GoriLLakoS

OCZ "Core" Series Sata II Solid State Disks

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/54869e85ce6113.jpg[/WRAPLEFT]Τελευταία στον χορό των γρήγορων Solid State Disks(SSD) θα μπέι και η OCZ με την νέα της σειρά με ονομασία "Core" που στα ελληνικά σημαίνει πυρήνας ! Οι νέοι SSD της σειράς Core θα έχουν ταχύτητες Read που θα φτάνουν τα 120-143MB/s και ταχύτητες Write που θα αγγίζουν τα 80-93MB/s ! Σαφώς κυκλοφορούν και πιο γρήγοροι SSD τόσο στις ταχύτητες read όσο και στις write αλλά το δυνατό σημείο της OCZ θα είναι η τιμή τους όπως βλέπετε παρακάτω :

* OCZSSD2-1C32G -> 156?

* OCZSSD2-1C64G --> 250?

* OCZSSD2-1C128G ---> 450?

Και θα καλύπτονται απο 2 Χρόνια εγγύησης !

Επίσημη ημερομηνία παρουσίασης τους είναι η σημερινή(01/07/08) ενώ η OCZ θα αρχίσει την διάθεσή τους σε όλο τον κόσμο απο τις 07/08/2008 !

Όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους είναι τα πλέον τυπικά που έχουν οι SSD δίσκοι όπως το Shock Resistance στα 1500G και το MTBF που φτάνει τις 1.500.000 ώρες, ενώ οι SSD της σειράς "Core" θα κυκλοφορήσουν μόνο σε 2.5" με Sata II interface !

54869e85cb8ea3.jpg

Ακολουθεί ένας πίνακας με την σύγκριση κάποιων SSD που ήδη κυκλοφορούν σε σύγκριση με την σειρά "Core" της OCZ :

54869e85cdbd08.jpg

Και η συσκευασία του :

54869ed7398e12.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις οι 64ριδες φτάσουν 200Ευρώ με αυτές τις ταχύτητες, χτυπάω 2 χαλαρά για RAID0... Αντε να δούμε και άλλες εταιρίες (μιας και η OCZ .... είναι κάπως)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κατά 90% σίγουρος πώς όλα τα γρήγορα SSD με SLC ICs είναι βασισμένα μέχρι τώρα αποκλειστικά και μόνο σε Samsung ICS αφού μόνο αυτή τα έχει καταφέρει μέχρι τώρα σε αυτές τις ταχύτητες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σιγά μην τα έφτιαχνε η OCZ. Απλά όταν είναι και άλλοι στο παιχνίδι (Team, Mushkin, G.Skill, Corsair, ...., HDDάδες like WD, Samsung & SG αν/όταν το αποφασίσουν) τότε η OCZ πέφτει χαμηλά στην δική μου λίστα προτήμησης.

Η CellShock θα μπεί στο νέο game ?

Link to comment
Share on other sites

GoriLLakoS, υπάρχει περίπτωση να δούμε σύντομα τους δίσκους αυτούς, σε αυτή την τιμή και στα δικά μας μαγαζιά... κοινώς θα φέρετε τίποτα ή να ψάχνουμε αλλού...? :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι...είναι ήδη καθοδών απο Taiwan...σε 2 εβδομάδες δηλαδή μπορεί και να έχουμε διαθέσιμους εδώ σε αυτές τις τιμές...:)

Ετοιμάζει και κάποιος review με 2 και 4 απο αυτούς(τους μικρούς)...η πλάκα είναι πώς ετοιμαζε full review με raptors...αλλά μόλις είδε αυτά τους πούλησε..:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σιγά μην τα έφτιαχνε η OCZ. Απλά όταν είναι και άλλοι στο παιχνίδι (Team, Mushkin, G.Skill, Corsair, ...., HDDάδες like WD, Samsung & SG αν/όταν το αποφασίσουν) τότε η OCZ πέφτει χαμηλά στην δική μου λίστα προτήμησης.

Η CellShock θα μπεί στο νέο game ?

Το θέμα είναι πώς έχουν γίνει σαν τις κάρτες γραφικών ένα πράγμα...ένας τα φτιάχνει και οι υπόλοιποι κολλάνε αυτοκόλλητα και τα ξαναβαφτίζουν...

Η CellShock ανήκει στην MSC , η MSC φτιάχνει serveroμητρικές και τέτοιας φύσεως προϊόντα. Αυτήν την στιγμή δέν έχουν πέι κάτι, αλλά η MSC σαν MSC είναι ένας απο τους αντιπροσώπους της Mtron στην Ευρώπη.

Μπορούμε να πετύχουμε καλύτερες τιμές από το Πλαίσιο αν προχωρήσουμε σε ομαδική σε συνεργασία με το TheLab?

Καλησπέρα Μαριούλη και καλό μήνα :)

Ακόμα δέν ξέρω ακριβώς...θα σε ενημερώσω όταν θα έχω ξεκάθαρη εικόνα μπροστά μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βασίλη και καλό μήνα.

Ούτε στα forum βλέπω ξεκάθαρη την εικόνα.

Ακόμα δεν ξέρουμε για πόσους δίσκους μιλάμε.

Υπάρχει διαθεσιμότητα?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαθεσιμότητα απο όλες τις εταιρίες...

Απλά περιμένω να δώ...αν θα ρίξουν όλοι τις τιμές τους μετά το πρώτο βήμα της OCZ.

Και προφανώς, το μεγάλο μπάμ θα γίνει με τα SSD της Intel που και επιδόσεις θα έχουν και τιμές θέλω να ελπίζω....:)

Link to comment
Share on other sites

Thanks for the info GoriLLakoS... :yum:

επίσης μόλις κοίταξα την αντζέντα μου και μετά από πολύ σκέψη, ίσως... λέω ίσως προλαβαίνω να κάνω ισόβιο review στους άλλους δυο OSZ... κάντε μου την πρόταση και θα το σκεφτώ... :hehe::P

Πότε αναμένονται οι Intel...? Πάντως από επιδόσεις δεν μπορούμε να ξέρουμε για τους intel αν δεν τους δούμε, όπως και επίσης αν οι τιμές που λένε θα είναι μέσα στο '08 ή μετά το '09 - '10...

Όπως και να'χει <250 ευρώ για τον 64 OSZ είναι μια χαρά, αν έρθουν σε αυτή την τιμή... και 2 χρόνια εγγύηση, κουφέτο...

Link to comment
Share on other sites

Ο χρήσιμος χρόνος ζωής φαίνεται ότι είναι τα πέντε χρόνια.

Η ταχύτητα είναι καλή, αλλά καλό θα ήταν να ξέρουμε και ποια είναι η ταχύτητα εγγραφής μικρών αρχείων.

Και μια ερώτηση. Μπορούμε να ξέρουμε αν αυτή η νέα και γρήγορη τεχνολογία MLC είναι κατάλληλη για εγκατάσταση λειτουργικού Vista με NTFS?

Link to comment
Share on other sites

MLC = Multi Level Cell

SLC = Single Level Cell

πιο εμπορικά το λένε

MLC = Multi Layer Chip

SLC = Single Layer Chip

MLC = Μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, πιο αργό read/write λόγω των πολλαπλών στρωμμάτων, πιο οικονομικό.

SLC = Μικρότερη διάρκει ζωής, πιο γρήγορο read/write λόγω του μονού στρώμματος, πολύ πιο ακριβά.

Τα SLC είχαν πρωτοκασκευαστέι σε MMC κάρτες για συσκευές που θέλανε όλα τα δεδομένα γρήγορα όπως navigation, pdas, κτλ...αλλά υπάρχει μεγάλο price gap απο τους κατασκευαστές για να γίνουν ευρείας κατασκευής και χρήσης..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now