gdp77

Ubuntu στο pc του κάθε άσχετου και ξενοιάσατε!

Recommended Posts

@ jpavly

Νομίζεις ότι ένας "απλός" χρήστης είναι αναγκασμένος να μείνει απλά στο να κάνει Click στον Firefox και να δει τα mail του στο Internet.

Έχω ήδη αναφέρει πώς χρησιμοποιεί τον υπολογιστή. Ό,τι κάνει με το laptop του, μπορεί να το κάνει άνετα και στο Linux, εφόσον παιχνίδια δεν παίζει και ούτε πρόκειται.

Αλλά το ξέρεις κι εσύ όπως κι εγώ ότι το Personal Computer δεν είναι browser και τέρμα. Μόλις λοιπόν ο φίλος σου θέλει το κάτι παραπάνω και περάσεις 2-3 ώρες να του μάθεις κάτι απλό, θα διαπιστώσεις ότι μόλις πάει στον γνωστό του μια βόλτα που έχει Windowz θα τα κάνει όλα με 2-3 κλικ και θα ησυχάσει.

[ΞΑΝΑ] Έχω ήδη αναφέρει σε τι χρησιμοποιεί το laptop. Τι είναι αυτό που θέλει 2-3 κλικ στο χαζολειτουργικό και 2-3 ώρες στο Ubuntu; Ειλικρινά ώρες ώρες σκέφτομαι μήπως πρέπει να καλέσω καμιά μέρα στο σπίτι μου jpavly, wizard και σία, να τους κάνω μια επίδειξη του λειτουργικού, μπας και σταματήσουν να παραπληροφορούν τον κόσμο...

Το να βάζεις στο φίλο σου ένα λειτουργικό που ξενίζει (όχι μόνο αυτόν, αλλά αυτός ο άνθρωπος κάπου θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσει αλλού PC) αντί να του εξηγείς γιατί έπαθε ότι έπαθε, είναι μάλλον λάθος ε;

Ναι, κάποια στιγμή θα του εξηγήσω για το μέγεθος της βλακείας του κόσμου που εδραίωσε την M$ ως μονοπώλιο και με ποιες τακτικές ο Bill το κατάφερε αυτό. Θα του δείξω και αυτό. Επίσης, το ότι ένα λειτουργικο σού ξενίζει εσένα, δε σημαίνει ότι πρέπει να ξενίζει και στους άλλους.

Τα Linux έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ, αλλά τελικά ποιος βάζει παρωπίδες φίλε;

Το Linux. Από αυτά που γράφεις, λυπάμαι που στο λέω, αλλά μάλλον τις παρωπίδες τις φοράς εσύ.

Και μία τελευταία απορία πριν κλείσω, πιστεύεις ότι πήρες το Blue pill ή το Red pill? Ειλικρινά..

Πιστεύω ότι "πριν γεννηθεί φρόντισα ώστε να μη γίνει μπαταρία"... :) Αν το β΄ πρόσωπο (πήρες) είναι σωστό και αναφέρεσαι σε μένα, πιστεύω ότι έχω πάρει το red pill εδώ και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δε χρειάζεται να κάνεις επίδειξη, όπως σου έχω ξαναγράψει έχω 3 διαφορετικά στημένα (με το Mac OSX 10, τέσσερα) και τα βλέπω. Κάθε καινούρια διανομή που βγαίνει, την στήνω και τη μαθαίνω...

Για το πόσο εύκολο είναι λοιπόν, δες κι εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?t=50989

Κι μην αρχίσεις να επιχειρηματολογείς σε κάθε λάθος που έκανε ή δεν έκανε ο χρήστης, γιατί το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι ότι ακόμα κι ένας έμπειρος χρήστης παιδεύτηκε ώρες για να στήσει κάτι σωστά. Προσωπικά αρνούμαι να αρχίσω από το μηδέν, για να μάθω κάτι που στην ουσία δε μου προσφέρει τίποτα παραπάνω, μάλλον πολλά λιγότερα θα έλεγα. Ο μόνος λόγος που κρατάω επαφή είναι γιατί δεν ξέρω τα αυριανά σχέδια της Μ$, κι θέλω να έχω εναλλακτική αν κάποτε αποφασίσω ότι δε θέλω να έχω Windows. Μέχρι τότε όμως, έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήθελε να βάλει drivers MANUAL και ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ φταίει το Ubuntu, όταν σου παρέχει εγκατάσταση με 1 κλικ;;;;;;;;

Δηλαδή ο noob-άς στα Win, θα τους έβαζε;;; (που πρέπει να πάει και στο site της nvidia να τους βρει;

Θα συμφωνήσω ότι μέχρι να φτάσει η μέρα στην οποία δε θα θέλεις win, θα περάσει πολύς καιρός ακόμα. Για ένα να είσαι σίγουρος όμως: Η μέρα αυτή είναι βέβαιο ότι θα έρθει (εκτός και αν αλλάξει δραματικά νοοτροπία η M$).

Link to comment
Share on other sites

Συμπεράσματα, αποτελέσματα του thread:

1) O Μορφέας gdp77 προσπαθεί ξανά να αφυπνίσει τους εκατομμύρια κοιμισμένους στις κάψουλες τους χρήστες των Windowz τους οποίους εκμεταλλεύεται ο αρχιτέκτονας-Bill.

2) Ποιος δε θα ήθελε να είναι φίλος του GDP ο οποίος σπαταλάει από τον πολύτιμο χρόνο του για να βοηθήσει τον άσχετο... ε συγγνώμη, φίλο του?

3)Πρωτοβουλία του GDP για ubuntu ownage VS χαζολειτουργικό LIVE σπίτι του, θα μοιραστούν 5 διανομές Ubuntu στους υπερτυχερούς.

4)Πιο το νόημα της συζήτησης εφόσον έχει ήδη βγεί, βσικά έχεις ήδη βγάλει συμπέρασμα?

5)Το thread θα κλειδωθεί στην επόμενη απάντηση του gdp.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι κακός moderator, εγκάθετος του Bill Hates :hehe:

Εγώ πάντως θέλω να είμαι στο Event (αν γίνει), να δω και το 8.04 επιτέλους :D

(σημείωση - θα φέρω και το imba Vodafone Broadband μαζί μου - αν παίξει τότε θα παίξει σίγουρα δοκιμή του Ubuntu στο XPS)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now