barfastic

Forthnet Vs Barfastic

Recommended Posts

κακησπερα!

ειπα να σας πω τον πονο μου, και τα προβληαμτα που εχουν δημιουργηθει κατα καιρους με το Ιnternet και την ζωη μου.

1991 - Barf ερχετε 7 χρονων στην ελλαδα, και αγοραζω εναν intel 486, κατι προγραμματα μουσικης θυμαμαε, που επαιζε smoke on the water, και μπορουσες να παιξεις μεμονομενα το ακθε οργανο, η καποιο συνδυασμο (πχ drums + κιθαρα).

Καποια στιγμη μπηκε και Dial up Forthent... BOIIIIIIIING, XXXXXXX, TITOYTITOY BOIIIIINNGGG.... να το και το internet!

Περνανε καποια χρονια, βγαινει το ISDN δεν βαζω γιατι δεν υπηρχαν τα λεφτα,

Περνανε καποια χρονια, βγαινει το ADSL βαζω γιατι υπηρχαν τα λεφτα.

Ολα καλα, με 1ΜΒ, μπουρου μπουρου, να τα ΜΠ3, να τα βιντεακια, επιτελους και Age of Empires ποιο ευκολα + γρηγορα!

ολα καλα, τσαμπα αναβαθμησεις στην ταχυτητα, και φτανουμε πριν 1 χρονο οπου ξεκιναει και το προβλημα...

Με πηραν λοιπον, και μου ειπαν θελεις και τηλεφωνο, ποιο γρηγορες ταχυτητες, και 2 γραμμες τηλεφωνου με κοστος 1? παραπανω... λεω ΟΚ, 1? μικρο το κακο αν δεν παει πιο γρηγορα.

Απο εκεινη την σιτγμη ξεκινα η κατηφορα....

Πεφτω σε ταχυτητα απο 11-12ΜΒ στα 9. μου λενε ειναι φυσιολογικο γιατι εχετε VOIP και τραβαει καποιο bandwidth (~4MB) αρα στην ουσια η ταχυτητα ανεβηκε!

περνανε 2 μηνες... αποσυνχρονισμοι πολλοι, μου ριχνουν την ταχυτητα στα 7

περνανε 2 μηνες... αποσυνχρονισμοι πολλοι, μου ριχνουν την ταχυτητα στα 5

περνανε 2 μηνες... αποσυνχρονισμοι πολλοι, μου ριχνουν την ταχυτητα στα 4

περνανε 2 μηνες... αποσυνχρονισμοι πολλοι, μου ριχνουν την ταχυτητα στα 3

(τηλεφωνα βρισιες επισκεψης σε καταστηματα, στα κεντρικα, κτλ κτλ γινοντουσαν συνεχεια στα ενδιαμεσα)

πριν λοιπον απο 3 μηνες, επιτελους, ερχετε ενας τεχνικος... το κοιταει, μου λεει ακτι π@π@αριες οτι επειδη ο ΟΤΕ εχει πολλες γραμμες διπλα διπλα, γινετε καποιο μπερδεμα, και πρεπει να φερω ηλεκτρολογο να της κοιταξει.

φερνω ηλεκτρολογο (γνωστος μου) μου λεει ειναι μια χαρα.... περιεργο ε?

ξανα τηλεφωνο στην forthnet, και μου λεει ΟΚ, θα στειλουμε τεχνικο, και τους λεω, με περνουν να κλεισουμε ραντεβου, περνω και τον ηλεκτρολογο να τον αγκαρεψω να ερθει να ειναι ΠΑΡΟΝ την ωρα που ειναι ο τεχνικος εκει...

κλασσικα, λεει ναι, η γραμμες ειναι μια χαρα, φταει ο ΟΤΕ.

Ετοιμαζω μια online αιτηση για HOL για να ειμαι ετοιμος να τους πω να πανε να γ@μηθουν...

Δηλωνω βλαβη στον ΟΤΕ, καθως και η forthnet, Και ερχονται σημερα το πρωι να το κοιταξουν.

το αποτελεσμα... να συνχρονισω στα 12ΜΒ με λογο της βλαβησ οτι η γραμμες του σπιτιου μου ειναι πανω σε PCM και μπερδευετε, και η οριστικη λυση ειναι να της αναβαθμησω σε PSTN η ISDN!

επιτελους.... Περνω την HOL να ακυρωσω την αιτηση. το κανω, ολα κομπλε...

ελα ντε που δεν ειναι ετσι!

παροτι συνχρονιστικα, δεν ειχα συνδεθει...

με περνει μια φιλη μου που δουλευει στην forthnet, και μου τα λεει (γιατι ειμαι στο γραφειο).. μου λεει επισης, περιεργο, γιατι ερχετε εντολη συνδεσης απο ΧΧΧΧ@ΧΧΧΧ.gr το οποιο λεει ειναι συνηθως της HOL.

πλακα κανεις της λεω, οχι μου λεει. λεει, κλεισε θα το κοιταξω, και θα σου πω...

περναει κανα 30λεπτο, και χτυπαει το κινητο ενα ΑΣΧΕΤΟΣ αριθμος...

το σηκωνω... Ναι?

Ναι γεια σας απο HOL τηλεφωνο, λεω ναι...

μου λεει ειστε ο χχχχχχχχχχχχχ

ναι λεω.

ειχατε φερει συνεργειο σηεμρα να κοιταξουν της γραμμεσ σας η το Internet σας....

Ναι τους λεω...

Καποιο μπερδεμα εγινε, και το διπλαν σπιτι δεν εχει ουτε τηλ, ουτε internet.... και βλεπουμε οτι η γραμμη μας καταληγη στον αριθμο ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ και πηραμε και μας εδωσαν το κινητο σας.

Περνω την φορθνετ, τους χεζω κανα 20λεπτο, και γυρνανε και μου λενε, εμεις το βλεπουμε οτι προσπαθειτε να συνδεθειτε αλλα εχετε λαθος username η/και password... (προφανως το Μodem του αλλου)

τους λεω οτι με πηραν απο την HOL, το και το, και εχετε μπερδεψει της γραμμες!

οχι μου λεει, το ρουτερ σας μαλλον επαθε κατι με τους ελενγχους και πρεπει να παραμενει κλειστο για 30λεπτα, και να ενεργοποιηθει παλι!

με περνει η φιλη μου, μου λεει τ@ν@ ολα εχει γινει!

κουμποσαν λαθος τα καλωδια... και τωρα ρωτω?

μου λεει, αν ειναι σε Χ σημειο, μπορει να ερθει η forthnet να το φτιαξει, αλλιος ΟΤΕ.

περνω τον ΟΤΕ, μου λεει οτι οι τεχνικοι της ειναι ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΙ και δεν υπαρχει τετοια περιπτωση, και δεν δεχονται την βλαβη... καποιο αλλο μπερδεμα πρεπει να εχει γινει...

Ενημερωτικα τους ρωταω, πως αν θελω να κανω αναβαθμηση στην γραμμη σε PSTN η ISDN, ποια ειναι η διαδικασια, και μου λεει, δεν εχουμε καλωδιο... :S τι εννοειτε? δεν υαπρχουν διαθεσιμοι ποροι να γινει η αναβαθμηση...

βριζω κανα 20 λεπτο γνωριζοντας δε, οτι δικιο δεν θα βρω, απλα για να μπορεσω να ηρεμισω και να ξανα κανω λιγο δουλεια...

και εχω φτασει πια σε ενα σημειο και ρωταω...

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΙΑ, ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΟΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΣ ΕΥΘΗΝΕΣ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΜΠΑΛΑΚΙ" ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ?!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα πρέπει να ξέρεις πως για βλάβες κλπ υπεύθυνος είναι ο ΟΤΕ. Οπότε ξεχνάς τεχνικούς των εναλλακτικών, προσπαθείς με κάποιο τρόπο να επικοινωνήσεις με κάποιον τεχνικό του ΟΤΕ (είτε σε κάποιο κατάστημα είτε μεσω τηλ αν μπορείς) και τον πιανεις στο φιλότιμο και του εξηγείς το πρόβλημά σου. Θα σου δώσει σίγουρα μια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση και ίσως ασχοληθεί και προσωπικά με το πρόβλημα σου.

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα dslam στην περιοχή σου, αλλά μάλλον έχουν μπουκώσει. Και το κακό είναι ότι κανεις δεν είναι πρόθυμος να κάνει επενδύσεις να χώσει περισσότερα dslams, οπότε αναγκαστικά όλοι χάνουν, είτε σε συγχρονισμό είτε με συνεχείς αποσυνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος Άστα. Και οι άλλες εταιρίες έχουν τεχνικούς. Σε μένα έχει έρθει και από Forthnet και από HOL τεχνικός. Μπορούν να κουμπώνουν και να ξεκουμπώνουν κανονικά γραμμές μιας και έχουν τον απαραίτητο εξόπλισμό. Τώρα αν έχει γίνει λάθος με τη γραμμή στο καφάου τότε δεν μπορούν να βάλουν αυτοί χέρι εκεί, μόνο ο ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν τους πιέσει μπορεί. Θα πει απλά "φέρτε μου τεχνικό ΑΥΡΙΟ σπίτι να το δει" και μόλις πάει ο τεχνικός θα του εξηγήσει τι και πως και θα τον πιέσει να το φτιάξει. Απλά πράγματα. Το ίδιο είχα κάνει κι εγώ. Δεν μπορείς να πληρώνεις και να μην έχεις το προιόν που πλήρωσες.

Link to comment
Share on other sites

Η Forthnet έχει τεχνικούς μια χαρά, και ότι άλλο σου λεν από την εταιρεία είναι Μ@λ@κιες! Άμα πάρεις τηλέφωνο τον ΟΤΕ, θα σε παραπέμψει στον εναλλακτικό πάροχο που έχεις την υπηρεσία σου, και αν καταφέρεις να έρθει τεχνικός ΟΤΕ, το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να τα κάνεις ακόμα πιο π*%τ@ν@ απ'ότι είναι, διότι στο 90% των περιπτώσεων θα σου χώσει και ένα "βαρελάκι" (φίλτρο) στο πριζάκι ή στο καφάου απ'όπου βγαίνει η γραμμή, το οποίο σημαίνει κι άααααλλη μείωση της ταχύτητας! Μην τα ψάχνεις, αν δεν ξέρεις 5 πράγματα, την έβαψες, σε δουλεύουν ψιλό γαζί. Το δέ παραμύθι με τις παλιές γραμμές (παλιό χαλκό, κλπ) έχει ακουστεί πλέον άπειρες φορές και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν ισχύει! Απόδειξη? Εξηγήστε μου εσείς πώς γίνεται με τον ΟΤΕ, με σύνδεση 2048kbps τότε κατεβάζω το μέγιστο με 25-30kbytes/sec, και υποτίθεται ότι ήταν παλιά και προβληματική η καλωδίωση και έχρηζε αλλαγής, και με το που έβαλα άλλη εταιρεία στην ίδια ταχύτητα, κατέβαζα ταινία 700ΜΒ σε 22 λεπτά, μονίμως!?!

Link to comment
Share on other sites

DSL ( και κάθε είδος DSL ) δεν μπαίνει πάνω σε γραμμή PCM.

Οπότε αφού είχες ADSL ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΣΕ PCM γραμμή.

Για τα άλλα θα δω αργότερα, πρέπει να τελειώσω ένα προβληματικό λάπτοπ, και με το air condition στην μούρη μου στους 16C για 3 ώρες ήδη δεν είναι και ότι πιο εύκολο να καθυστερώ στο laptop και στο να γράφω :P

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όλα τα Interneτικά στην ελλάδα είναι ότι χειρότερό!

Πρόσφατα ασχολείθικα και εγώ με τον OTE για να βάλω ADSL 24 από τα 2 που είχα σε 2 διαφορετικές περιοχές, Και χάνεται η υπομονή σου με αυτούς τους ανθρώπους!

από της 11 του μηνός που έγινε η αίτηση τώρα πριν μια ώρα μου ήρθε η γραμμή 24 στο ένα μέρος.. και στο άλλο θέλουμε ηλεκτρολόγο.

Μας φάγανε τα τηλέφωνα με 13888 άμα δεν το έπερνα 7 φορές την ημέρα δεν μου καθότανε καλά..

αντοίστιχα με την ρουμανία

που το 2008 είχα 8 Mbps γραμμή

από τα 8 πήγα στα 10

από τα 10 στα 15

και από τα 15 στα 24

το 2009 πήγα σε VDSL στα 30

και από τα 30 στα 50

και το 2011 πήγα στα 100

και από τότε μέχρι τώρα είμαι στα 120..

Ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα

οποιαδήποτε στιγμή είχα πρόβλημα

ένα τηλέφωνο έπερνα

και ο τεχνικός ερχότανε την επόμενη ώρα

και στα 4 χρόνια να έχω καλέσει σε κέντρο 3ις με 4ις φορές

εδώ σε μια βδομάδα έκανα και 50 τηλέφωνα στο 13888 για να εξυπηρετιθώ..

και πάλι καλά που έκατσε η γυναίκα στον OTE μεσολογγίου όλη την ημέρα σήμερα και μου έφτιαξε επιτέλους την γραμμή!

Όσο για σένα Barf σε λυπάμαι για την ταλεπορία που τράβηξες και για αυτην που θα τραβήξεις... 2 βδομάδες ήδη στην ελλάδα και σε καταλαβαίνω όσο δεν πάει!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now