gdp77

Ubuntu στο pc του κάθε άσχετου και ξενοιάσατε!

Recommended Posts

Φίλος αγόρασε πρόσφατα laptop και τον βοήθησα στα πρώτα βήματα (ήταν ανίδεος), όσο μπορούσα και το επέτρεπε ο χρόνος μου. Βασικά για internet και office το θέλει, κατεβάζει mp3, καίει cd για να τα παίζει στο αυτοκίνητο και αποθηκεύει τις φωτογραφίες του.

Δεν πέρασε μια βδομάδα και άρχισε να μου τηλεφωνεί γιατί του "έβγαιναν περίεργα παράθυρα", "πολλά προγράμματα δεν του λειτουργούσαν" κτλ. Τέλος πάντων, θυσίασα και άλλον από τον πολύτιμο χρόνο μου και πέρασα από το σπίτι του να δω τι τρέχει. Είχε γεμίσει trojan, virus, malware, spyware και δε συμμαζεύεται. Ναι, επισκέφθηκε περίεργα site. Ναι, προφανώς πατούσε συνέχεια "Yes". Και ναι, το χαζολειτουργικό παρα το UAC, παρά το defender, παρά το A/V, δεν τον προστάτεψε.

120+ threats βρήκα στο δίσκο του και φυσικά δεν τόλμησα καν να επιχειρήσω να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα. Έγινε recovery και το σύστημα επανήλθε στην εργοστασιακή κατάσταση.

Η λύση ήταν απλή και λέγεται Ubuntu. Του πήρα το laptop, και του έβαλα Ubuntu 8.04 (σε dual boot). Του εξήγησα ότι όποτε θέλει να surf-άρει θα boot-άρει σε Ubuntu και στα Vista ας κάνει ό,τι τον φωτίσει ο Θεός, αλλά όχι internet.

-Κατάλαβες Γιαννάκη; τον ρώτησα.

-Ναι κατάλαβα.

Παρεμπιπτόντως το Ubuntu του φάνηκε πολύ πιο απλό στη χρήση. Το σημαντικότερο όμως: Εγώ ξέγνοιασα!

Το συμπέρασμα που προκύπτει από την όλη ιστορία είναι τραγικό κατά τη γνώμη μου: Το χαζολειτουργικό-bloatware φτιάχτηκε έτσι γιατί οι ανίδεοι είναι περισσότεροι από αυτούς που ξέρουν πέντε πράγματα. Είναι φτιαγμένο γι' αυτούς. Αν θέλω να αγοράσω laptop σήμερα, θα πάρω υποχρεωτικά και το χαζολειτουργικό. Παρόλα αυτά αποτυγχάνει να καλύψει ακόμα και το target group στο οποίο σπευθύνεται. Καταλήγουμε λοιπόν ότι το Linux στις μέρες μας δεν απευθύνεται κατ' ανάγκη στους geeks, αλλά προσφέρει πολύ πιο πολύτιμες υπηρεσίες στους... άσχετους!!!

Link to comment
Share on other sites

E, εδώ που τα λέμε, έχω δει πανάσχετους να κάνουν τα ΧΡ/Vista τους μαντάρα με ιούς και τα συναφή - απλά τους πέρασα μέσα το NOD32 και ησύχασαν. Θεωρώ πως είναι πολύ ισχυρό εργαλείο, σχετικά πανάλαφρο και κυρίως, μπορεί να είναι αρκετά αυτοματοποιημένο.

Εδώ που τα λέμε δε φταίνε 100% τα Windows που υπάρχουν τόσοι ιοί, η διάδοσή τους φταίει. Όπως και να χει, εγώ περισσότερο θα ανησυχούσα για το ότι βαραίνουν το laptop τα Vista, παρά για τον άσχετο χρήστη.

Ο άσχετος χρήστης μπορεί να καταστρέψει οποιοδήποτε λειτουργικό με τις διάφορες παράξενες ιδέες που του έρχονται στο νου.

Εννοείται βέβαια ότι με το Ubuntu θα είναι ασφαλέστερος - και κυρίως ταχύτερος, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να το συνηθίσει, όπως τα Windows.

Αυτοί οι noobs ήταν που πήγαν τα Eee PC τους πίσω, ζητώντας ΧΡ(!!?) πάνω...

Link to comment
Share on other sites

To έχουμε ξαναπεί στα Vista με το UAC ΔΕΝ περνάνε ιοί και spyware. Αν ο χρήστης πατάει ΝΑΙ χωρίς να ξέρει, δε φταίει το λειτουργικό, αλλά ο χρήστης. Αν το λειτουργικό δε σε άφηνε να επιλέξεις ή όχι για την εγκατάσταση, μετά θα φώναζαν ότι δε σε αφήνει να κάνεις ότι θέλεις. Όσο για το linux, αν είχε τη διάδοση των Windows, τα ίδια θα πάθαινε, τώρα απλά είναι τόσο μικρό το ποσοστό των χρηστών, κι τόσο αυξημένο το επίπεδο γνώσεών τους, που δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κάποιος να φτιάξει ιό για το 0.5% της παγκόσμιας αγοράς, όταν μπορεί εύκολα να χτυπήσει το 50-60% (μιλάω για τους άσχετους και στις δύο περιπτώσεις).

Στο κάτω κάτω, και σε οποιοδήποτε λειτουργικό, ή και στα antivirus αν πάει να τρέξει ιός και σου ζητήσει root pass ή access αν πατήσεις YES την πάτησες... Δε φταίνε τα Win αν ο χρήστης είναι άσχετος. Κανένα λειτουργικό δεν είναι idiot proof...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε wizard, μπορώ μα σου απαντήσω σε κάθε πρότασή σου (και κυριολεκτικά να καταρρίψω τα επιχειρήματά σου), αλλά δεν θα θα το κάνω, γιατί θα πάμε offtopic. Τούτο μόνο σε ρωτώ:

Σε μία βδομάδα το χαζολειτουργικό άρπαξε 120 threats και έγινε recovery γιατί εκτός των threats κομμάτια του λειτουργικού έπαψαν να δουλεύουν (π.χ. δεν άνοιγε το security center). Σε ένα μήνα που θα ξαναπάω στο σπίτι του Γιάννη, πιστεύεις ότι θα υπάρχει έστω και 1 παρείσακτο αρχείο στο Ubuntu partition; (Λάβε υπόψη σου ότι ο χρήστης παραμένει το ίδιο άσχετος. Δε σε κάνει το Linux με μαγικό τρόπο "πιο σχετικό"...)

Φίλε Denton, αν έχεις δουλέψει έστω και 10 λεπτά Ubuntu φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι "πιο απλό" και τα πάντα ένας αρχάριος θα τα βρει πιο εύκολα. Τα μενού του Ubuntu είναι λιτά και φτιαγμένα με σαφέστατη ιεραρχία, ώστε να βρίσκεις τα πάντα πιο εύκολα.

Αυτοί οι noobs ήταν που πήγαν τα Eee PC τους πίσω, ζητώντας ΧΡ(!!?) πάνω...

To ΟS που επέλεξε η Asus ήταν ένα άθλιο Xandros fork... To Ubuntu Netbook Remix, έρχεται για να κατακτήσει τον κόσμο σύντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έβρισκε το λινουξ εξίσου δύσκολο , τι θα έκανες ?

Εξίσου δύσκολο με τι; Πόσο δύσκολο είναι να κάνεις login και μετά να κλικάρεις στο εικονίδιο του firefox;

Αν τέλος πάντων ήθελε για xy λόγους να δουλεύει μόνο το χαζολειτουργικό, θα του έκανα το recovery και θα του έλεγα ότι από εδώ και πέρα θα μπορούσε να πηγαίνει τον υπολογιστή του στο Plaisio για support πληρώνοντας και το αντίστοιχο αντίτιμο...

Link to comment
Share on other sites

Μμ .

Άρα , κάτι μου λέει ότι ακόμα και 2 ιούς να είχε και άντε κανά τρογιαν (που δεν είμαι και σίγουρη κατά πόσο δεν ισχύει κάτι τέτοιο) , εσύ θα του έχωνες το λινουξ γιατί είσαι φανατικός οπαδός τους και για να μη σ'ένοχλεί κάθε τόσο .

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μήνα που θα ξαναπάω στο σπίτι του Γιάννη, πιστεύεις ότι θα υπάρχει έστω και 1 παρείσακτο αρχείο στο Ubuntu partition; (Λάβε υπόψη σου ότι ο χρήστης παραμένει το ίδιο άσχετος. Δε σε κάνει το Linux με μαγικό τρόπο "πιο σχετικό"...)

Σου έχω ήδη απαντήσει σε αυτό :coffeetime:

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θεωρείς απλοποιημένο επικίνδυνα;

οτι το ταλεντο του ασχετου οπως λες με τη μεταβαση σε λινουξ δεν γινεται αρετη. Εχει την ιδια ικανοτητα να στα κανει μανταρα ολα , αρκει να ανοιξει κανα Xconfig και να σου λεει μετα "η οθονη μου χαλασε ολα ειναι μαυρα".

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πως αυτή είναι λύση...Απλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Το κάθε λειτουργικό μπορεί να μαζευτεί σχετικά εύκολα και είσαι προστατευμένος χωρίς να χρειάζεσαι να αλλάξεις. Για μένα αυτό που έκανες δεν στέκει, γιατί πολύ απλά θα μπορούσες να του εξηγήσεις το τι και πως και να προσέχει από μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Μμ .

Άρα , κάτι μου λέει ότι ακόμα και 2 ιούς να είχε και άντε κανά τρογιαν (που δεν είμαι και σίγουρη κατά πόσο δεν ισχύει κάτι τέτοιο) , εσύ θα του έχωνες το λινουξ γιατί είσαι φανατικός οπαδός τους και για να μη σ'ένοχλεί κάθε τόσο .

Δε μου αρέσει καθόλου αυτό που υπονοείς... 120 threats ανιχνεύτηκαν στο δίσκο του και δε δούλευε καθόλου το security center γιατί κάποιο dll ήταν non responsive. Μάλιστα έριξα πολύ γέλιο που με ειδοποιούσε το λειτουργικό ότι προσπαθούσε να λύσει το πρόβλημα (δε θυμάμαι ακριβώς το μήνυμα).

Όσο φανατικός και να είμαι, δεν παύει να είναι ορθή η άποψή μου ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση χρήσης H/Y, το Ubuntu είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή σε πολλαπλά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο φανατικός και να είμαι, δεν παύει να είναι ορθή η άποψή μου ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση χρήσης H/Y, το Ubuntu είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή σε πολλαπλά επίπεδα.

Kι έτσι αφήνουμε τον κάθε χρήστη στην άγνοιά του παρέα με έναν αόρατο προστάτη... :T:

Link to comment
Share on other sites

Και σε αυτό που λες δε συμφωνώ. Νομίζω ότι σε δεδομένο χρονικό πλαίσιο, θα έχει μάθει περισσότερα χρησιμοποιώντας Linux, σε σχέση με το χαζολειτουργικό.

Εκτός και αν εννοείς ότι η χρήση A/V λογισμικού και τα πολλαπλά recovery θα αναβαθμίσουν τις γνώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοώ ότι είναι πιό σημαντικό να του εξηγήσεις τι πρέπει να προσέχει για να είναι ασφαλής, από το να αφήνεις να το αναλαμβάνει το λειτουργικό, γιατί αν αύριο στο γραφείο του, για παράδειγμα, δεν έχει linux (το πιθανότερο...) πάλι ζημιά θα πάθει κι ίσως εκεί να είναι πιο κρίσιμη...

Η γνώση είναι για όλους, όχι για τους λίγους. Αυτό που κάνεις, βολεύει εσένα για να μη σε πρήζει, κανέναν άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρέσει καθόλου αυτό που υπονοείς...

Δεν υποννοώ κάτι .

Λέω απλά την γνώμη μου βάσει του τίτλου, της περιγραφής σου και της γνώμης σου για τα δυο λειτουργικά .

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοώ ότι είναι πιό σημαντικό να του εξηγήσεις τι πρέπει να προσέχει για να είναι ασφαλής, από το να αφήνεις να το αναλαμβάνει το λειτουργικό, γιατί αν αύριο στο γραφείο του, για παράδειγμα, δεν έχει linux (το πιθανότερο...) πάλι ζημιά θα πάθει κι ίσως εκεί να είναι πιο κρίσιμη...

Η γνώση είναι για όλους, όχι για τους λίγους. Αυτό που κάνεις, βολεύει εσένα για να μη σε πρήζει, κανέναν άλλο :)

Κλασική παρανόηση χρήστη Windows : To OS οφείλει να σε προστατεύει και όχι εσύ αυτό. Αυτό που έκανα, θα του δώσει την ευκαιρία να μάθει 5 πράγματα για τα pc, ενώ με το χαζολειτουργικό θα έμενε αιώνια αδαής. Δηλαδή αν τα Windows Seven έχουν την super-wow-ασφάλεια και είναι απρόσβλητα από malware, εσύ θα χαλαστείς, γιατί δε θα μαθαίνουν οι χρήστες πώς να καθαρίζουν ιούς;

Υ.Γ. Στο γραφείο του (αν μιλάμε για σοβαρή ιδιωτική επιχείρηση, πάλι linux θα δουλεύει ή το χαζολειτουργικό με απλό user access, άρα δε νομίζω ότι κινδυνεύει η επεγγελματική του εξέλιξη)

Y.Γ. 2 : Σαφώς και βολεύει και εμένα για να μη με πρήζει :)

Link to comment
Share on other sites

Κλασική παρανόηση χρήστη Windows : To OS οφείλει να σε προστατεύει και όχι εσύ αυτό. Αυτό που έκανα, θα του δώσει την ευκαιρία να μάθει 5 πράγματα για τα pc, ενώ με το χαζολειτουργικό θα έμενε αιώνια αδαής.

Ακριβώς αυτή τη συζήτηση είχα με κάποιους Linuxάδες τις προάλλες και έλεγαν ακριβώς τα αντίθετα... Ότι δε συμπαθούν τα Vista επειδή δε σου δίνουν το έλεγχο (με ενεργοποιημένο το UAC κλπ). Είναι αστείο... Αποφασίστε τελικά τι θέλετε... Έλεγχο στο χρήστη, ή στο λειτουργικό?

Στο γραφείο του (αν μιλάμε για σοβαρή ιδιωτική επιχείρηση, πάλι linux θα δουλεύει ή το χαζολειτουργικό με απλό user access, άρα δε νομίζω ότι κινδυνεύει η επεγγελματική του εξέλιξη)

Αν μιλάμε για σοβαρή ιδιωτική επιχείριση...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτή τη συζήτηση είχα με κάποιους Linuxάδες τις προάλλες και έλεγαν ακριβώς τα αντίθετα... Ότι δε συμπαθούν τα Vista επειδή δε σου δίνουν το έλεγχο (με ενεργοποιημένο το UAC κλπ). Είναι αστείο... Αποφασίστε τελικά τι θέλετε... Έλεγχο στο χρήστη, ή στο λειτουργικό?

Μην μπερδεύεις το ένα με το άλλο. Το Linux είναι 100% παραμετροποιήσιμο. Κάνεις ό,τι θέλεις πάνω του. Επειδή είναι ασφαλές σημαίνει ότι αφαιρεί τον έλεγχο από το χρήστη;

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρεί τον έλεγχο από το χρήστη τη στιγμή που πρέπει να κάνει 100 κινήσεις για να εγκαταστήσει ένα απλό πρόγραμμα... ακόμα και drivers...

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα προγράμματα εγκαθίστανται με 1 κλικ. Οι drivers δε χρειάζονται καν εγκατάσταση γιατί προϋπάρχουν στον kernel. Οι proprietary drivers της Nvidia ή της Ati, μπαίνουν με 1 click.

Link to comment
Share on other sites

LoL LoL LOLLL!

Βρε gdp πάλι έφερες την επανάσταση; :hehe:

Να σου πω ρε συ, ότι και να σου πουν κάτι θα βρεις να αντικρούσεις έτσι; Και πάνω απ'όλα στηρίζεσαι στην άποψή σου.

Στην άποψή σου για το πως το βλέπει ο απλός χρήστης μπλα μπλα μπλα. Νομίζεις ότι ένας "απλός" χρήστης είναι αναγκασμένος να μείνει απλά στο να κάνει Click στον Firefox και να δει τα mail του στο Internet.

Αλλά το ξέρεις κι εσύ όπως κι εγώ ότι το Personal Computer δεν είναι browser και τέρμα. Μόλις λοιπόν ο φίλος σου θέλει το κάτι παραπάνω και περάσεις 2-3 ώρες να του μάθεις κάτι απλό, θα διαπιστώσεις ότι μόλις πάει στον γνωστό του μια βόλτα που έχει Windowz θα τα κάνει όλα με 2-3 κλικ και θα ησυχάσει.

Το να βάζεις στο φίλο σου ένα λειτουργικό που ξενίζει (όχι μόνο αυτόν, αλλά αυτός ο άνθρωπος κάπου θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσει αλλού PC) αντί να του εξηγείς γιατί έπαθε ότι έπαθε, είναι μάλλον λάθος ε;

Τα Linux έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ, αλλά τελικά ποιος βάζει παρωπίδες φίλε;

Αυτός που λέει Windows και ότι άλλο γουστάρετε αλλά να προσέχετε;

Ή αυτός που λέει Linux και να χρησιμοποιείτε όχι το καλύτερο, αλλά κάτι που κάνει τη δουλειά του με κάποιο workaround? Πόσα workarounds πια;

Και μία τελευταία απορία πριν κλείσω, πιστεύεις ότι πήρες το Blue pill ή το Red pill? Ειλικρινά..

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι οτι κάποια στιγμή όσο καλός χρήστης των Windows και να είσαι, θα την πατήσεις, και το θέμα είναι να μην την πατήσεις ασχημα γιατί τοτε θα είναι πολύ αργά για το σύστημά σου, και τότε θα καταλάβεις την άξια των Linux, γιατί δεν πιστεύω ότι δεν ειπάρχει κάποιος χρήστης που να μην την έχει πατήσει απο ένα Trojan που μπήκε ανενόχλητος στο σύστημά του. Η άποψη μου είναι, Linux για Internet και Windows γα οτιδήποτε αλλο...αλλά τώρα τελευταία διάβασα ένα άρθρο, στο οποίο ανέφερε οτι είχαν εντωπήσει κενό ασφάλειας στα Linux εδώ και δυο χρόνια και δεν το είχαν αναφέρει καν...και βασίκα το όλο πρόβλημα βρισκόταν σε Δύο γραμμές κώδικα που ήταν αρκετές για να δημιουργήσουν κενό ασφαλείας σε διανομές Debian και Ubuntu...οπότε τίποτα δεν είναι ασφαλές οσο νομίζαμε...

το σχετικό άρθρο θα το βρείτε εδώ:

http://www.overclockers.gr/vbull/showthread.php?t=42455

AMD64X2 6000+

ASUS M2N32 SLI-DELUXE

2048DDR2 KINGSTON 800MHz

XFX 8800 ULTRA 768MB

SEAGATE 400GB SATA2

THERMALTAKE TOUGHPOWER 850W[/b][/color]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now