obelix

Αξιζει ssd σε sata2???

Recommended Posts

γεια σας παιδιά. σκέφτομαι την αγορά ενός ssd. έχω αυτή την μητρική όμως που δεν έχει sata 3

MSI Global ? Mainboard - 790FX-GD70

Επειδή όμως έχουν πέσει σχετικά οι ssd, σκέφτομαι να πάρω ένα 120gb για sata3. και κάποια στιγμή θα αλλάξω μητρική.

Αξίζει τον κόπο?

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες τα 4Κ που ειναι τα σημαντικα, θα τα πιασετε και με SATA I. Τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε. Η αισθηση ειναι που μετραει κ η αμεσοτητα. Μη μπλεκετε με οτι να ναι controllers. Πατε μια και καλη σε μελλοντικη αναβαθμιση σε SATA III.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με τον Agility3 πάνω στο SB710 που δεν είναι και ότι καλύτερο προφανώς είμαι μια χαρά ευχαριστημένος. Μια χαρά αξίζει και σε SATA 2.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αξίζει ακόμα και σε SATA-I. Και εγώ είμαι με Intel 320 120GB πάνω σε ICH10 SATA-II και η διαφορές είναι τεράστιες. Όπως ειπώθηκε και πριν, μην κοιτάτε τα Sequential αλλά τα 4Κ Rantom. ;)

Link to comment
Share on other sites

έχει βάλει κανείς ssd σε asus p5k premium ?

διαβάζω διάφορα για ασυμβατότητες,AHCI disabled by newer asus bios,φλασαρισματα και σκαλίσματα..ότι θα βλέπει τον ssd μόνο σε IDE με μειωμένες επιδόσεις...

δεν βλέπω να αποχωρίζομαι τον γερόλυκο Q6600 G0 και είπα να δώσω λίγο αέρα στο pc..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα sofix, καλώς ήρθες. Δεν έχω ακούσει κάτι αλλά λογικά θα δουλεύει μια χαρά..πόσα χρήματα διαθέτεις ή έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου?

Link to comment
Share on other sites

τελικά η p5k premium εχει enabled επιλογή AHCI..τα προβλήματα ήταν στις "απλές" εκδόσεις..

μιας και τα 60-64GB είναι οριακά για programs + 1-2 games, θα προτιμήσω κάποιον 120/128GB μεταξύ intel,samsung,crucial,vertex ανάλογα την τιμή.. βλέπω όλοι παίζουν στα 95-105?..

μέσα στον Αύγουστο υποτίθεται θα σκάσει και η μείωση στους ιντελ,αν και δεν περιμένω τπτ εντυπωσιακό..

o Samsung 830 128GB στα 100? από amazon.co.uk δείχνει να έχει προβάδισμα..

από ότι διαβάζω η διαφορά θα είναι χαοτική ακόμα και σε sata II μητρική σε σχέση με τον caviar blue 640GB 7200rpm,που έχω τώρα..??

ps καλώς σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι χαοτική από οποιονδήποτε μηχανικό δίσκο..αν δεν έχεις σκοπό να πάς σύντομα σε sata 3 πάρε το φθηνότερο, καινούριο 100 με μεταφορικά?

Link to comment
Share on other sites

κανονικά λόγω sata II δεν θα έπρεπε να πάρω τον πιο φτηνό στα 120GB?

θα δω καμια διαφορά μεταξυ του agility 3 -kingston-sandisk extreme ?ολοι αυτοι παιζουν στα 90?..

Link to comment
Share on other sites

κανονικά λόγω sata II δεν θα έπρεπε να πάρω τον πιο φτηνό στα 120GB?

θα δω καμια διαφορά μεταξυ του agility 3 -kingston-sandisk extreme ?ολοι αυτοι παιζουν στα 90?..

O Kingston έχει πιο πλήρες bundle από όλους. Και είναι και ο γρηγορότερος όλων. Γι'αυτό σε αυτά τα λεφτά είναι και η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

O Kingston έχει πιο πλήρες bundle από όλους

αν κρίνω απο τον κωδικό προϊόντος SH103S3/120G στο msystems, είναι ο σκέτος και όχι η bundle εκδοση SH103S3B/120G.

σωστά?

δηλαδη περιέχει μόνο bracket ούτε καν ένα καλώδιο sata?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now