p_under

MSI HD 7970 Lightning GHz Edition: Υδρόψυκτη HD 7970 Lightning GHz Edition

Recommended Posts

[NEWS_IMG=MSI HD 7970 Lightning GHz Edition: Υδρόψυκτη HD 7970 Lightning GHz Edition]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354de38dbc91ca8.jpg[/NEWS_IMG]H MSI βλέποντας τον έντονο ανταγωνισμό που επικρατεί στις high-end single GPUs, τον οποίο δέχεται και η MSI HD 7970 Lightning, τόσο από την reference HD 7970 GHz Edition αλλά και από το αντίπαλο στρατόπεδο - Nvidia GTX 680, ανάθεσε στους μηχανικούς της την σχεδίαση και κατασκευή της νέας MSI HD 7970 Lightning GHz Edition.

Τα πρώτα δείγματα της γνωστής εταιρίας μιλούν για ένα υδρόψυκτο μοντέλο - full waterblock, το οποίο θα μπορεί να επιτύχει ακόμα υψηλότερα ρολόγια και επίσης θα έχει 6-display AMD Eyefinity support. Η ιδέα της υδρόψυκτης HD 7970 Lightning GHz Edition πηγάζει από την γνωστή κατασκευάστρια προϊόντων υδρόψυξης, EK WaterBlocks (EKWB) καθώς παρουσίασε ένα ξεχωριστό waterblock κατάλληλο για την ναυαρχίδα της MSI. Επίσης, όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτογραφία, η νέα MSI HD 7970 Lightning GHz Edition θα φέρει τέσσερα mini-DisplayPorts και δύο DVI connectors, αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζουμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά της.

Το EK-FC7970 block είναι κατασκευασμένο από copper, και θα γίνει διαθέσιμο στις 27 Ιουλίου σε acetal έκδοση μόνο, επιτρέποντας την επανεγκατάσταση του εργοστασιακού MSI backplate.

Τέλος, η κάρτα που θα διεκδικήσει τον θρόνο της πιο δυνατής single GPU στον πλανήτη αναμένεται να κάνει σύντομα την εμφάνιση της, πιθανότατα με αλμυρή τιμή! Stay HwBoxed για περισσότερες πληροφορίες...

[img_ALT=MSI HD 7970 Lightning GHz Edition: Υδρόψυκτη HD 7970 Lightning GHz Edition]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/112050099047bd7f5.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=MSI HD 7970 Lightning GHz Edition: Υδρόψυκτη HD 7970 Lightning GHz Edition]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/112050099047d7234.jpg[/img_ALT]

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι το Backplate είναι αλουμίνιο.. για το "έμβλημα" μιλάμε και εμείς.. πέρα από κακογουστιά, πέρα από καγκουριά είναι και πλαστικούρα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και δεν είναι και ιδιαιτέρως χρήσιμο...κάποιοι λένε πως η κάρτα πάει λίγο ψηλότερα χωρίς αυτό.

Από ομορφιά ναι, δεν πείθει, τουλάχιστον αυτό σκέφτηκα όταν είχα την lightning στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί κάπου το έχασα.. έχει κάποια χρηστικότητα αυτό το πλαστικό? Υπάρχει κάτι κάτω από αυτό το πλαστικό? Τι προσθέτει στις δυνατότητες της κάρτας? Όχι ότι αν προσφέρει κάτι αλλάζει την κατάσταση.. γιατί για ότι και αν φτιάχτηκε να κρύβει ( κάποιο pcb etc ) θα μπορούσε να είναι πιο ποιοτικό.. Όταν δίνεις ένα μηνιάτικο για μια VGA αν μη τι άλλο περιμένεις να έχει κάποια ποιότητα κατασκευής.. Την MSI την έχω σε υψηλή εκτίμηση, πέρα όμως από τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες των προϊόντων της πρέπει να έχουν και κάποιο design και κάποια ποιότητα κατασκευής ακόμα και οι αισθητικές προσθήκες όπως είναι αυτό το πλαστικό..

Link to comment
Share on other sites

Το GPU Reactor δεν φαίνεται να βοηθάει πουθενά, έχει δίκιο ο Άστα ;) Ούτε σε αερόψυξη ούτε σε άζωτο φαίνεται να δίνει κάτι τελικά :/

Τώρα για την κάρτα δεν ξέρω, γενικά οι έτοιμες υδρόψυκτες δεν μου κάθονται καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα εχω να πω...

Αν ολες αυτες τις super-duper καρτες τις διαθεταν για πωληση τελειως σκετες (μονο το pcb δηλαδη) μια χαρα πωλησεις θα κανανε.

Μονο extreme o/cers τις αγοραζουν ετσι κι αλλιως, και οχι για να φαινεται ωραιο το pc.. if you know what i mean!!!

Oλα τα αλλα εκτος του pcb τζαμπα τα πληρωνουμε!!

Φανταζομαι διχως τα αχρηστα εξτρα κανα 200-250αρι κατω θα ηταν οι τιμες.

Pure power θα αγοραζαμε μονο!!

Edited by NIKOSE
Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα εχω να πω...

Αν ολες αυτες τις super-duper καρτες τις διαθεταν για πωληση τελειως σκετες (μονο το pcb δηλαδη) μια χαρα πωλησεις θα κανανε.

Μονο extreme o/cers τις αγοραζουν ετσι κι αλλιως, και οχι για να φαινεται ωραιο το pc.. if you know what i mean!!!

Oλα τα αλλα εκτος του pcb τζαμπα τα πληρωνουμε!!

Φανταζομαι διχως τα αχρηστα εξτρα κανα 200-250αρι κατω θα ηταν οι τιμες.

Pure power θα αγοραζαμε μονο!!

+1 Σωστός ρε Νικόλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα εχω να πω...

Αν ολες αυτες τις super-duper καρτες τις διαθεταν για πωληση τελειως σκετες (μονο το pcb δηλαδη) μια χαρα πωλησεις θα κανανε.

Μονο extreme o/cers τις αγοραζουν ετσι κι αλλιως, και οχι για να φαινεται ωραιο το pc.. if you know what i mean!!!

Oλα τα αλλα εκτος του pcb τζαμπα τα πληρωνουμε!!

Φανταζομαι διχως τα αχρηστα εξτρα κανα 200-250αρι κατω θα ηταν οι τιμες.

Pure power θα αγοραζαμε μονο!!

Πες το ψέματα...

Link to comment
Share on other sites

ποοο μα ειναι ασχημο :P και οντως πολοι λενε οτι η διαφορα στο oc ειναι μηδαμινη εως και το δυσκολευει να ανεβει ψηλα! δεν χρειαζοταν!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now