T?km@$t?®

Επιπτωσεις overclocking?

Recommended Posts

Καλησπερες στο φορουμ! :)

Ειχα μια απορία σχετικά με το overclocking..

Εχω εναν phenom 565BE στα 3.4 αμα γινει επιτυχημενο overclocking και ειναι stable με aftermarket ψυκτρα ποσο μειωνεται η διαρκεια ζωης του cpu?

Link to comment
Share on other sites

άμα δεν του βάζεις μεγάλα ρεύματα δεν έχεις πρόβλημα . η ζωή του κάθε πεξεργαστή ειναι και λίγο lottary

εγω ηθελα να τον κανω 4.2ghz αν δεν πειραξω τα ρευματα δηλαδη ειναι ενταξει

?

Link to comment
Share on other sites

το ρεύμα του επεξεργαστή ειναι σε automatic ή σε μια σταθερή τιμη?

οταν ειναι στοκ ειναι automatic μια φορα που τον ειχα κανει οverclocking Δουλευε στο 1.45 αν θυμαμαι καλα :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην αφήνεις το vcore στο auto. Ακόμα και να προκύψει σταθερό o/c πιθανότατα η μητρική να δίνει περίσσεια τάση, που θα μπορούσες να γλυτώσεις με manual ρυθμίσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην αφήνεις το vcore στο auto. Ακόμα και να προκύψει σταθερό o/c πιθανότατα η μητρική να δίνει περίσσεια τάση, που θα μπορούσες να γλυτώσεις με manual ρυθμίσεις ;)

σε τι ταση μου προτεινεις να το βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Από την τάση που θα δεις στο auto, ξεκινάς κατεβαίνοντας προς τα κάτω, και μέχρι όπου φτάσει, εκεί το αφήνεις. Ένα ένα όμως τα υποσυστήματα (εννοώ μνήμες, cpu, κλπ), έτσι ώστε να ξέρεις τί σου γίνεται και να ξέρεις κάθε φορά που δεν boot-άρει το μηχάνημα τί πρέπει να επαναφέρεις σε προηγούμενη τιμή. Γενικότερα, αν είσαι νέος στο άθλημα, διάβασμα, υπομονή, μπόλικες-ανά βήμα- δοκιμές και καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό το point του Ηλία - μία μία οι αλλαγές, για να έχεις ένα μπούσουλα. Γιατί αν μπαίνεις στο bios και αλλάζεις vcore/vdimm/NB_v/... τρέχα γύρευε όταν δεις τα πρώτα BSODs ;)

Link to comment
Share on other sites

Από την τάση που θα δεις στο auto, ξεκινάς κατεβαίνοντας προς τα κάτω, και μέχρι όπου φτάσει, εκεί το αφήνεις. Ένα ένα όμως τα υποσυστήματα (εννοώ μνήμες, cpu, κλπ), έτσι ώστε να ξέρεις τί σου γίνεται και να ξέρεις κάθε φορά που δεν boot-άρει το μηχάνημα τί πρέπει να επαναφέρεις σε προηγούμενη τιμή. Γενικότερα, αν είσαι νέος στο άθλημα, διάβασμα, υπομονή, μπόλικες-ανά βήμα- δοκιμές και καλή επιτυχία.

είμαι άσχετος στο overclocking..άσε που φοβάμαι μην κάψω και τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν καίγονται τόσο εύκολα τα πράγματα. Προσωπικά, δεν έχω κάψει ποτέ τίποτα. Ο τρόπος που σου ανέπτυξα παραπάνω είναι ακριβώς επειδή είσαι νέος στο σπορ, και ακριβώς για να μην κάψεις τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now