JC_Denton

ΤΟΣΑ παιχνίδια σχεδόν τζάμπα. ΓΙΑΤΙ δεν αγοράζουμε?

Recommended Posts

Ο κόσμος ΔΕΝ αγοράζει...

Ο Κοσμος δεν αγοραζει διοτι δεν εχει λευτα....

Διοτι τα περισσοτερα παιχνιδια τα παιζουν πιτσιρικαδες μεχρι 20 χρονον...

(το μεγαλυτερο ποσοστο ετσι ? διχως να σας θιξω )

Εγω (ως 17 χρονον) δεν μπορω να αγοραζω οτι νεο κυκλοφορει...διοτι με το χαρτζιλικακι του πατερουλι μου...βαζω λιγα στην ακρη και τα χωνω στο pc η αγοραζω διαφορα..

Αυτος καθε μηνα εχει να πληρωσει φροντιστηρια δικα μου και του bro που ειναι 11 ετων...Φανταστειτε να του πω..θελω 50 ευρω να παρω παιχνιδι...

Θα μου πει παρε τα **** μου...(λεμε τωρα) Παντος...τα παιχνιδια ειναι ακριβα...για να τα αγορασεις καινιουργια...αναλογα με τους μισθους

Θα μου πειτε τωρα....Μα το post λεει οτι ειναι σχεδον τζαμπα...και θα πω εδω..οτι ΟΤΑΝ ειναι καινιουργια...και ΔΕΝ μπορουμε να τα αγορασουμε...αναγκαστικα τα κατεβαζουμε..και τα χαιρομαστε..μετα απο 6 μηνες δεν προκειται να τα αγορασουμε καινιουργια διοτι θα τα εχουμε βαρεθει...

Link to comment
Share on other sites

Μα μετά από 6 μήνες, δεν το αγοράζεις για να παίξεις, αλλά το αγοράζεις για να πεις ευχαριστώ στον developer που το χάρηκες και για να δείξεις στην εταιρία ότι θέλεις να το πάρεις, αλλά όχι με 50?. Είναι μιά μορφή διαμαρτυρίας.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει καμμια εταιρια να με θυμαται μετα απο 6 μηνες για να μου πει ευχαριστω , για να ειμαι ακριβης δεν εχει γινει ποτε και σε κανενα απο οσο ξερω

Link to comment
Share on other sites

1. Θα παραβιάσουν το προσωπικό σου απόρρητο, για να σου πουν ευχαριστώ...? Μάλιστα...

2. Ως συνήθως, άλλα γράφω, άλλα καταλαβαίνεις... Εγώ είπα να πει ο αγοραστής ευχαριστώ στην εταιρία για τις ώρες που πέρασε παρέα με το καλό παιχνίδι, κι όχι το αντίθετο...

Link to comment
Share on other sites

μα παραβιασμενο ειναι , οταν με περνουν απο εταιριες ασχετες για πωλησεις και πασης φυσεως πληροφοριες που το βρηκαν ? εγω παντως δεν τους εδωσα. Εγω καταλαβα τι θες να πεις , εσυ καταλαβες οτι δεν εχω ευαισθησιες απεναντι σε κολοσσους/εταιριες? ειδικα σε αυτες που γεμιζουν με spyware , bugs και ανεπιθυμητες εφαρμογες το πισι μου ΜΗ ρωτοντας με για το αν θελω να τα εγκαταστησω(παραβιαση προσωπικων δεδομενων) . μη μου πεις παραδειγματα ξερεις καλα δεν εισαι χθεσινος.

Λοιπον γιατι εγω να παω και να δωσω 15 ευρω μετα απο ενα χρονο για το crysis που ενα χρονο μετα ακομα δε μπορω να το παιξω νερακι? μου εστειλε κανα τσεκ η crytek για το hardware που αγορασα ή ακομα καλυτερα καποια επτωση για το επομενο παιχνιδι της που σκασαμε 60 ευρω και το καναμε παρουσιαση powerpoint?.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ ρε Γιώργο, αλλά συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις...

Έπαιξα με το Sniper Elite πολλές ώρες. Το παιχνίδι παίζει νεράκι, το τέλειωσα 4 φορές και σκέφτομαι να το ξαναβάλω. Ε, αυτό το παιχνίδι, πήγα και το αγόρασα. Δεν έδωσα τα 45? που είχε καινούριο, γιατί τα θεωρώ πολλά, αλλά τώρα που το βρήκα με 12?, πήγα και το πήρα.

Φυσικά το Crysis για τους ίδιους λόγους, συν το ότι δε με κράτησε και δεν το τέλειωσα ούτε μία φορά, δε θα το πληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

πχ της valve τα εχω ολα και σχεδον αγορασμενα απο το πορταλ της , αυτο να κατσουν να το δουν μερικες εταιριες.

καλα κανεις και πραττεις ετσι , αυτο θα ηταν και μια λυση στη πειρατεια αν μας αφηναν να τα δοκιμασουμε 1 μερα πριν προβουμε σε αγορες.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κοσμος δεν αγοραζει διοτι δεν εχει λευτα....

Αλλά στη Μαντόνα θα πάνε με minimum 80? το εισητήριο? Ένα ΟΑΚΑ γεμάτο λέμε έτσι...?

Διοτι τα περισσοτερα παιχνιδια τα παιζουν πιτσιρικαδες μεχρι 20 χρονον...

(το μεγαλυτερο ποσοστο ετσι ? διχως να σας θιξω )

Εγω (ως 17 χρονον) δεν μπορω να αγοραζω οτι νεο κυκλοφορει...διοτι με το χαρτζιλικακι του πατερουλι μου...βαζω λιγα στην ακρη και τα χωνω στο pc η αγοραζω διαφορα..

Είσαι μικρός ακόμα (cliche) αλλά όταν μπεις στο φοιτητιλίκι και δεις τα 50ευρα να φεύγουν στα νετ καφέ και στα ουίσκια έτσι για αστείο, θα γελάς όταν δε θα δίνουν ένα 20άρι για το Kane's Wrath.

Αυτος καθε μηνα εχει να πληρωσει φροντιστηρια δικα μου και του bro που ειναι 11 ετων...Φανταστειτε να του πω..θελω 50 ευρω να παρω παιχνιδι...

Θα μου πει παρε τα **** μου...(λεμε τωρα) Παντος...τα παιχνιδια ειναι ακριβα...για να τα αγορασεις καινιουργια...αναλογα με τους μισθους

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι για τα 50? που κάνουν όταν βγαίνουν στην αγορά (αρκετά, όχι όλα). Αλλά ΜΗΝ λέτε ότι είναι ακριβότερα από παλιά, έχω αγοράσει το Unreal 1 για 18.000 δραχμές.

Θα μου πειτε τωρα....Μα το post λεει οτι ειναι σχεδον τζαμπα...και θα πω εδω..οτι ΟΤΑΝ ειναι καινιουργια...και ΔΕΝ μπορουμε να τα αγορασουμε...αναγκαστικα τα κατεβαζουμε..και τα χαιρομαστε..μετα απο 6 μηνες δεν προκειται να τα αγορασουμε καινιουργια διοτι θα τα εχουμε βαρεθει...

Το κατέβασες, το έπαιξες, σου άρεσε. Αγόρασέ το με ένα ~20άρι. Αφού το ευχαριστήθηκες, γιατί να μην τιμήσεις έστω και στο ΕΛΑΧΙΣΤΟ αυτούς που το φτιαξαν?

Δε σου λέω να πας να αγοράσεις μλκίες που δεν παίζεις, αλλά όταν λιώνεις στο Χ παιχνίδι και το βλέπεις ότι 3-6 μήνες μετά το μοιράζουν "τζάμπα", γιατί δεν το παίρνεις?

---

Εγώ γι αυτό το λόγο αγοράζω παιχνίδια. Το είδα, το δοκίμασα, το έλιωσα γιατί μου άρεσε, όταν το πετύχω στο ράφι φτηνό θα το πάρω. Για να αγοράσω κάτι αυθεντικό ΜΟΛΙΣ βγει, θα πρέπει να είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σημαντικός τίτλος, και να θεωρώ ότι το αξίζει.

Το Diablo 3 π.χ. θα το πάρω σίγουρα με το που βγει. Όπως και το Deus Ex 3. Όπως θα πάω να πάρω και το νέο STALKER μόλις το βρω. Αλλά το Fallout 3, λόγω της Bethesda (δεν της έχω εμπιστοσύνη πλέον, μετά το τραγικά εύκολο Oblivion), θα το δοκιμάσω πρώτα και μετά θα δω αν θα το αγοράσω.

Απλή λογική - λίγοι την ακολουθούν. Μάθαμε στο τζάμπα, δυστυχώς. Αλλού βέβαια όμως, τα λεφτά τα δίνουμε... :/

Link to comment
Share on other sites

τα μονα λεφτα που εχω χαρει και πραγματικα ειπα ενα bravo στην εταιρια ειναι για το AoE2 TC (πηρα το collectors edition) και το ut2003/2004

αυτα.κανενα αλλο παιχνιδι.

τα μονα 2 παιχνιδια που πραγματικα εχασα πολλες ωρες απο τη ζωη μου..

και ενα 15ευρο το bf 2142 για να παιζω κανα online.

propitsiriko : οταν θα αρχισεις να δουλευεις θα καταλαβεις την αξια του χρηματος.

εμεις με χαρτζηλικι ουτε πισι δεν ειχαμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ναι...Αλλα εσεις εισασταν και σε εποχες που δεν ειχατε τετοια τεχνολογικη αναπτυξη....

Τα παιχνιδια που θα τα επαιρνα Online θα επρεπε να εχουν καλο multi..(Βλ Cod2/ Cod 4 ) και τα παιχνιδια που θα παιξω εγω τον 1 χρονο θα ειναι επιλεγμενα...ειμαι αρκετα σκληρος κριτης...Anyway...εχετε δικιο...απο πολλες πλευρες...αλλα ετσι ειναι...:call:..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μόνο το CoD4 και το GuildWars αγόρασα, κι αυτά γιατί μου προσφέρουν κάτι που διαρκεί και όχι ένα εντυπωσιασμό που είδα και στα γραφικά του Matrix! (Που αγόρασα το DVD).

Να τα φροντίζουν να έχει και νόημα να τα πληρώσω. Γιώργο, ας τολμήσει ένας να βγάλει καινούριο παιχνίδι και καλό με 15? με download να δεις τι θα γίνει. Αλλά δεν το κάνουν, γιατί πονάει ο πωλαράκος αν δεν πάρουν τη νέα Rols!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τσίμπησα πριν λίγες μέρες το Orange Box 15 ευρά απο το Πλαίσιο.

Ζήλεψε ο αδερφός μου και το αγόρασε και κείνος :hehe:

Πάντως τα περισσότερα απο τα φθηνά παιχνιδάκια τα έχω παίξει ήδη,τα άλλα είτε είναι παλιά είτε δεν με τραβάνε ανεξάρτητα απ'το αν είναι νέα ή όχι (βλ. ProStreet,Double Agent).

Το μόνο που μπορεί να τα χώσω για να τ'αγοράσω τώρα είναι το Diablo 2. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now