blade_

θεμα με μνημες

Recommended Posts

καλησπερες :)

εχω τη μητρικη GA-990XA-UD3 η οποια φοραει το τελευταιο BIOS

ως γνωστον αυτοματα οι μνημες μου Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Blu παιζουν στα 1333

απο το bios ομως οταν παω να τις βαλω στα 1600 δεν ξεκιναει το συστημα κ κρασαρει στο φορτωμα των win

επισης μια ψιλοασχετη ερωτηση...βαζω τον σκληρο να παιξει σε ascii κ επισης δεν ξεκιναει ο υπολογιστης,δε ξερω βεβαια αν κανω σωστα που το βαζω να παιξει ετσι.ο σκληρος ειναι ενας barracuda 500 ρης

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερες :)

εχω τη μητρικη GA-990XA-UD3 η οποια φοραει το τελευταιο BIOS

ως γνωστον αυτοματα οι μνημες μου Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Blu παιζουν στα 1333

απο το bios ομως οταν παω να τις βαλω στα 1600 δεν ξεκιναει το συστημα κ κρασαρει στο φορτωμα των win

επισης μια ψιλοασχετη ερωτηση...βαζω τον σκληρο να παιξει σε ascii κ επισης δεν ξεκιναει ο υπολογιστης,δε ξερω βεβαια αν κανω σωστα που το βαζω να παιξει ετσι.ο σκληρος ειναι ενας barracuda 500 ρης

ευχαριστω :)

νομίζω δινει 1.5v η μητρικη οποτε δωστης 1.65-67 για να μπεις στα 1600 (δεν ξερω αν φταιει αυτο βεβαια)

για το οτι δεν μπουταρει σε ahci ο δισκος ειναι επειδη εχεις κανει την εγκατασταση τον windows σε IDE mode φανταζομαι :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δωσει καθολου ταση,ειναι απαραιτητο δλδ ε?

επισης για το δισκο δε το ηξερα αυτο ,ναι εκανα την εγκατασταση σε ide ,οπως ηταν by default

θα δω διαφορα αμα κανω φορματ κ αλλαξω το mode?

Link to comment
Share on other sites

διαφορες απο ide σε ahci, δεν θα δεις (περα απο το hot swap που προσφερει το ahci αν δεν κανω λάθος)

ναι, δωσε 1.65 και δοκιμασε και πες μας αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

παω τωρα :D

χμμμ μου εβγαλε μηνυμα για overclocking failure κατι τετοιο κ επανεφερε παλι τις εργοστασιακες ρυθμισεις..μηπως δεν αλλαξα κατι σωστα?dram voltage σωστα?auto φαινεται να ειναι στο 1.125 αν συγκρατησα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το auto που λες κατι αλλο πρεπει να ειναι και οχι το ρευμα απο τις μνημες.ουτε καν το ρευμα του επεξεργαστη δεν πρεπει να ειναι.

Επισης τις ιδιες σχεδον μνημες εχουμε (απλα εμενα σε 2αρια) και δουλευουν στα 1600 με 1.55 ρευμα.

Περιεργα πραγματα αυτα που σου συμβαινουν.

Ποιο bios εχει η μητρικη σου?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now