Cuore_Sportivo

Επιλογή κάρτας ήχου

Recommended Posts

Επειδή με την ενσωματωμένη κάρτα ήχου δεν γίνεται και πολύ σοβαρή δουλεία, ήρθε η ώρα για μία νέα κάρτα ήχου.

Τα ηχειάκια είναι τα Χ-530 της Logitech. Δυστυχώς όμως το budget είναι 70? (το max). Μετά από μία αρκετά γρήγορη έρευνα, κατέληξα σε δύο κάρτες. Αυτή και αυτή (ναί το ξέρω ότι είναι από e-shop:p).

Η κάρτα θα χρησιμοποιείται κλασσικά για να ακούω μουσική, υπάρχει όμως περίπτωση να συνδεθεί και με ηλεκτρονικά drums (οπότε θέλω όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα για τα λέφτα που δίνω).:tolya:

Τέλος να σημειώσω πως χρησιμοποιούνται και XP και Vista (ελπίζω να μην έχω πρόβλημα με τους οδηγούς γιατί κάτι διάβαζα πριν κάτι μήνες για Creative και Vista:crack:)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ....

Σίγουρα για τα ηχεία που έχεις, οι δύο λύσεις της Creative θα σε καλύψουν. Αν μου έλεγες μόνο αυτό, ότι δηλαδή έχεις τα Χ-530 και θες μια κάρτα ήχου, θα σου έλεγα να πας άνετα για μια από τις Creative.

Αυτό όμως που είπες για τα ηλεκτρονικά drums...με προβλημάτισε :D

Θα παίζουν από τα ηχεία, ή θα πάρεις ακουστικά/monitors? Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει η ποιότητα, σε επίπεδο ημι-επαγγελματικό έως και επαγγελματικό, θα σου πρότεινα με +35? να πας εδώ. Είναι πολύ πολύ καλή για τα λεφτά της, φοβερή ποιότητα + μπορείς να αλλάξεις τους OPAMP στο μέλλον για ακόμα καλύτερα πράγματα.

Αυτό βέβαια, αν όντως σε ενδιαφέρει έντονα η ποιότητα. Αλλιώς, με τα λεφτά που διαθέτεις, τα Creative φαίνονται μονόδρομος (μέχρι να έρθουν Ελλάδα οι νέες ASUS Xonar).

Link to comment
Share on other sites

JC thnx για την απάντηση...:D

Drums παίζει ο αδερφός μου, και να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τί είναι οι OPAMP που προανέφερες. Δυστυχώς όμως, ακόμα και οι X-Fi ακριβές μου φαίνονται, και δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω περισσότερα ευρώ.:(

Από αυτές τις δύο υλοποιήσεις τις Creative ποιά είναι καλύτερη για γενική χρήση (ταινίες, παιχνίδια, μουσική);

Οι Χonar ξέρεις πότε αναμένονται (και κυρίως σε τί τιμές:P);;

Link to comment
Share on other sites

Παλιό το τόπικ αλλά είπα να μην ανοίξω αλλο.

Αν υπάρχει κάποιος GURU πάνω στις κάρτες ήχου θα ήθελα λίγο βοήθεια.

X-FI ή XONAR ?

Ποιά βγάζει ποιό μεγάλη τάση ? στις εξόδους ?

Για την ASUS κάτι βρήκα αλλά για τις CREATIVE τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για ακουστικά μακράν η Xonar STX. Για κανονικά ηχεία, D2X ή HDAV 1.3 - αν θες σώνει και καλά το X-Fi (σκοτώνει τη μουσική όμως στα καλά ηχεία), πάρε την Prelude.

Link to comment
Share on other sites

Για ακουστικά μακράν η Xonar STX. Για κανονικά ηχεία, D2X ή HDAV 1.3 - αν θες σώνει και καλά το X-Fi (σκοτώνει τη μουσική όμως στα καλά ηχεία), πάρε την Prelude.

Δηλαδή CREATIVE X-FI ΤITΑNIUM η μικρότερη ? Να μην δώ καθόλου ? Γιατί στις 2 τελευταίες ψιλοξεφευγει το κόστος.

Η D2 απο DRIVERS όλα ΟΚ ? Ενημερωμένοι κτλ ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now