p_under

Οι ASUS και Gigabyte επεκτείνουν τις εγγυήσεις των μητρικών καρτών

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Οι ASUS και Gigabyte επεκτείνουν τις εγγυήσεις των μητρικών καρτών]http://reviews.hwbox.gr/news/general_it.jpg[/NEWS_IMG]Οι ASUS και Gigabyte, δύο από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές μητρικών καρτών εδώ και αρκετό καιρό προσφέρουν τρία χρόνια εργοστασιακή εγγύηση, στην προσπάθεια του να καλύψουν όσο πιο καλά γίνεται το αγοραστικό κοινό που τις στηρίζει και επίσης στην αύξηση των πωλήσεων τους.

Μια πρόσφατη αναφορά από το DigiTimes, γνωστοποίησε ότι και οι δύο εταιρίες θα επεκτείνουν τους όρους των εγγυήσεων τους και πιο συγκεκριμένα η Gigabyte, θα προσθέσει άλλο ένα χρόνο στα είδη τρία χρόνια εγγύησης. Επίσης, ανακοίνωσε πως θα προσφέρει δωρεάν επισκευή και αντικατάσταση σε όλες τις μητρικές κάρτες τις στο χρονικό διάστημα της εγγύησης, ακόμα και αν η βλάβη έχει προκληθεί από τον κάτοχο της!

Στην αντίπερα όχθη η Asus, ανακοίνωσε πως θα παρέχει δωρεάν επισκευή σε κάθε ASUS board όταν η βλάβη έχει γίνει από τον χρήστη και επίσης εάν η βλάβη είναι μη αναστρέψιμη θα προσφέρετε δωρεάν αντικατάσταση με παρόμοιο ή ίδιο προϊόν, και δωρεάν παραλαβή και παράδοση!

Τέλος, μόνο θετικές μπορούν να χαρακτηριστούν οι κόντρες των δύο εταιριών, με τον τελικό χρήστη να κερδίζει τα μέγιστα.

[img_ALT=Οι ASUS και Gigabyte επεκτείνουν τις εγγυήσεις των μητρικών καρτών]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11204ff742580ac8b.jpg[/img_ALT]

VS

[img_ALT=Οι ASUS και Gigabyte επεκτείνουν τις εγγυήσεις των μητρικών καρτών]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11204ff742584e2a9.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Να κάτι που δεν περίμενα να γίνει τόσο "εύκολα" και σύντομα, μπράβο και στις 2 εταιρείες, για άλλη μια φορά αποδεικνύουν ότι είναι οι κυρίαρχοι στην κατασκευή μητρικών!

Πλέον ο κάθε χρήστης δεν θα ανυσηχεί μήπως βγεί εκτός "εγγύησης" επειδή έσπασε ενα πλαστικό sata ή στράβωσε ενα πινάκι!

Ιδίως για εμάς τους overclockers πραγματικά μας βγάζει από μεγάλο μπελά και περιττά έξοδα :)

Μπράβο Asus, μπράβο Gigabyte :T:

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ το περίμενα κάτι τέτοιο. Μιλάμε ίσως για 2 top εταιρείες στον τομέα των μητρικών.

Ουσιαστικά το τέλος της είδησης είναι και το σημαντικό για μάς μιάς και ισχύει στο έπακρον.

Τέλος, μόνο θετικές μπορούν να χαρακτηριστούν οι κόντρες των δύο εταιριών, με τον τελικό χρήστη να κερδίζει τα μέγιστα.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως το ολο θεμα απασχολει τις USA ? Λεω ... μηπως ?
Μα η Asus αναλαμβάνει ακόμα direct RMA's; Έχω μείνει με λάθος εντύπωση;

και εγώ έτσι πίστευα μέχρι πρότινος! Μάλλον άλλαξαν τα πράγματα! Την είδηση την πήρα από το guru3d!

αν δηλαδη στραβωσεις τα πινακια του σοκετ θα σου αλλαξουν τη μητρικη????

εφόσον λέει ότι αν η βλάβη οφείλεται από τον χρήστη, έτσι θα είναι :)

Link to comment
Share on other sites

εκεί οδηγεί ο ανταγωνισμός...καλυτερα προιόντα και τελικά κέρδος για τον καταναλωτή. μακάρι το φαινόμενο να ήταν τόσο έντονο και στους επεξεργαστες ή τις κάρτες γραφικών.....Στις μητρικές έχουμε τους ''γίγαντες'' ASUS και GIGABYTE που αναγκαστικά παίζουν με τουλάχιστον τρεις ακόμα εταιρίες ASROCK, SAPPHIRE, EVGA με διαφορετικές βέβαια πολιτικές μαρκετινγκ που είναι ουσιασικά το κλειδί για να έρθουν οι αλλαγές.

Στους επεξεργαστες και τις κάρτες γραφικών οι ''γίγαντες'' πάιζουν μόνοι τους...

Link to comment
Share on other sites

Τις Sapphire και EVGA πέτα τις έξω.

Δεν έιναι συγκρίσιμες καν σαν

1. Μέγεθος Εταιρίας

2. Αριθμός Προϊόντων

όσον αφορά τις μητρικές πάντα :)

Μπορείς να βάλεις στην θέση τους τις

MSI και δεν ξέρω ποια άλλη.

Link to comment
Share on other sites

τα μικρά γραμματακια δεν βλέπω πουθενά

Πες το ξανά :D

p.s. Λίγο too good to be true μου ακούγεται ιδιαίτερα η φάση της δωρεάν αντικατάστασης σε βλάβη που ξεκάθαρα προκάλεσε ο χρήστης.

If true, then MEGA MEGA MEGA EPIC ULTRA PROPS στις εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Ν

Ιδίως για εμάς τους overclockers πραγματικά μας βγάζει από μεγάλο μπελά και περιττά έξοδα :)

.
άρχισα το παιχνίδι και όλοι τρέχουν να μου κάνουν την ζωή πιο εύκολη χεχε

δηλ. ο μεσος /απλος χρηστης θα πληρωνει τα "σπασμενα".

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γίνει με εσένα? Θα σπαμμάρεις σε όλα τα θέμματα 2 και 3 φορές?

Είχες ξαναπαντήσει το ίδιο στις 07-07.

Τουλάχιστον γίνε δημιουργικός και γράψε τίποτα καλό...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now