Darklink

Καθοδήγηση για setup νέου PC

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα του hwbox.

Μέσα στην εβδομάδα περιμένω με αγωνία το νέο PC μετά από αρκετά χρονάκια και θα ήθελα να ρωτήσω ορισμένα πράγματα. Συνοπτικά αποτελείται από i7 3770k, Maximus V Gene, Asus GTX 670 DCII, Corsair 2x4GB 1600mhz, OCZ Vetex 4 128 gb, WD Black 1.5TB, Corsair GS800.

Καταρχήν, η υδρόψυξη H100 θα μπορέσει να μπει στο κουτί της Coolermaster, το HAF 922 ή θα έχω τρεχάματα; Εννοείται ότι θα αφαιρεθεί πρώτα το fan της οροφής, το οποίο btw παίζει να μπαίνει στο πλάι ή πάει άχρηστο; Σε forums διάβασα και θετικές και αρνητικές απαντήσεις σχετικά με combo H100 & HAF 922 και κάπου έχω χαθεί.. Ο τεχνικός του μαγαζιού μου είπε ότι λογικά δεν θα υπάρχει θέμα.. Αρχικά είχα την Η80 στο μυαλό μου, αλλά ήταν εκτός αποθέματος και θα αργούσε πολύ..

Πάμε τώρα λίγο στην προετοιμασία του PC για να περάσω το λειτουργικό. Ανοίγοντας δηλαδή για πρώτη φορά το PC, χρειάζεται να κάνω κάποιες ιδιαίτερες ρυθμίσεις στο BIOS, ή μπορώ να προχωρήσω κατευθείαν στο setup των Windows ;

Έχω κάνει αρκετές φορές format στο παλιό PC μου, απλά θα ήθελα να μάθω αν αλλάζει κάτι σημαντικό στην περίπτωση της "1ης φοράς".

Το λειτουργικό θα περαστεί προφανώς στον SSD. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα σε σχέση πχ αν θα έκανα ένα απλό format και fresh install σε κανονικό HDD ; Φαντάζομαι πως στα βήματα εγκατάστασης των Windows θα υπάρχει και ο SSD ως επιλογή, μην φάμε καμια φρίκη και δεν τον βλέπει.

Επίσης ποια είναι η γνώμη σας για το τροφοδοτικό της Corsair; Και αν τελικά άξιζε να πάω στην 680 αν και προσωπικά μου φάνηκαν πολλά τα 100ευρω+ για τις διαφορές που έχει με την 670.

Πριν κλείσω, πιστεύετε ότι άξιζε αυτό το διάστημα επένδυση στο socket 2011 ; Το budget ξέφευγε πολύ πάντως γι'αυτό και προτίμησα το 1155.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το H100 θέλει χώρο για 2 120άρηδες στο πάνω μέρος του κουτιού, κι απ' ό,τι είδα τον έχει το 922. Από 'κει και πέρα, απ' ό,τι λένε κι εδώ, δεν έχει αρκετό χώρο για push-pull, μόνο για μια απ' τις δυο διατάξεις, ειδάλλως η δεύτερη ομάδα ανεμιστήρων θα πρέπει να μπει εξωτερικά του κουτιού.

Όσον αφορά το bios, καλό είναι να βάλεις τον ελεγκτή SATA σε AHCI αντί IDE Emulation, που σημαίνει επίσης ότι θα πρέπει να έχεις και τους αντίστοιχους οδηγούς του chipset για AHCI πρόχειρους σε κανένα στικάκι ή να έχεις κοντά το cd της mobo.

Τίποτα άλλο δε νομίζω, εκτός αν θες να περάσεις καινούριο firmware στους δίσκους ή τη mobo, αν και αυτά γίνονται και μέσα απ' τα Windows...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλώς ήλθες :T:

Πριν κλείσω, πιστεύετε ότι άξιζε αυτό το διάστημα επένδυση στο socket 2011 ; Το budget ξέφευγε πολύ πάντως γι'αυτό και προτίμησα το 1155.

Μπορείς να δεις εδώ το review του Ivy Bridge που έχει και συγκριτικό με Χ79 και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.

Για 'μένα το 2011 δεν αξίζει εκτός και αν θες να λες πως έχεις το μεγάλο socket της Intel. Θα άξιζε μόνο σε περίπτωση που επαγγλματικά ασχολούσουν με encoding κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Σχετικά με το Firmware του SSD που είναι και hot θέμα, γνωρίζει κανείς με ποια έκδοση έρχεται από το εργοστάσιο ο Vertex 4 ;

Η τελευταία είναι η 1.5 και από τι έχω διαβάσει συνιστάται να μπει. Έχω "κάψει" σε ένα DVD το .iso του Linux Tools και σκέφτομαι να επιχειρήσω ένα update πριν ξεκινήσω εγκατάσταση του λειτουργικού.

Επίσης όταν λέμε push-pull τι ακριβώς εννοούμε ; Είναι μεγάλο μειονέκτημα η συγκεκριμένη απώλεια;

Τέλος τις μνήμες (2x4GB) παίζει ρόλο με ποια διάταξη (σε ποιες θύρες) θα τις τοποθετήσω; Υπάρχει κάποιο pattern που λειτουργεί ομαλά;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν καλωσόρισες...

push'n'pull σημαίνει να βάλεις 4 (στην προκειμένη) ανεμιστήρες πανω στο ψυγειο ,2 απο τη μια πλευρα να σπρώχνουν (push) αερα προς το ψυγείο και 2 απο την αλλή να τραβάνε (pull) αέρα απο το ψυγείο.

για την περιπτωση pull ειναι πιθανό ο χώρος που θα χρειαστεί το ψυγείο (αν τοποθετηθεί εξω απο το σασί) να είναι λίγο μεγαλύτεροσ απο αυτον που καταλαμβάνουν οι 2 ανεμιστήρες λόγω των σωληνών

Link to comment
Share on other sites

διάταξη push pull. Η απώλεια της θα έχει μια επίπτωση 2-3 βαθμούς παραπάνω θερμοκρασία στην cpu στα full load. Σε κατάσταση idle σχεδόν αμελητέα διαφορά

24375004563002f81.jpg

η μνήμες συνήθως στα slots 1-3 για το dual channel

Link to comment
Share on other sites

διάταξη push pull. Η απώλεια της θα έχει μια επίπτωση 2-3 βαθμούς παραπάνω θερμοκρασία στην cpu στα full load. Σε κατάσταση idle σχεδόν αμελητέα διαφορά
24375004563002f81.jpg

η μνήμες συνήθως στα slots 1-3 για το dual channel

τον δεξιά τον μασησαν τα ποντίκια??:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είμαι σύμφωνος με όλα εκτός από τις μνήμες καλύτερα να πάς σε κάτι πιο γρήγορο.με την h100 έχω τον 3770k χαλαρά στα 4.6! και τις μνήμες στα 2133 εργοστασιακά!

Μην σε αγχώνει καθόλου το θέμα του fm..θα περάσεις κανονικά τα windows και θα το κάνεις με το tool της ocz με το πολύ 2 restart θα είσαι έτοιμος!

Εγώ έκανα τα update με το cd τρέχει κανονικά σου έχει αναλυτικές οδηγίες τι να πατήσεις είναι πραγματικά πανεύκολο, αν είναι ο δίσκος στην 1.4 θα εκκινήσεις 2 φορές από το cd που έκαψες (δλδ θα κάνεις 2 φορές την ίδια διαδικασία) ώστε να περάσουν και τα 2 updates και να φτάσει ο δίσκος στην 1.5.

Σε τι ανάλυση θα παίζεις φίλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Firmware του SSD που είναι και hot θέμα, γνωρίζει κανείς με ποια έκδοση έρχεται από το εργοστάσιο ο Vertex 4 ;

Η τελευταία είναι η 1.5 και από τι έχω διαβάσει συνιστάται να μπει. Έχω "κάψει" σε ένα DVD το .iso του Linux Tools και σκέφτομαι να επιχειρήσω ένα update πριν ξεκινήσω εγκατάσταση του λειτουργικού.

Καλώς σε βρήκαμε :T::D

Συνήθως αυτό έιναι θέμα του πότε έφυγε απο την OCZ για το μαγαζί απο το οποίο το πήρες (ή τον διανομένα του). Οπότε το θεωρώ σχεδόν αδύνατο να έχει μέση την 1.5 :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι παλικάρια! :)

Η ανάλυση που θα παίζω είναι 1920x1080.

Τις μνήμες τις είχα πετύχει σε σχετικά καλή τιμούλα και είχα πει να τις πάρω, πριν αρκετό καιρό.

Corsair Vengeance 2x4GB, 8-8-8-24 (C8) , η συχνότητα και μένα με άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις, αλλά θα δούμε και στην πράξη τι θα κάνουν!

Τον SSD από το πλαίσιο τον αγόρασα, μάλιστα σήμερα με πήραν τηλέφωνο ότι τον στείλανε, Τετάρτη - Πέμπτη μου είπαν θα τον έχω (ελπίζω και πιο σύντομα)...

Το υπόλοιπο PC αν όλα πάνε καλά αύριο θα το έχω αλλά χωρίς SSD πάπαλα, θα κάτσει για λίγα 24ωρα στο ράφι :hehe:

Last question, η gtx 670 non top έχει μεγάλη διαφορά με την top έκδοση; Διάβασα ανάμεικτες εντυπώσεις για την top σχετικά με blue/red screens και έκανα πίσω, αλλά λέει πως το θέμα διορθώθηκε με ένα bios.

Link to comment
Share on other sites

Η 670 θα είναι τούμπανο για πολύ καιρό σε τέτοια ανάλυση. Απλά για τις μνήμες το λέω επειδή θα δώσεις 100+ ευρώ όπως έδωσα κ εγώ μόνο για την ψύξη του επεξεργαστή και δεν θα μπορείς να τον αναβάσεις στα αναμενόμενα επειδή θα σε κόβουν οι μνήμες..είναι κρίμα..Εδώ τώρα ο δικός μου με 1.3v στα 4.6ghz δουλεύει 48c κ μέσα στο δωμάτιο έχει 30c για πλάκα!

Πάντως μην αγχώνεσαι για το ssd η διαδικασία αναβάθμισης του fm είναι εξίσου εύκολη κ από το cd και απο τα windows κ ότι απορία κ να έχεις εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now