Tzimakos

Καρτα γραφικων μεχρι 100 ευρω

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες..

Εχθες εδωσα την 5770 μου και τωρα ψαχνω να παρω καποια μεταχειρισμενη 6850 κυριως η παραπλησια μεχρι τα 100 ευρω..

Υπαρχουν αλλες επιλογες πιστευετε? Τι μπορω να παρω σε αυτα τα λεφτα..

Φανταζομαι μονο μεταχειρισμενη με παιρνει..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορείς να ψαρέψεις 5850... και ίσως και gtx470 (~120). Νομίζω ότι αυτές οι δύο είναι οι πιο killer κάρτες σε αυτά τα χρήματα, με την 470 όμως να είναι καυτή :)

Link to comment
Share on other sites

Για καινούρια σε αυτά τα λεφτά δυστυχώς έχεις 2 επιλογές μόνο, η πρώτη είναι η γνωστή περίπτωση της Sapphire 6850 αλλά δύσκολα να εμφανιστεί στην τιμή που ήταν, και η δεύτερη είναι κάποια υλοποίηση της 7750... Από τις 2 σαφώς θα προτιμούσα την πρώτη.

Από εκεί και πέρα, κάποια μεταχειρισμένη 5850 θα έψαχνα:)

Βασικότερο όλων όμως, για τι ανάλυση και χρήση προορίζεται;

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Ναι την 6850 του πλαισιου την ειχα δει αλλα δυστυχως εγω χτες εδωσα την καρτα μου και αρχισα να ψαχνω για καρτα, αν υπηρχε ακομα η ξαναβγαινε θα την εκανα ανετα την υπερβαση των 10 ευρω..

Η 7750 πιστευω ειναι αρκετα αδυναμη για να σκασω 103 ευρω, βασικα αμφιβαλλω αν θα ειναι και ιση με την 5770 που ειχα πριν, οποτε δεν εχει νοημα..

Εγω 6850 μεταχειρισμενη αν εβρισκα με αρκετη εγγυηση σε μια καλη τιμη, θα την τσιμπαγα μιας και δεν θελω να ζορισω και το τροφοδοτικο μου που ειναι L&C 500w αφου η 6850 νομιζω θελει μολις 15-20 watt περισσοτερα απο την 5770, αλλα δεν κουνιεται φυλλο αυτες τις μερες απ οτι βλεπω..

Αναλυση 1920x1080 εχω στην οθονη και απο παιχνιδια κυριως DOTA 2 παιζω αλλα θα θελα να ειμαι ανετος αν θελησω να παιξω καποιο καινουργιο παιχνιδι.. Και ευελπιστουσα στο DOTA 2 αν ειναι δυνατον να πετυχω να παιζω με vsync 60..

H gtx470 σε τι επιδοσεις κυμαινεται περιπου αναλογα με καποια καρτα της ati?

Link to comment
Share on other sites

Στο Infoworld η 6850 παίζει σε πιο λογική τιμή σε σχέση με τα 199? και χωρίς διαθεσιμότητας του Π. Οπότε η μαζεύεις λίγα παραπάνω ? να πας εκεί, ή μια άλλη επιλογή είναι η GTX 550. Αυτά για καινούριες κάρτες και περίπου στο pricerange που θέτεις.

Για μεταχειρισμένη πας σε 5850 ή εναλλακτικά GTX 460.

Με τις παραπάνω, για 1080p και όχι απαιτητικό gaming είναι αυτά που πιστεύω θα σε καλύψουν. Το DOTA 2 δεν είναι και το πιο βαρύ παιχνίδι που υπάρχει, και με Vsync μάλιστα δεν θα έχεις πρόβλημα. Τώρα για εναλλακτικά παιχνίδια εξαρτάται σε τι κατηγορία θα πας, γιατί άλλο τύπου Dirt και άλλο σε βαρύ FPS, τύπου Crysis. Αλλά και αυτές μπορούν να σηκώσουν πχ Crysis 2 1920x1080 σε Very High settings.

Α και κάτι ακόμα, τι επεξεργαστή έχεις; Να εξετάσουμε το ενδεχόμενο πιθανότητας bottleneck, μήπως και χρειαστεί και κάποιο ελαφρύ oc εκεί.

GTX 470 δεν την προτείνω, όχι πως από επιδόσεις δεν επαρκεί, το αντίθετο μάλιστα, αλλά είναι αρκετά ζεστή όπως σου είπε ο caution και καταναλώνει και παραπάνω, λόγω GF100. Ο GF104 της 460 είναι πιο power efficient. Επίσης με τις παραπάνω, από τροφοδοτικό θα είσαι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο μου ειδες ποιο ειναι το γραφω πανω..

Και απ οτι μου λεει και ο caution μεχρι 5850 ειμαι καλα χωρις κινδυνους πιθανοτατα..

μεχρι εκει εγω ειμαι υπερευχαριστημενος..

Επεξεργαστη εχω τον athlon2 x4 640

Link to comment
Share on other sites

Τις εχω σε συνεχες refresh αλλα ειμαι με την ενσωματωμενη τωρα κι εχω τρελαθει, αλλα θα κανω υπομονη..

Ασ'τα να πανε τι λες για το bottleneck και τετοια? θα εχω μαλλον ε? δεν ειναι και απ τους καλυτερους ο cpu μου.. Παρ' εμπιπτοντως παιδια αν λεω καμια βλακεια μη βαρατε, ειμαι καπως ασχετος ακομα απο ορολογιες το bottleneck μολις χτες ψυλλιαστηκα τι σημαινει απ' τα συμφραζομενα ενος ποστ...

Link to comment
Share on other sites

Τις εχω σε συνεχες refresh αλλα ειμαι με την ενσωματωμενη τωρα κι εχω τρελαθει, αλλα θα κανω υπομονη..

Ασ'τα να πανε τι λες για το bottleneck και τετοια? θα εχω μαλλον ε? δεν ειναι και απ τους καλυτερους ο cpu μου.. Παρ' εμπιπτοντως παιδια αν λεω καμια βλακεια μη βαρατε, ειμαι καπως ασχετος ακομα απο ορολογιες το bottleneck μολις χτες ψυλλιαστηκα τι σημαινει απ' τα συμφραζομενα ενος ποστ...

:hehe::hehe:

Κοίτα, με απλά λόγια σημαίνει πως το cpu "τερματίζει" με αποτέλεσμα να συμπαρασέρνει και την κάρτα γραφικών. Δηλάδή το cpu "κόβει" την συνολική απόδοση. Απλώς είναι σχετικά πιο έντονο το φαινομενο σε επεξεργαστές μέχρι και core 2 duo.

Από την αγγελία που σου έδειξε ο George o/c θα έπαιρνα κάποια εκ των 1,6,7

Link to comment
Share on other sites

1,5,6 εννοεις μαλλον..

Την εχω δει την συγκεκριμενη αγγελια, απλα δεν θα ηθελα για 30 ευρω να παρω καρτα χωρις εγγυηση οσο αξιοπιστος και να ειναι ο πωλητης που το συγκεκριμενο παιδι απ οτι ξερω ειναι αρκετα αξιοπιστο, γιατι αν μια στο τοσο μου κατσει αστοχια υλικου μετα εγω την εκατσα τη βαρκα..

Τι λες θα εχουμε bottleneck με τον cpu μου? και τι μπορω να κανω γι αυτο.. Εγω προσανατολιζομαι σε 6850, 5850, 6870 μεταχειρισμενη με εγγυηση.. Εχω στησει ξοβεργες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστός, 1,5,6 εννοούσα.

Τώρα πρόσεξα τον επεξεργαστή σου. Πιστεύω πως δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα, καλού κακού στην θέση σου θα έκανα ένα mild oc @3.4-3.5 για να ήμουν καλυμμένος με το θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now