JC_Denton

ΤΟΣΑ παιχνίδια σχεδόν τζάμπα. ΓΙΑΤΙ δεν αγοράζουμε?

Recommended Posts

Ότι λέει ο τίτλος. ΔΕΙΤΕ τιμές! Παλιά/καινούρια/καλά/μέτρια, είναι φτηνά, γιατί δεν αγοράζει ο κόσμος???

Ubisoft

Myst Iv Revelation

9,98 ?

EA

The Godfather

9,98 ?

Ubisoft

Splinter Cell Pandora Tomorrow

9,98 ?

EA

Lord of the Rings: The Rise of the Witch-King

9,98 ?

Ubisoft

Chessmaster 10th Edition

9,99 ?

Ubisoft

Prince of Persia Warrior Within

9,99 ?

Ubisoft

Silent Hunter III

9,99 ?

Sega

Football Manager 2008

10,00 ?

Sega

Universe at War

10,00 ?

Blizzard

Starcraft +Broodwar

14,99 ?

Ascaron

Ascaron Collections Vol.2

14,99 ?

Ubisoft

Splinter Cell: Double Agent - Exclusive

14,99 ?

Activision

Quake 4: Best Of

14,99 ?

EA

Lord Of the Rings: Battle for Middle Earth II

14,99 ?

Ubisoft

Age of Empires Collectors Pack

14,99 ?

EA

Fifa 2008

14,99 ?

EA

Need for Speed: ProStreet

14,99 ?

EA

Medal of Honor: Airborne

14,99 ?

Ubisoft

Exclusive Rise of Nations

14,99 ?

Ubisoft

Age of Mythology Gold Edition

14,99 ?

Vivendi

F.E.A.R.

14,99 ?

Vivendi

Timeshift

16,01 ?

Konami

Pro Evolution Soccer 2008

19,99 ?

Take2 Interactive

GTA San Andreas (Collectors)

19,99 ?

EA

Command and Conquer: Kane's Wrath

24,99 ?

THQ

Frontlines: Fuel of War

25,00 ?

Midway

Unreal Tournament 3

25,00 ?

Σημειώνω και μερικά που δεν βρήκα στο Πλαίσιο:

Titan Quest + Expansion: 10-15 Ευρώ, ανάλογα με το μαγαζί

Supreme Commander + Expansion: Τα ίδια με από πάνω

Diablo II + Expansion: 15 Ευρώ

Command and Conquer 3: 15 Ευρώ

ΌΛΑ τα Warhammer 40K: 50 Eυρώ

Silent Hunter 4: Κάπου 20-25 Ευρώ

Και υπάρχουν ΠΟΛΛΑ ακόμα, παντού: Media Markt, Multirama, Κωτσόβολο, παντού.

Γιατί επιμένουμε στην πειρατεία? Θα μου πείτε δεν είναι καινούρια, αυτά βγαίνουν στα 50-60?...

Μα τα Unreal 3, Frontlines, CnC Kane's Wrath, τα ποδοσφαιράκια, το Splinter Cell 4, δεν είναι παλιά παιχνίδια, κάποια ούτε 3 μήνες δεν έχουν στην αγορά!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, διαφωνώ. Όταν κάθεται κάποιος και λιώνει για ένα μήνα στο Supreme Commander και μετά δε δίνει ούτε ΚΑΝ ένα 15ευρο για το παιχνίδι ΜΑΖΙ με το Expansion του, αλλά προχωράει στο να κατεβάσει π.χ. το Mass Effect και να παίξει εκείνο, για μένα είναι κατάντια.

15? για 2 παιχνίδια, μόνο το κόστος του χαρτιού, των manual, των DVD και των θηκών να βάλεις, τι μένει δλδ?

Απλά δεν αγοράζει ο κόσμος, μάθαν όλοι στο τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εκεί έχει πέσει το πέσιμο του αιώνα, 6 μήνες μένει το CD στο ράφι, πάει στα 6-10?.

Γενικά είναι απλό το θέμα, το τζάμπα μας καλάρεσε και ξεχάσαμε να δίνουμε λεφτά για το hobby μας. Και φυσικά δεν ισχύει μόνο για το PC Gaming αυτό...;)

Εγώ πλέον ακολουθώ την εξής τακτική: Δοκιμάζω το full game από ένα torrentάδικο και αν μ αρέσει το αγοράζω αυθεντικό, όπως πήρα το Orange Box π.χ.

Μπορεί ενίοτε να περιμένω να πέσει η τιμή του (όπως με το CnC3) αλλά εν τέλει το αγοράζω.

Το Diablo 3 και το Deus Ex 3 βέβαια θα τα πάρω την πρώτη μέρα που θα βγουν :D

Link to comment
Share on other sites

Μπα, εδώ και κανα μήνα τα έχω δει. Απλά πήγα Media Markt προχτές και αγόρασα τα SupCom, CnC3 και Darkstar One (<--- 5?) και...είπα να κάνω ένα θεματάκι, γιατί πραγματικά απορώ...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι όταν βγαίνει έχει 50? στην καλύτερη και όχι τόσο, ούτε κάν 30? να πεις.

Τώρα, χρόνια μετά τι να το κάνω; Επίσης, κάποια που λες ότι έχουν λίγο καιρό κυκλοφορίας είναι παπάτζες που δεν πούλησαν.

Τι να το κάνω λοιπόν όταν την ώρα που το θέλω έχει 50? και έχω μπροστά μου το .torrent? Να πω δεν θα το παίξω σε 2 χρόνια θα έχει 15? :P

Link to comment
Share on other sites

Μα το Kane's Wrath κατευθείαν βγήκε στα 25?, το UT3 πόσο καιρό έχει στην αγορά? Το Expansion του Supreme Commander πάλι?

Δε μιλάμε για χρόνια, μιλάμε για μήνες, και σε ορισμένες περιπτώσεις, όχι πολλούς.

Άλλωστε σου είπα, κατέβασέ το να το δοκιμάσεις, μην πάρεις γουρούνι στο σακί. Όταν όμως πέσει στα 15-25?, γιατί δεν το αγοράζει κανείς?

Οι στιγμές που σου χάρισε ένα παιχνίδι, ούτε ένα 20ευρο δεν αξίζουν, έστω και ετεροχρονισμένα?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει ενα αξιολογο παιχνιδι ετσι..

Τωρα μην αρχιζεις να μου λες τιτλους :P

Γιατι αν ειναι περιορισμενο το γουστο σου (FPS , racing) δε βρισκεις και πολλα..

εκτος απο COD4 και ΜΟΗ:airbone πες μου αλλο αξιολογο παιχνιδι που να εχεις κατσει να λιωσεις

Link to comment
Share on other sites

Supreme Commander - άνετα, απίστευτες μάχες.

Titan Quest - πολύ εύκολα, το καλύτερο lanάκι για να μας περάσει η κ@υλα για το Diablo 3.

Darkstar One / X3 Reunion - άμα γουστάρεις τα Space Sims μετράνε.

Pro Evo 2008 - όσοι έχουν λιώσει, το ξέρουν.

GTA San Andreas - μόνο και μόνο για να το έχω αυθεντικό.

Splinter Cell - όλα είναι σε καλές τιμές, ΟΛΑ τα γούσταρα.

CnC3 - πάλι ωραίο game, πολύ εφεδιάρικο, ωραίο Lan.

UT3 - αν το γουστάρεις, εμένα δε μου έκανε κλικ.

BF 2142 - το ξέχασα, κανα 15άρι έχει κι αυτό, μετράει πολύ άσχημα αν σου αρέσει το είδος.

Silent Hunter 3 - απλά το κορυφαίο Sub Sim.

Warhammer 40K - ντάξει, δεν έχω λόγια.

κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ

Είμαι Gamer τι να κάνουμε? :D

Το θέμα είναι ότι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ δεν αγοράζουν ΟΥΤΕ ΕΝΑ παιχνίδι από αυτά που τους άρεσαν.

Θα τους αγοράσει ΟΛΟΥΣ η ΕΑ και μετά θα κλαίτε.

Link to comment
Share on other sites

μαρεσει που σου πα πες μου κανα fps , racing :P

απο τη σειρα UT εχω 99 / 2003 / 2004 original γιατι ημουν clanbase και επρεπε γιατι το ειχα παρει σοβαρα αυτο το παιχνιδι..

η σειρα 3 , μπα....το χαλασαν το παιχνιδι

το BF 2142 ναι το πηρα πριν 1,5 χρονο 15Ε απο το παπασωτηριου γιατι ηθελα να παιξω.

Τωρα τα αλλα ουτε καν εχω χρησιμοποιησει τα torrents..Οποτε δε τα παιρνω και original..

Απο strategy μονο το COH με ενθουσιασε αλλα οχι να κατσω να λιωσω...

οπως το Age of Empires 2 που πηρα αυθεντικη την collectors edition

Link to comment
Share on other sites

Τα Splinter Cell μπορείς να τα πεις και FPS (αν είσαι μαζόχας και τα παίζεις 1st Person) :hehe:

Ρε συ, σίγουρα υπάρχουν πολλοί τίτλοι που δε θυμάμαι. Είδα όλα τα GTR στη Media Markt, ο Κωτσοβολος έχει τα NFS σε προσφορά, γενικά παιχνίδια υπάρχουν.

Και το DiRT κάπου πήρε το μάτι μου :P

Link to comment
Share on other sites

αν τα παρουμε ολα θα μας φυγει κανα 100αρικο :P

δε σου λεω καινουργιους τιτλους ρε..Σου λεω τιτλους που αξιζουν..!

NFS και dirt..WOW :P

Link to comment
Share on other sites

Εσείς παίζατε, όχι εγώ :hehe:

Τα GTR δηλαδή δε θα τα παιρνες? Έχουν βγει το 2, ένα Expansion (?) του, το GT Legends, απλά δε θυμάμαι μαγαζιά. Τιμές κοντά στα 15-20.

Από FPS, υπάρχει ένα πακέτο με το CoD 2 ααααν θες (ξέρω, είναι λίγο αρχαίο), το Thief 3 υπάρχει με κανα 10Ευρο (άλλο αρχαίο), το Orange Box αξίζει το 50άρι...

Πλάκα στην πλάκα τώρα που το σκέφτομαι...

Για πες μου τα σοβαρά FPS...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εν αναμονή του Starcraft II, ήθελα να παίξω ένα καλό strategy και αγόρασα το SUP COM FA για 15? . Όταν πήγα να το παίξω on-line, κατάλαβα το λόγο: peer to peer gaming και για να παίξεις 2 vs 2 (δε συζητάμε για μεγαλύτερα νούμερα) κάνεις το σταυρό σου... Κακά τα ψέμματα, αν ένα παιχνίδι δεν έχει σοβαρό on-line δεν το αγοράζω και δεν το παίζω (πλέον δεν υπάρχει χρόνος για να κατεβάζω και να ασχολούμαι με single player, οπότε και απέχω από την πειρατεία εδώ και χρόνια).

Γνώμη μου είναι πώς αν το παιχνίδι αξίζει, μέχρι και συνδρομή 2 χρόνια πληρώνεις για να το παίζεις. Gomar, συμφωνώ για το CoD4, αλλά όχι για το Crysis ρε φίλε. Για αυτό το δείγμα σαβουρο-κακογραμμένου-κώδικα, ούτε να φτύσω. (Ουδέποτε το εγκατέστησα και ούτε πρόκειται. ΜΑΥΡΟ στην crytek μέχρι να βάλει μυαλό και καλά θα κάνει να ασχοληθεί μόνο με κονσόλες όπως "απείλησε").

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβες , δεν ειπα ποια αξιζουν..

απλως ανεφερα ποια παιχνιδια εχω παιξει τον τελευταιο καιρο.(επειδη ειπε να προτεινω FPS games)

Με τη μονη διαφορα οπως ειπα στο 1ο ποστ τα παιχνιδια που ξεχωριζουν ειναι το COD4 και Airbone.Εκει ναι , να τα παρεις original μονο κ μονο για το Μπραβο.

Οσο για το crysis , μπορει να μην ειναι παιχνιδι που θα εθιστεις οσο τα αλλα , αλλα ειναι παιχνιδι που το βαζεις να δεις που εχουν φτασει τα γραφικα και απολα..Και μετα αν θες παιζεις.Εγω με αυτη τη προϋποθεση το εβαλα.Ασχετα αν το τερματισα μετα απο 6 μηνες :P

Και οχι , ουτε εγω θα το παιρνα αυθεντικο.

Αν και εσυ απο οσο θυμαμαι θες 90fps το λιγοτερο σε fps , οποτε σε 2χρονακια θα το βαλεις ε; :P

edit : το μαρεσαν που ειπα στο προηγουμενο post ,δεν πηγαινε τοσο στο crysis αλλα στα 2 πρωτα..γιαυτο εβαλα και τελευταιο το crysis.οπως επισης ειχα αναφερθει στα πρωτα ποστς στα 2 πρωτα παιχνιδια.Σορρυ αν βγηκε αλλο νοημα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που δεν ασχολούμαι πλέον πολλές ώρες με παιχνίδια,

-δεν έχω τόσο χρόνο-

έχω αρχίσει και πιστεύω πως αξίζει να αγοράζω κάθε παιχνίδι που μου αρέσει.

Έτσι κι αλλιώς τώρα πια, 1 παιχνίδι το τρίμηνο/τετράμηνο αξίζει.

Όλο πατάτες βγάζουν. (συμπεριλαμβάνω pc/xbox360/ps3)

Και 70 να κάνει, εφόσον θα περάσω τόσες ώρες ευχάριστα, γιατί να μην το αγοράσω;

Βέβαια αν έχει κάποιος την αρρώστια να παίζει ότι βγεί απο τη μέρα που βγαίνει -ασχέτως αν έχει ήδη και άλλα καινούργια παιχνίδια"in progress"-

τότε μάλλον είναι δύσκολο το θέμα των original.

Δύσκολο για τις κλασσικές Ελληνικές "τσέπες" εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now