PinwmpireS

Laptop Οθόνη σε stand alone

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες..

Ξέρεις κανείς αν υπάρχει κάποια συσκευή που να.. δεν μπορώ ούτε να το πω.. θα σας πω τι θέλω να κάνω να μου πείτε αν μπορεί να γίνει με κάποιον τρόπο..

Παίρνω μια οθόνη από Laptop, από την οθόνη βγαίνει μια καλωδιοταινία και ένα άλλο βύσμα.. το ένα υποθέτω είναι του panel και το άλλο της λάμπας.. Υπάρχει κάποιος μετατροπέας ή κάποια συσκευή που να συνδέεται πάνω στην καλωδιοταινία και να βγάζει DVI ή VGA ή κάτι τέλος πάντων?

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά θες ένα laptop monitor, να το βάλεις σε pc? Γίνεται αυτό με έναν adaptora, googlare το και θα δεις, το ebay έχει πολλά από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μόντα για να βάλεις την οθόνη στο κουτί θες ε? Προσπάθησα κι εγώ πιο παλιά αλλά τότε δεν υπήρχε κάτι τέτοιο. Τώρα κάπου είχε πάρει το μάτι μου μετατροπέα αλλά δεν θυμάμαι που.

Link to comment
Share on other sites

Θες pinout για την οθόνη που έχεις ( διαφορετικά βύσματα και θέσεις των data cables έχουνε ανάλογα τον κατασκευαστή και μερικές φορές και από μοντέλο σε μοντέλο ) και το αντίστοιχο έτοιμο ή χειροποίητο αντάπτορα.

pinout λογικά θα βρείς είτε στο pinouts.ru είτε σε κανά monitor oriented site ( tftcentral ίσως ? )

Link to comment
Share on other sites

Σε πάω ένα βήμα πραπέρα....για δές αυτό το μαγαζί!

Παλιά που ήθελα να κάνω κάτι παρόμοιο έιχα καταλήξει εδώ

Earth LCD Home Page - Providing LCD Solutions for Aerospace, Aviation, Marine, Military, Gaming, Kiosks, Digital Signage, Automation Systems, and Embedded apllications.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν επιθυμεί να πάρει άλλη αλλά να αξιοποιήσει αυτή που έχει...

Δεν ξέρω πολύ δύσκολο, μόνο αν βρεις κάποια κάρτα γραφικών για λαπτοπ και με κάποιο τρόπο(δεν ξέρω αν υπάρχει) να την προσαρμόσεις στην μητρική σου...

Βασικά ψάξου αρκετά στα φόρα, να πάρεις ιδέες αν το έχει κάνει κάτι αντίστοιχο κάποιος άλλος!

Link to comment
Share on other sites

Λέω και εγώ.. που πήγαν τα post.. :crack:

Δεν έχω panel από laptop.. θα ψάξω να βρω κάποιο.. δεν προσπαθώ να αξιοποιήσω κάποιο panel με αυτόν τον τρόπο.. απλά επειδή τα panel των laptop είναι πολύ στενά με βολεύουν για μια μόντα :D Οπότε πας σε controller με εξωτερική τροφοδοσία κτλπ.. το θετικό είναι ότι υπάρχει αυτό που θέλω.. το αρνητικό είναι ότι κοστίζει περισσότερο από όσο πίστευα!

Link to comment
Share on other sites

Βασικο ερώτημα, τι μέγεθος θες να έχει; Στο ebay αυτες που λες έχει αρκετές αλλά σε μικρότερο μέγεθος.

Δες πχ 8" Digital TFT AUO A080SN01 V0 LCD Screen Panel Module Controller Board 800x600 | eBay δεν είναι τραγικό το κόστος.

Και με ένα digitizer το κανεις και touch ;)

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

http://stores.ebay.com/njytouch Είναι καλός αυτός ρε, και free shipping και πολυ possitive rating, εγω δεν έχω πάρει προσωπικά αλλά γνωστός έχει πάρει και ήταν ικανοποιημένος.

Ζαχάρωνα και γω μια τέτοια για ένα προσωπικό project, βρήκα αυτόν και βλέπω έχει πολύ ποικιλία :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now