dtasos777

Επιλογη οθονης!

Recommended Posts

Οπως λεει κι ο τιτλος θα θελα βοηθεια στην επιλογη οθονης!

Ειμαι μεταξυ των παρακατω οθονων :

Asus VG278H (Το μονο "κακο" ειναι οτι 27" οθονη μαλλον ειναι λιγο μεγαλη για desktop χρηση)

BenQ XL2420T

Viewsonic V3D245

Αν εχει καποιος να προτεινει και καποια αλλη οθονη, ας το κανει! Απλα θελω οπωσδηποτε να 'ναι 24" η 27" με 120hz.

Link to comment
Share on other sites

Asus VG278H (Το μονο "κακο" ειναι οτι 27" οθονη μαλλον ειναι λιγο μεγαλη για desktop χρηση)

Έχοντας μείνει 1 χρόνο με 32'' TV και κοντά στην αγορά νέας, θα σου έλεγα ότι οι 32'' από τα 60-90 εκατοστά είναι μεταξύ οριακά καλής έως ελαφρώς μεγάλης.

Οι 27'' λοιπόν ίσως να μην σου φανούν καθόλου πολλές αν δεν δουλεύεις στους 20 πόντους.

Αλλά γούστα είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά ΟΚ. Γενικά ποιο πολύ με χάλαγε η ανάλυση, αυτό το τεράστιο 1920 έναντι του τιποτένιου 1080.

Αν θέλεις να παίζεις games και ταινίες οι 32'' είναι μια χαρά για αυτή ή και λίγο μεγαλύτερη απόσταση, οπότε οι 27'' υποθέτω συνηθίζονται από την πρώτη ώρα χρήσης. Αν θέλεις να διαβάζεις κείμενο όμως η αναλογία 16:9 είναι για τα μπάζα. Για αυτό πολλοί ψάχνουν με το τουφέκι οθόνες με τουλάχιστον 1200 pixels κάθετη ανάλυση. Εκεί οι πολλές ίντσες χειροτερεύουν την κατάσταση, αλλά δεν είναι οι βασικά υπεύθυνες για το πρόβλημα. Προσωπικά φόρτωνα στην μια πλευρά το "7 sidebar" gadget με τα υπόλοιπα gadgets ώστε να περιορίζω το πλάτος της επιφάνειας εργασίας που χρησιμοποιούσαν τα παράθυρα π.χ. του browser. Αν χρησιμοποιείς την οθόνη κυρίως για κείμενο και έχεις δουλέψει σε 24'' χωρίς πρόβλημα, δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με τις 27''. Αν πάλι την θέλεις για games/movies προσωπικά πιστεύω ότι θα κερδίσεις από τις επιπλέον ίντσες.

Link to comment
Share on other sites

( στο μετέφερα )

Πες μας τι χρήση θα κάνεις (gaming/all-round/γραφιστικά) μπας και έχουμε μία πιο "ειδική" συμβουλή για την περίπτωσή σου. Επίσης, μέγιστο budget; :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις 3D το Asus VG278H είναι καλή επιλογή αλλά η πιο ψαρωτική οθόνη για τέτοια χρήση, που έχω δει είναι η MONITOR :: Samsung LCD 3D LED 27'' S27A750D Full HD Black - Visionstudio.gr (S27A750D) και κάποιοι λένε ότι η 950D είναι ακόμα καλύτερη...

Link to comment
Share on other sites

έχω την samsung S27A750D 120hz 3D led και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

το μόνο μείον είναι ότι έχει μόνο hdmi και displayport για σύνδεση με την vga αν και πλέον μόνο μείον δεν είναι

ότι άλλο θες ρώτα

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις 3D το Asus VG278H είναι καλή επιλογή αλλά η πιο ψαρωτική οθόνη για τέτοια χρήση, που έχω δει είναι η MONITOR :: Samsung LCD 3D LED 27'' S27A750D Full HD Black - Visionstudio.gr (S27A750D) και κάποιοι λένε ότι η 950D είναι ακόμα καλύτερη...

η 950D έχει πρόβλημα με τη βάση η οποία κατα κάποιο τρόπο συμπιέζει το panel στο κάτω μέρος και κάνει νερά - ο λόγο ςπου δεν την διάλεξα

Link to comment
Share on other sites

στην απόσταση ( περίπου 1 μέτρο ) που κάθομαι και για τα δικά μου κριτήρια είναι η ιδανική

αν παίζει κάποιο ρόλο ώστε να αποφασίσεις από 24" πήγα σε 27"

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

επειδή και εγώ είμαι για οθόνη και λόγο χρήματος όπως λέμε κοινός κολλάω για κάτι περισσότερο από 250ευρώ είμαι στην ανάλυση μεταξύ 24'' και 1920Χ1200 ή 27'' και 1920Χ1080 στην αναζήτηση βλέπω ότι υπάρχουν για όλα τα βαλάντια, αν έχετε χρόνο την γνώμη σας παρακαλώ και καμιά υπόδειξη θα ήταν ευπρόσδεκτη

ούτε παιχνιδιάρης είμαι ούτε γραφίστας είμαι

ταινία όμως βλέπω όπως και καθημερινά χάζεμα στο internet

επειδή μου αρέσει και λιγάκι η σχεδίαση και επειδή είχα hp w2207h βρήκα αυτήν hp la2405wg HP LA2405wg | Skroutz.gr ως πρός την σχεδίαση που να μου αρέσει η αντίστοιχη dell U2412M είναι ποιο χοντροκομμένη

Link to comment
Share on other sites

Dell και πάλι Dell..όταν βλέπεις ταινία η και σελίδες στο ίντερνετ την εικόνα που βγάζει θα κοιτάς όχι το περιτύλιγμα...2412m χωρίς δεύτερη σκέψη!

Link to comment
Share on other sites

Dell και πάλι Dell..όταν βλέπεις ταινία η και σελίδες στο ίντερνετ την εικόνα που βγάζει θα κοιτάς όχι το περιτύλιγμα...2412m χωρίς δεύτερη σκέψη!

;P..αγοράσθηκε από msystem και την είδα και επιτόπου

valllllllllleu for money που λένε και στο χωριό μου

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now