George_o/c

MSI R7970 Lightning: Θανατηφόρο overclocking potential - Τα 1800MHz είναι γεγονός!

Recommended Posts

Υπαρκτότατο στο RnD τμήμα, μπορεί. Το ότι υπάρχει δεν σημαίνει ότι θα φύγει άμεσα για production.

Όπως επίσης και η AMD μπορεί να έχει έτοιμο τον επόμενο core. Αλλά επειδή είναι η AMD δεν μας ενδιαφέρει και ιδιαίτερα, ε?

Η nVidia μια φορά σκότωσε μια σειρά πολύ νωρίς, και αυτό γιατί απλά έφαγε κράξιμο. Είδωμεν, εγώ απλώς κρατάω μικρό καλάθι για όλα όσα ακούγονται.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι τρελά για MSI R7970 Lightning αλλά είναι λίγο ακριβή ακόμα, λέτε να πέσει σύντομα? Αν είναι να πέσει για πριν το καλοκαίρι θα την πάρω, αν είναι για μετά άστα να πάνε...

Την βρήκα με 630 λίρες που είναι 770 ευρώ από amazon uk http://www.amazon.co.uk/MSI-Radeon-7970-Lightning-PCI-Express/dp/B007N1528E/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1334749376&sr=8-4, πουθενά πιο φθηνά υπάρχει? Ξέρετε κανένα άλλο μαγαζί επίσης αξιόπιστο που να στέλνει και Ελλάδα αλλά να μου έρθει σε καλύτερη τιμή? Βοηθείστε λίγο παιδιά!

Κάτι τελευταίο, οι εκδόσεις saphire vapor x και toxic πότε με το καλό βγαίνουνε? Κάπου διάβασα ότι δεν θα αργήσουνε, όπου να'ναι, η ώρα τους είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μην περιμένεις να πεσει η τιμή σε μια τέτοια κάρτα :o μόνο οταν περάσει η "μπογιά" της και παλι κανα 50ρικο!

Εδω θα έρθουν σε περίπου 15 μέρες και η τιμή θα είναι ~620?

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι τρελά για MSI R7970 Lightning αλλά είναι λίγο ακριβή ακόμα, λέτε να πέσει σύντομα? Αν είναι να πέσει για πριν το καλοκαίρι θα την πάρω, αν είναι για μετά άστα να πάνε...

Την βρήκα με 630 ευρώ από amazon uk MSI Radeon HD 7970 Lightning - 3 GB GDDR5 - PCI-Express: Amazon.co.uk: Electronics, πουθενά πιο φθηνά υπάρχει? Ξέρετε κανένα άλλο μαγαζί επίσης αξιόπιστο που να στέλνει και Ελλάδα αλλά να μου έρθει σε καλύτερη τιμή? Βοηθείστε λίγο παιδιά!

Κάτι τελευταίο, οι εκδόσεις saphire vapor x και toxic πότε με το καλό βγαίνουνε? Κάπου διάβασα ότι δεν θα αργήσουνε, όπου να'ναι, η ώρα τους είναι.

Ενδιαφερεσαι για extreme overclocking ;

Γιατι αν οχι και με μια τετοια VGA :: ATI Radeon HD7970 3GB DDR5 PCI-E DVI HDMI Dual Mini-DP (Gigabyte) (GV-R797OC-3GD) - Visionstudio.gr μια χαρα θα εισαι.

Link to comment
Share on other sites

@zpaf ζόρικη η gigabyte αν και θα προτιμούσα μία κάρτα saphire 7970 HD Overclock Edition Dual X Fan, έχει και λίγο πιο ανεβασμένα ρολόγια.

Για την κάρτα msi που ανέφερα πριν έχω φάει κόλλημα γιατί έχει πολύ καλά υλικά, πυκνωτές, pcb, έχει ταχύτερα ρολόγια, χαμηλές θερμοκρασίες και χαμηλός θόρυβος συν ότι παίρνει άνετο overclock, έχει δηλαδή το full πακέτο που λέμε.

Σκεφτόμουνα μάλιστα στο μέλλον να αγοράσω και μία δεύτερη να τις έχω σε cf.

Βασικά δεν θα κάνω extreme overclocking από τώρα αλλά όταν θα μου χρειαστεί θέλω να το κάνω αέρα και να μην κολάει η κάρτα πουθενά.

Στο vision studio την έχει 590 ευρώ να την τσιμπίσω? Κανένα άλλο μαγαζί που να την έχει πιο φθηνή ρε παιδιά ή Ελλάδα ή εξωτερικό παίζει?

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29445&cat=5

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με caution και zpaf, επειδή ασχολούμε πολύ με το o/c και έχω δοκιμάσει διάφορες υλοποιήσεις 7970, θέλω να σε ενημερώσω οτι διαφορά με αερα-νερο δεν θα δεις καμία, όσο είναι να πάει η μία θα πάει και η άλλη, η διαφορά σε μια τέτοια κάρτα φαίνεται οταν μπει σε υγρό άζωτο και την πιέσεις στα τέρματα, εκεί μετράνε όλα αυτά τα παραπάνω components που έχει, για να μπορέσει να αντέξει τα τεραβολτ που τους δίνουμε :D

Απο την άλλη, ναι σίγουρα η lighning έχει top υλικά και πολυ μελετημένη σχεδίαση αλλά αν δεν κάνεις extreme overclock δεν πρόκειτε να τα αξιοποιήσεις, τώρα για το κόλλημα μπορώ να το καταλάβω, ειναι ψυχολογικό που λέμε :P

...επίσης δεν ξέρω αν το έχεις πάρει χαμπάρι αλλά το visionstudio πλέον δεν συνεργάζεται με τους εδώ προμηθευτές, στο λεω απλά για να ξέρεις τι θα συμβεί σε περίπτωση rma ;)

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

thanks για τις info mortisboy, αφού δεν θα έχω μεγάλη απόδοση ακόμα και watercooled τότε δεν. :boredom:

Εξάλου είχε και μία κάπα από πίσω στο pcb η οποία εξέχει λίγο, δεν ξέρω αν μου δημιουργήσει πρόβλημα στην κάρτα ήχου που έχω και στην υπογραφή μου, γιατί θα είναι δίπλα ακριβώς στην κάρτα γραφικών και μάλλον αυτή η κάπα θα εμποδίζει, τώρα το πρόσεξα.

Δεν ήξερα ότι το visionstudio δεν έχει δικό του service, κακό αυτό! :suck:

Μέχρι στιγμής η δεύτερη αμέσως καλύτερη που μου αρέσει είναι η παραπάνω που ανάφερα saphire 7970 HD Overclock Edition Dual X Fan

Την είχε 402 λίρες το amazon uk http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0074JKJY2/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=A3P5ROKL5A1OLE, τώρα την πήγε 420 λίρες, ελπίζω να ξαναπέσει σύντομα ή μήπως όχι?

Στα δικά μας μαγαζιά την έχουνε περίπου 100 ευρώ παραπάνω.

Να την αγοράσω από εκεί ή κάποια άλλο μαγαζί? Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη κάρτα? Καλύτερη υλοποίηση δεν πιστεύω να υπάρχει. Η gigabyte που είδα παραπάνω με τα 3 fans θα είναι αθόρυβη? Με τόσα fans δεν θα κάνει σαματά?

Με χαλάει που το pcb είναι σε μπλε χρώμα, θα προτιμούσα σε μαύρο.

Τα 6 gigabyte από τις εκδοχές vapor x και toxic είναι καθαρά για eyefinity σκοπό?

Link to comment
Share on other sites

8/10 από το TechPowerUp

MSI Radeon HD 7970 Lightning 3 GB Review - Page 1/33 | techPowerUp

Λένε ότι η κάρτα σε 3D κάνει πολύ θόρυβο, ειδικά αν overclockαριστεί. Επίσης με το o/c αυξάνεται υπερβολικά η κατανάλωση. Τέλος έχει single link DVI ports οπότε οτιδήποτε 120Hz ανάλυση (πχ 2560 x 1440 ή 2560 x 1600) χρειάζεται αντάπτορα για να δουλέψει σωστά... Και μιλάμε για αντάπτορες που παίζουν στα $100.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now