jax7480

Perc 5/i και μεταφορά των δίσκων

Recommended Posts

Ευτυχής κάτοχος του Dell Perc 5/i εδώ και 3 χρόνια αν δεν κάνω λάθος αλλά ήρθε η ώρα να φύγει.

Ο λόγος είναι πως το main σύστημα θα μετακινηθεί σε άλλο δωμάτιο και την θέση του θα πάρει ένα HTPC.

Πάνω στον Perc 5/i υπάρχει αυτή τη στιγμή μία συστοιχία Raid5 με 4 δίσκους των 2TB, σύνολο 6TB δεδομένων.

Οι δίσκοι θέλω να βγουν έξω από το μηχάνημα πλέον και να δουλεύουν σαν stand alone.

Υπάρχει τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο χωρίς να χρειαστεί να αντιγράψω τα δεδομένα πρώτα αλλού;

Δηλαδή κάποιο external raid array όπου θα βάλω τα drives και θα παίξουν κατευθείαν.

Η πιο οικονομική λύση που μπορεί να βρεθεί για μεταφορά των δεδομένων έξω από την συστοιχία;

Προτάσεις, ιδέες, όλα ευπρόσδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

Το επεξεργάζομαι στο μυαλό μου εδώ και καιρό και δυστυχώς δεν έχω βρει τίποτα... κι εγώ εκεί καταλήγω, στην αντιγραφή, αλλά δεν θέλω να πάρω drives μόνο για αντιγραφή και μετά να τα πουλήσω, χάνοντας και χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλους εκεί αν έχεις με δίσκους να σε βοηθήσουνε είναι η καλύτερη λύση.

Δύσκολο ( ποιός έχει άδειο χώρο σε δίσκους στις μέρες μας ? :D ) αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Ωραία ιδέα έχωσε ένα παιδί στο lab, καλείς φίλους με ότι δίσκους έχουνε, βάζεις να κάνει copy-paste όσο εσείς βλέπετε μια ταινιούλα και ρίξετε και λίγο γέλοιο συντροφιά ποτού μετά ( δεν νομίζω να φτάσει η ώρα της ταινίας για όλο το copy εκτός και αν κάνετε κανά μαραθώνιο Aliens ή Star Wars lol )

Και εγω τώρα σε ψιλοπαρόμοια φάση είμαι ( 2 arrays, αναποφάσιστος αν είναι να κρατήσω το 1 ώστε να μεταφερθούνε τα πράγματα στην Αμερική με το container με κάποια περισσότερη ασφάλεια από αυτή των single disks ) και από χώρο @@

Μπλέξιμο τα κωλό-RAID γμτ.

Link to comment
Share on other sites

5 x 500 GB + 4 x 640 = 5 ΤΒ! Μπορώ να βρω και άλλο συνδυασμό, αλλά αυτός είναι που κάθεται μπροστά μου αυτή τη στιγμή.

Edited by WebHunter
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει. Μέχρι πότε θα είναι διαθέσιμοι...; γιατί σε 4 μέρες φεύγω άδεια και αν ανοίξω τέτοιες δουλειές τώρα, το εταιρον ήμισυ θα με πυρπολήσει...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έστελνα δίσκους να βοηθήσω την κατάσταση, αλλά δυστυχώς τους έχω όλους γεμάτους! Γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο έκανα 2 φορές στη ζωή μου raid! Σιγά τα δεδομένα, ταινίες, μουσική, κλπ! Δε λέω, αν έχεις σοβαρά αρχεία, π.χ. φωτό, κλπ, ναι. Αλλά για όλα τα υπόλοιπα, προσωπικά θεωρώ ότι και να χαθούν, τα ξαναβρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω, αν έχεις σοβαρά αρχεία, π.χ. φωτό, κλπ, ναι. Αλλά για όλα τα υπόλοιπα, προσωπικά θεωρώ ότι και να χαθούν, τα ξαναβρίσκεις.

Δεν ισχύει αυτό που λες σε καμία περίπτωση. Όταν έχεις φτιάξει την μουσική σου αλφαβητικά επι χρόνια με φωτογραφίες άλμπουμ κτλπ δεν θέλεις να ξανακάνεις δουλειά χρόνων!..

Τέλος πάντων για μένα ότι τρόπο και να βρεις Ζάχο κάνε αντιγραφή τα αρχεία σου!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now