GoriLLakoS

Μεγάλη πτώση τιμών σε GTX 280 & GTX 260 από αύριο !

Recommended Posts

Αν με 245? αγοράζω 4870, θεωρώ πώς η max τιμή της GT280 μπορεί να είναι 300? (άντε 350?). Θα μείνουν στο ράφι, κατά τη γνώμη μου, τουλάχιστον από τους συνειδητοποιημένους αγοραστές...

Ο benchmark addict θα πάρει 2x4870. Ο pro gamer θα πάρει μία 4870. GT280 θα αγοράσει μόνο ο πλούσιος noob-άς gamer. - Κατά τη γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα παρατηρήθηκε κάτι περίεργο...

Μερικοί οίκοι κάνανε πτώση τιμών και μερικοί άλλοι δέν κάνανε τίποτα.

H nVidia σαν nVidia δέν έχει κάνει πτώση τιμών στους πηρήνες αλλά υποστηρίζει πώς μέχρι την Παρασκευή θα έχουν πέσει οι τιμές απο τους περισσότερους κατασκευαστές...

OMG δηλαδή.

Φρομ μαη ποιντ οφ βιου...οι μεγάλοι το κάνουν πρώτοι...οι μικροί ακολουθούν...

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα παρατηρήθηκε κάτι περίεργο...

Μερικοί οίκοι κάνανε πτώση τιμών και μερικοί άλλοι δέν κάνανε τίποτα.

H nVidia σαν nVidia δέν έχει κάνει πτώση τιμών στους πηρήνες αλλά υποστηρίζει πώς μέχρι την Παρασκευή θα έχουν πέσει οι τιμές απο τους περισσότερους κατασκευαστές...

OMG δηλαδή.

Φρομ μαη ποιντ οφ βιου...οι μεγάλοι το κάνουν πρώτοι...οι μικροί ακολουθούν...

Ετσι ακουγεται...και δεν ειναι μονο η nvidia που ριχνει τιμες..αλλα και η τιμη της 4870 στην Γερμανια επεσε στα 204 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Για τις 4870 δέν υπάρχει κάτι...μπορεί κάποιος να το κάνει επίτηδες :)

Για τις 280 & 260 όμως...ρίξανε πρώτοι οι μεγάλοι που τις φτιάχνουν και μόνοι τους...και αυτό ασκησε πίεση στην nVidia να βοηθήσει και τους μικρούς... :)

Link to comment
Share on other sites

Για τις 4870 δέν υπάρχει κάτι...μπορεί κάποιος να το κάνει επίτηδες :)

Για τις 280 & 260 όμως...ρίξανε πρώτοι οι μεγάλοι που τις φτιάχνουν και μόνοι τους...και αυτό ασκησε πίεση στην nVidia να βοηθήσει και τους μικρούς... :)

http://www.grafikkartenpower.de/shop/catalog/product_info.php?cPath=177&products_id=782

http://www.bit-tech.net/news/2008/07/14/nvidia-drops-prices-on-latest-cards/1

και οι Ati

http://www.grafikkartenpower.de/shop/catalog/index.php?cPath=180

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη Βασίλη ... σε καμμιά περίπτωση δεν το είπα με ειρωνική διάθεση ....Αυτή την εντύπωση δίνει χωρίς κάποιο smile, το κατάλαβα.... απλά στην δουλειά μου (τμήμα presales) πρέπει να παρακολουθώ τι γίνεται έξω από τα στενά πλαίσια της Ελλαδίτσας και να ανταποκρίνομαι άμεσα στις αλλαγές...διαφορετικά θα βγω εκτος...

Link to comment
Share on other sites

:hehe: :hehe:

Το ξέρω, και εγώ χαριτολογόντας το είπα απλά δέν έβαλα ούτε εγώ smiley για να δώ την αντίδρασή σου :hehe:

Λογικά μέχρι αυτήν την παρασκευή θα έχουν πέσει οι τιμές.:)

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές πέσανε εχθές σε περίπτωση που δεν το είδατε.

Αλλά σε καμία περίπτωση δέν αγγίζουν αυτές της Γερμανίας.

PS. Οι τιμές δέν είναι στο κάθε προϊόν ότι θέλει αυτός που τις φέρνει αλλά τα μαγαζιά(τα μεγάλα τουλάχιστον) ακολουθούν MSRP Pricelists των κατασκευαστών.(για να μην λέτε πώς τα ελληνικά μαγαζιά είναι βαριά νυχτωμένα, κλέβουν τον κόσμο, κτλ κτλ κτλ ;) )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω πώς.....κρατηθείτε....η nvidia θα ρίχνει τις τιμές κάθε δύο εβδομάδες 40-40? μέχρι να φτάσει τις ATi σε τιμή...απλά δεν το κάνει με την μία για να μην γίνει χαμός με τον κόσμο...:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρέθηκε η πηγή του κακού.

Σε μερικά μαγαζιά στην Γερμανία οι τιμές είναι εξωφρενικά χαμηλές.

Ο λόγος είναι πώς πολλοί διανομείς είχαν τεράστιο στοκ και τα έσφαξαν να τις δώσουν

γρήγορα γιατί ήταν ενήμεροι για τις νέες GTX260 και καποιες επερχόμενες 280.

Σε πολλά απο αυτά τα μαγαζιά πλέον η κάρτα δεν είναι διαθέσιμοι και έχουν μείνει ελάχιστα, ενώ η nVidia δεν ενημέρωσε ποτέ για τόσο μεγάλες πτώσεις τιμών.

Επίσης, σε όλα τα είδη θα έρθει άυξηση τιμών λόγο ισοτιμίας ? έναντι $ η οποία απο 1.60 τον άυγουστο έχει φτάσει πλέον στο 1,45 και συνέχεια πέφτει. :(

Αυτά τα ολίγα για την ξαφνική ελέυθερη πτώση τιμών στις συγκεκριμένες VGA.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now