριμένο c.cup?

Θα σας πώ, περιπου 700? για άζωτο και 1300? για hardware αλλά δεν παραπονεθήκαμε ούτε μια φορά ( μόνο για το ύπνο που τον χάσαμε :P), αντίθετα το διασκεδάσαμε αφάνταστα και περάσαμε υπέροχα μαθαίνοντας ακόμα περισσότερα για κάθε bench που τρέξαμε :T:

Για μένα αυτό είναι το mood του overclocking και οχι επειδή δεν έχεις το top hardware και δεν μπορείς στα σίγουρα να κέρδισεις το έπαθλο αρχίζεις να "λακίζεις"

Αυτά απο εμένα και πιστεύω να δείτε την όλη φάση πιο χαλαρά και να το ευχαριστιέστε αλλιώς πραγματικά δεν έχει νόημα :)

Φιλικά ο "κλοκάς" admin :hehe:

ΧΑΛΆΣΑΜΕ ΤΌΣΑ? WTF!!!!11!!!11ONE

:P

σε όλα τα άλλα συμφωνω απολυτα μαζι σου κώστα.

Και εγω θα παιξω στην μικρη κατηγορια εστω και τον faildozer μου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now