petrostr

Αναβάθμιση CPU από Phenom σε FX

Recommended Posts

Χαιρετώ,

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε μίνι αναβάθμιση (αλλαγή CPU), το σύστημα μου είναι αυτό που βλέπετε αναλυτικά στην υπογραφή. Λέω να βγάλω τον Phenom II x6 1055T και στη θέση του να βάλω τον AMD FX 8120 (AM3+ , 3,1 GHz , 16 MB).

Το Motherboard (με AM3 socket) τον δέχεται με update στο BIOS, απ ότι είδα στην ASUS (αν και η έκδοση του BIOS είναι beta, επικοινώνησα με την ASUS και μου είπαν ότι λειτουργεί κανονικά χωρίς προβλήματα).

Πείτε καμιά γνώμη...? :)

Λέει επίσης ότι έχει Memory Supported DDR3 1866, αλλά οι μνήμες μου είναι 1600MHZ φαντάζομαι δεν θα υπάρχει θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες κάποιον Phenom II x4 θα άξιζε η αναβάθμιση , από Thuban το να πας στον FX-8120 δεν θα σε αποζημιώσει με την μικρή αύξηση στις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πούλα μου τον Χ6 πάρε τον 8120 αλλά μετά όταν θα τρέξεις τα benchmarks και θα το μετανιώσεις δεν στον δίνω πίσω.

Εγώ μόλις είδα τους FX το πρώτο που έκανα ήταν να τρέξω να αγοράσω Χ6 πριν εξαφανιστούν.

Ως γνήσιος AMDάς εδώ και 12 χρόνια που δεν θα αγόραζε Intel παρά μόνο από ανάγκη έχω να σου πω ένα πράγμα (μια προσωπική άποψη έστω). Αν θέλεις να αναβαθμίσεις από Χ6 σήμερα διότι θέλεις καλύτερες επιδόσεις πας σε Intel. Είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπα τα παιδιά. Χ6->81ΧΧ doesn't make any sense και ας σου κοστίζει λίγο.

Οι PileDriver λογικά θα παίζουν σε 990FX οπότε με την CIVF, μπορείς να ελπίζεις ότι ίσως κάτι γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Θα παίζουν σε μητρικές με AM3 socket & 890FX chipset;

Αφού μπαίνει ο BD κανονικά θα πρέπει να μπαίνει και ο PD. Αν δεν βγάλει BIOS η ASUS είναι άλλο θέμα. Περίμενε μερικούς μήνες και δες, πάντως από Thuban X6 σε BD X8 δεν αξίζει εκτός αν τον θέλεις για AES κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now