GeorgeVasil

Πιο Laptop@600-750?

Recommended Posts

Καλησπερίζω τα τζιμάνια,

Δυστυχώς θα πρέπει να αφήσω πάλι το σπίτι για σπουδές στο εσωτερικό.

Επειδή ήδη έχω κουβαλήσει αρκετά όλα αυτά τα χρονιά σκέφτομαι να πάρω ένα λαπτοπ αλλά δεν μπορω να αποφασισω ακομα τι.

Στο μυαλό μου υπάρχει η αγορά ενός νορμαλ λαπτοπ (που να αξίζει τα $$ του) η προσθήκη ενός 830/Vertex 4 και 4 GB Ram επιπλέον (τωρα που ειναι και μοδα :D).

H χρήση θα είναι κυρίως Office,AutoCAD,Photoshop,Internet,Movies.

Και πάμε στις ερωτήσεις τώρα:

1)Ξέρω οτι πρέπει να προτιμήσω εγγύηση.Τι μάρκα?DELL ή Sony σκέφτομαι.

2)Να επιλέξω 15.6 ή 17? Ειναι κουραστικό το 17αρι απο άποψη μεγέθους/μεταφορας?Θα βολευει η οθόνη/ανάλυση στο CAD ρε γμτ.

3)Να πάρω κατί με Sandy ή να περιμένω κάτι με Ivy?Απο οτι έχω δει οι διαφορές δεν είναι τρελές για τα επιπλέον χρήματα που ζητάνε.

4)ΑΤί or ΝV στα Graphics?Δεν κατέχω.

Απαιραιτητα πρέπει να εχει αριθμητήριο (γιατι ειδα οτι τα καινούργια 15αρια Dell δεν εχουν)..και να είναι και λίγο ομορφουλι.:P

Εχω δει αυτά:

Product Details for 20-94-SVE1711Q

Product Details for 20-94-SVE1511W

Link to comment
Share on other sites

Αν θες γνώμη, η επιλογή Sony είναι τελείως άκυρη, μακριά και αγαπημένοι! Τους λόγους, ψάξε να τους βρεις στο ιντερνετ, τις χιλιάδες αναφορές για βλάβες, επιστροφές-ανακλήσεις μπαταριών, κλπ. Η Dell είναι πολύ καλή επιλογή, προσωπικά κάτι σε Toshiba θα έψαχνα.

Edited by elhariz21
Link to comment
Share on other sites

νομιζω φιλε οτι και τα toshiba ειναι καλη επιλογή. Έχω ειχα 2 Toshiba και δεν ειχαν το παραμικρο (και φιλοι που εχουν παρει). Ασε που να αλλαξεις δισκο δεν το βγαζει εκτος εγγύησης, ενω οταν ειχα ΗΡ μου λεγανε οτι αν εβαζα SSD την έχανα. :hehe:

ασε που έχει την καλύτερη εγγύηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο! Σου προτείνω το συγκεκριμένο μαγαζί γιατί είναι απίστευτα εξυπηρετικός ο άνθρωπος και 2 φορές που χρειαστικα εγγύηση δεν είχα ούτε μα ούτε μου..

DELL INSPIRON 17R-5720

dell

Νομίζω πως είναι τούμπανο για τα λεφτά του..μην πάρεις μικρότερη οθόνη μπορεί να μην βολεύει πολύ στην μετακίνηση (βλακείες, λες κ είσαι καμιά γκόμενα) αλλά το θέμα είναι να σε βολεύει στην δουλειά που το θες..

Κάνες εξωτερικό το 500 και κουμπώνεις έναν vertex 4 και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα εαν εχεις καταστημα. Media Markt κοντα να πας μια βολτα γιατι

οταν τους μενουν 5-6 κομματια απο ενα laptop το βγαζουν -100?+... Πηρα για την αδελφη μου πριν 3 μηνες hp dv6 αλουμινιο με i5, ati 6490 κλπ που κανει και τωρα 700? στα 497!

Και χθες ειδα στου Περιστεριου το ιδιο ακριβως αλλα με amd στα 500?…

Φιλικα!

Υποψην, μιλαω για laptop εκτος φυλλαδιου, πολυ καλυτερες προσφορες!

Ειναι ξεχωριστες σε καταστημα!

edit: Τώρα μου ήρθε μήνυμα απο multi για εκπτώσεις εως -30% σε laptop HP, σε αρκετά όπως G7-2001EV, dv7-6c05ev, G7-2003EV έχεις τρελές τιμές, ειδικά του τελευταίου θα τη χαρακτήριζα "παλαβή" εαν δεις και το ιστορικό τιμής στο skroutz...

Καλές αγορές!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.

Πηγα σημερα μια βολτα στα Public και κατεληξα στο 17αρι.Δεν ειναι τοσο τραγικη η διαφορα οσο νομιζα.

Ειδα και Sony και Toshiba και Dell και ΗP.Με τα Toshiba δεν ενθουσιαστηκα..πολυ χοντροκομενα ασε που δεν κυκλοφορει κατι ιδιετερο σε 17αρι στην αγορα στην τιμη που ψαχνω.HP τα σηκωνα και τριζανε και ολα εχουν 1 ετος. Sony και Dell πολυ καλα μπορω να πω.

Οποτε ειμαστε αναμεσα σε αυτο: SVE1711Q1E (SVE1711Q1E, SVE1711Q1EB.GC2) : Τεχνικές προδιαγραφές : Προσωπικοί Υπολογιστές : Sony

Και αυτο..

Msystems.gr - Προϊόντα - Dell Inspiron Q17R (N7110) Switch i5-2450M 1TB HDD

Το dell εχει χειροτερη VGA βεβαια.

Κατι αλλο..SATA 3 εχουν αυτα ετσι δεν ειναι?HM76 chipset ειναι...για τον SSD ρωταω περισσοτερο.

venisk ξεφευγουμαι πολυ πρεπει να παρψ και SSD και μνημη :D

Link to comment
Share on other sites

Hλια ειναι πως θα σου κατσει.. ο αδερφος μου εχει βαιο 4χρονια τωρα και δεν εχει κανει κιχ.και τον εχει ανοιχτο συνεχεια!μια παστουλα αλλαξαμε προσφατα και παντα πανω στην βαση,δεν εχει βγαλει το παραμικρο!

εδω εγω περυσι ειχα το ιδιο σκεπτικο με τον θρεντσταρτερ και πηρα με 600+ ενα acer και μου δουλευει ρολοι μην το ματιασω!επισης δεν εχουν σατα3 νομιζω,και γω 830 σαμσουνγκ του εχω καρφωσει!:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη: SONY ούτε για κ@πότες, θα καταλήξεις έξω από το μαιευτήριο με πούρα.

Πιο άθλιο και άχρηστο support σε εταιρεία δεν έχω ξαναδεί.

Ψάχνεις 17αρι ή 15αρι τελικά; ρίξε μια ματιά και στο electroworld. Με τα κουπονάκια του, οι τιμές βγαίνουν αρκετά καλές.

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10102805

Αυτό με κουπόνι βγαίνει στα 664.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη: SONY ούτε για κ@πότες, θα καταλήξεις έξω από το μαιευτήριο με πούρα.

Πιο άθλιο και άχρηστο support σε εταιρεία δεν έχω ξαναδεί.

Ψάχνεις 17αρι ή 15αρι τελικά; ρίξε μια ματιά και στο electroworld. Με τα κουπονάκια του, οι τιμές βγαίνουν αρκετά καλές.

Dell Inspiron Q17R i3-2350M

Αυτό με κουπόνι βγαίνει στα 664.

17αρι σιγουρα ζαχο..βολεύει η ανάλυση..κ το αλλο θα ειναι κουραστικό..θα πεσει πολυ CAD τον χειμωνα.Ουτε βαρυ μου φανηκε ουτε τραγικα πιο μεγαλο to 17αρι.

Τοσο πολυ ρε παιδια τα Sony?Μου αρεσε αρκετα ρε γμτ.Εχουν 2 γνςστοι μου κ δεν εχουν προβλημα.Θα το σκεφτώ παραπανω βεβαια.

Για τα Lenovo τι παιζει?

Τελικα ειναι SATA 3 αυτα με το ΗΜ76?Γνωρίζει κανενας?

Link to comment
Share on other sites

nick εχεις τετοιο λαπτοπ? οι ivy ειναι σατα 3 οι σαντυ οχι.τουλαχιστον αυτος που εχω εγω.

οφτοπικ: σε ποια χωρα θα πας?γιατι αν πας πχ αγγλια-γερμανια θα πετυχεις πολυ καλυτερες τιμες..

οφτοπικ 2: κανα μεταχειρισμενο μακ σκεφτεσαι?ειδα τελευταια καντ στο μακ και επαθα πλακα!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

nick εχεις τετοιο λαπτοπ? οι ivy ειναι σατα 3 οι σαντυ οχι.τουλαχιστον αυτος που εχω εγω.

οφτοπικ: σε ποια χωρα θα πας?γιατι αν πας πχ αγγλια-γερμανια θα πετυχεις πολυ καλυτερες τιμες..

οφτοπικ 2: κανα μεταχειρισμενο μακ σκεφτεσαι?ειδα τελευταια καντ στο μακ και επαθα πλακα!!!!:P

Για σπουδες στο εσωτερικό λεω οτι θα παω.

Αφου τα Specs του ΗΜ76 λενε οτι εχουν SATA 3 WTF?δεν εχει κανενας να μας πει? μλκια τοτε..γιατι μονο αυτο

Product Details for 244-94-DENSR17RA θα μας καλυψει. :P

Σπαω το κεφαλι μου πως μπορω να δω στα public αν εχουν SATA 3 χωρις να μπλεξω..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει περιπτωση να αλλαζει το keyboard σε αυτο?

Msystems.gr - Προϊόντα - Dell Inspiron 15R (N5520) Switch i5-3210M 6GB - Moon Silver

για να μπει αριθμητηριο?Πολυ καλη τιμη πολυ καλα specs..αλλα ουτε USB 2 δεν εχει στο πλαι..ουτε αριθμητηριο ελεος τι εχουν φτιαξει..:D

Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη βλέπω και κράζετε πολύ τα vaio...εμπειρικά τα τελευταία 2 χρόνια τα vaio είναι πολύ οκ σαν μηχανηματα, αντίθετα με την Toshiba που έχει χαλάσει πολυ σαν εταιρεία ιδίως στα laptop των 700? σκάνε δυο-δυο πλεον και ας μην πω για τα αθλια πανελ τους...πραγματικα για να ρίξουν τις τιμές σκατωσαν την ποιοτητα, τι να το κάνω το καλο support αν είμαι συνεχεια στον τεχνικό!

Πάντως Γίωργο κι εγώ ενα vaio ζαχαρώνω εδω και καιρό, ψιτ και είμαι και της δουλεια εε :D

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

για το usb2 τι σε πειράζει αφού έχει usb3.

Υπαρχει backwards compatibility?

Παντως επειδη βλέπω και κράζετε πολύ τα vaio...εμπειρικά τα τελευταία 2 χρόνια τα vaio είναι πολύ οκ σαν μηχανηματα, αντίθετα με την Toshiba που έχει χαλάσει πολυ σαν εταιρεία ιδίως στα laptop των 700? σκάνε δυο-δυο πλεον και ας μην πω για τα αθλια πανελ τους...πραγματικα για να ρίξουν τις τιμές σκατωσαν την ποιοτητα, τι να το κάνω το καλο support αν είμαι συνεχεια στον τεχνικό!

Πάντως Γίωργο κι εγώ ενα vaio ζαχαρώνω εδω και καιρό, ψιτ και είμαι και της δουλεια εε :D

Αστα..:D πηγα το ειδα κ προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου για Dell..

Επισης κοιταω την εναλλακτική του 15αρι λαπτοπ +24αρας στο φοιτητικό σπιτι για cad ωστε να μην χαθει η φορητοτης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κόλλημα των περισσότερων εταιρειών να βάζουν δίσκο 5400RPM δεν θα το καταλάβω ποτέ... τόσο μεγάλη είναι η διαφορά από έναν 7200RPM...

Αγοράζεις νέο λάπτοπ και σέρνεται το σύμπαν.

Link to comment
Share on other sites

πες τα ρε Ζακ και καλα ειναι τουμπανο και ο αλλος θα δει μονο το capacity και θα ψαρωσει...ελα ντε που τα πραγματα εχουν αλλάξει και κοσμος πλεον γνωρίζει!

Αστα..:D πηγα το ειδα κ προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου για Dell..

Επισης κοιταω την εναλλακτική του 15αρι λαπτοπ +24αρας στο φοιτητικό σπιτι για cad ωστε να μην χαθει η φορητοτης.

ενταξει τα dell ειναι κορυφαια μηχανακια...αλλα πολυ γκουμουτσες ρε γμτ :o πάντως τα πανελ των vaio δεν πιάνονται!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου έχει Sony Vaio (17'') εδώ και 2+ χρόνια χωρίς να μας έχει παρουσιάσει το παραμικρό! Άψογο και πολύ ωραίο εμφανισιακά. Οι μνήμες και HDD ήταν samsung κι όχι μάρκα μ' εκαψες.

Το μόνο που "θέλει" aftermarket, είναι όπως λες άλλα 4 GB μνήμης και SSD.

Υπαρχει backwards compatibility?

Ναι φυσικά κι uπάρχει... Άλλωστε, με τόσες συσκευές που χρησιμοποιούν USB2.0, θα ήταν εντελώς παράλογο να μην υπήρχε backwards compatibility.

Σε όλες τις USB 3.0 θύρες, λειτουργούν άψογα USB 2.0 συσκευές (το έχω δοκιμάσει, προχώρα άφοβα :D).

Αυτό το κόλλημα των περισσότερων εταιρειών να βάζουν δίσκο 5400RPM δεν θα το καταλάβω ποτέ... τόσο μεγάλη είναι η διαφορά από έναν 7200RPM...

Αγοράζεις νέο λάπτοπ και σέρνεται το σύμπαν.

+1

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now