GeorgeVasil

Πιο Laptop@600-750?

Recommended Posts

Παιδιά λόγο συγκυρίων το λαπτοπ δεν έχει παρθεί ακόμα.

Εχω καταληξει σε 15αρι. Μεχρι στιγμης εχω δει αυτα αλλα δεν μπορω να αποφασισω με την καμια. Σιγουρα το λαπτοπ θα αποκτησει SSD.

Κουρτινα 1:

Dell Inspiron 3521 (Skroutz -

)

Specs:

Intel Core i5 - 3337U (1.80GHz - Turbo Boost 2.70MHz) - 17W

4GB/500GB/7670M

Κουρτινα 2:

Dell Inspiron 5521 με λιγα παραπανω..

Inspiron 5521 Is an All-purpose Machine by Dell | Digital Magnet

[media]

[/media]

Dell Inspiron 15R N5521 (i5-3317U/4GB/500GB) | Skroutz.gr

Dell Inspiron 5521 (i5-3337U/4GB/500GB) | Skroutz.gr

Κουρτινα 3

TOSHIBA SATELLITE L850-14L 15.6'' INTEL CORE I5-3210M 6GB 500GB AMD RADEON HD7670M 1GB - - E-SHOP.GR

Καλυτερος εξοπλισμος 1000αρι νετ αλλα απο εγυηση βγαζουμε ακρη?

===============

1)Δεν με ενοχλει το 3337U vs 3210M μιας και κερδιζω αυτονομια με 10% πιο κατω επιδοσεις.

2)Με ενδιαφερει η VGA γιατι θα τρεχει CAD και δεν θελω να λαγκαρει.

3)Εχω δει και καποια Samsung αλλα δεν με ελκυουν το ιδιο κ τα Lenovo G580-Z580 πολυ χοντροκομμενα.

4)Πρεπει να εχει και Numpad.

Μιας και ξερω/ακουω τι εστι Dell,το κυριο προβλημα μου ειναι αν αξιζει/πρεπει να παω στο 3521 (3337U) μιας και ηταν η αρχικη επιλογη μου ή στο 5521 (3317U) με λιγα παραπανω "για πιο καλα υλικα".

Αν ξερετε/εχετε δει κατι παραπανω παρακαλω ποσταρετε. :D

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να βάλεις SSD μόνος σου πρόσεξε γιατί τα Dell δεν έχουν θύρα για τον σκληρό στο κάτω μέρος και πρέπει να ξυλώσεις όλο το LapTop(keyboard, μητρική κλπ) για να φτάσεις στον σκληρό δίσκο.

Προσωπικά είναι και ο λόγος που δεν προτείνω Dell.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε για ποιότητες και ξε-ποιότητες αλλά τα τελευταία χρόνια έχουν πέσει οι ποιότητες

σε όλα τα επώνυμα και μη laptop. Πιο λεπτά πλαστικά, πιο ευαίσθητα σε όλα.

Οι εκτπώσεις στα υλικά έιναι εμφανή εάν έχει κάποιος δει και παλιά Laptop.

Εγώ έχω δοκιμάσει Asus, Acer, HP και Tsohiba.

Σε όλα φέρθηκα άψογα και κανένα δεν έπαθε τίποτα!

Εγώ θα κοιτούσα πρώτα για καλή οθόνη και μετά θα έπαιρνα αυτό με τα περισσότερα πράγματα επάνω :)

Πάρε HP να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και άμα πάθει κάτι, πάς στον ΟΛΠ και το αλλάζεις! Τόσα θα έρθουν :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε για ποιότητες και ξε-ποιότητες αλλά τα τελευταία χρόνια έχουν πέσει οι ποιότητες

σε όλα τα επώνυμα και μη laptop. Πιο λεπτά πλαστικά, πιο ευαίσθητα σε όλα.

Οι εκτπώσεις στα υλικά έιναι εμφανή εάν έχει κάποιος δει και παλιά Laptop.

Εγώ έχω δοκιμάσει Asus, Acer, HP και Tsohiba.

Σε όλα φέρθηκα άψογα και κανένα δεν έπαθε τίποτα!

Εγώ θα κοιτούσα πρώτα για καλή οθόνη και μετά θα έπαιρνα αυτό με τα περισσότερα πράγματα επάνω :)

Πάρε HP να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και άμα πάθει κάτι, πάς στον ΟΛΠ και το αλλάζεις! Τόσα θα έρθουν :P

Τέτοια ποστ κάνετε αγαπες κ δεν πρόκειται να καταλήξω ποτέ :P

οσο και αν λες χοντροκομμένα τα Lenovo, νομιζω οτι ειναι τα μονα που εχουν τοσο καλη ποιότητα κατασκευης :)

http://www.notebookcheck.com/typo3temp/pics/6935af66fa.jpg

Test Lenovo IdeaPad Y500 Notebook - Notebookcheck.com Tests

εγω παντως που ειδα το g580 απο κοντα..ηθελα να μην το ξανα δω ποτε :P

Link to comment
Share on other sites

GV που είσαι ρει, όλα καλά; :D

Τέλη Δεκέμβρη είχα ξεκινήσει κι εγώ να ψάχνω για laptop καινούριο, επειδή το άλλο είχε αρκετά θεματάκια πλέον και εντάξει έκλεισε και 5 χρόνια. http://www.hwbox.gr/mobile-computing/19453-agora-neou-laptop-mexri-600-max-kai-oute-fragko-pararapano.html

Αυτό το Toshiba Satelite S7303 εμφανιζόταν μια στο special price με 530?, μια στο e-shop με 560?, μετά πάλι στο special price, πάλι στο e-shop, μετά σε ένα άλλο. Πάντα η τιμή του έπαιζε από 530-580? αλλά εμφανιζόταν για 1-2 μέρες και χανόταν πάλι. Τελικά εμφανίστηκε στο pc1 με 494? και το παράγγειλα από 'κει κάνοντας τον σταυρό μου :P Ήρθε μετά από ~20 μέρες αναμονή μαζί με αντάπτορα γιατί ήταν από Αμερική το laptop :P Για αυτό καθυστέρησε απ' ότι φαίνεται.

Απόλυτα ευχαριστημένος, 4GB μνήμη, 2πύρηνος Ivy με HT, 500άρης σκληρός, Windows 8 και πάνω απ' όλα 17άρα 1600x900 οθόνη (δεν ήθελα 1080p σε μικρή οθόνη που έβλεπα σε μερικά laptops).

Το 'χω από τις αρχές του μήνα και είμαι 100% ικανοποιημένος. Οπότε αν το πετύχεις πουθενά στο προτείνω :)

Τα είδα κι εγώ τα dellάκια που δείχνεις αλλά να σου πω την αλήθεια δεν με ενθουσίασαν.

Link to comment
Share on other sites

Review Dell Inspiron 15R-5521 Notebook - NotebookCheck.net Reviews

εχω καταληξει σε αυτο..λεπτο ειναι,dell ειναι..SSD μπαινει ευκολα..τωρα ψαχνω να το βρω απο πουθενα με νορμαλ τιμη.

Εδω στον βολο ψαχνουν κ για μεροκαματο να βγαλλουν..και σαφως πηραν τα γνωστα.

τα toshiba κοπανουσανε ολα οσα ειδα..γενικα 17ρι δεν με ψηνει λογο βαρους.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι οι ποιότητες πλαστικών/συναρμολόγησης έχουν πέσει πολύ, μπορεί κάποιος να το καταλάβει αν δει παλιό ΙΒΜ. Μιλάμε υπάρχουν σημερινά σφυριά που είναι πιο ευαίσθητα από τα παλιά IBM laptops... :hehe:

( Το αστείο είναι ότι επειδή κάποια από αυτά τα IBM είχαν σειριακή, τα έχουν μαζέψει ΟΛΑ κάτι μηχανικοί αυτοκινήτων και κάτι CNC/τορναδόροι, και εκεί πιγμένα στο λάδι, δίπλα στις σπίθες, ροκάρουν ακόμα :D )

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα μιας κ για κακή μου τύχη βρήκα αυτό το Site και το συγκεκριμένο model του 5521 DELL.

Dell Inspiron 15R W8 silber - Laptops / Notebooks - computeruniverse

CPU: Intel Core i5-3337U, 2x 1.80GHz • RAM: 8GB (2x 4GB) • HDD: 1000GB • optical drive: DVD+/-RW DL • Graphics: AMD Radeon HD 7670M 1GB, HDMI • Display: 15.6" WUXGA non-glare LED TFT (1920x1080) • Connectors: 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, Gb LAN • Wireless: WLAN 802.11bgn, Bluetooth • Card reader: 8in1 (SD/SDHC/SDXC/MMC/MMCplus/MS/MS Pro/xD) • Webcam: not specified • Operating System: Windows 8 64bit • Battery: Li-Ion (6 cells) • Weight: 2.32kg • Special features: not specified • Warranty: 24 months

με μολις 650? αλλα με QWERTZ . Αν δηλωσω company με ελληνικο ΑΜΦ παμε στα ~570 με μεταφορικά DHL.

Το συγκεκριμενο δεν υπαρχει πουθενα αλλου στην ευρωπη...μονο σε γερμανικα και αυστριακα Site.

Ta specs σπέρνουν και πιο πολυ η τιμη.

Δεδομενου οτι αν ερθει ελλαδα θα εχει κανενα 850αρι + δεν αξιζει να το παρω απο εκει με εναν 840pro?

2 ερωτησεις:

1)Να τα παρω με γερμανικο πληκτρολογιο και να το αλλαξω στην πορεια?Θα μπορεσω να βρω?Με mac φιλου δεν ειχα θεμα παντως ιδιαίτερο.

2)Η εγγύηση ισχυει εδω?

Link to comment
Share on other sites

Του αδερφού μου το μεταχειρισμένο laptop που είχαμε πάρει το καλοκαίρι είχε γερμανικό πληκτρολόγιο και του περάσαμε ένα εγγλέζικο από το ebay. Φαντάζομαι θα βρεις :)

Πολύ δυνατά specs όντως, μόνο η ανάλυση μου χτυπάει λιγάκι κάπως γιατί είναι μεγάλη για τόσο μικρή οθόνη. Στου webhunter το dellάκι που είχε 1080p με μικρή οθόνη πάλι, δεν μπορούσα να την συνηθίσω με τίποτα μα με τίποτα :P

570 τζάμπα είναι χτύπα το ρει!

Αρκά είναι που είναι ελαφριά τα ultrabooks, αν θέλει να το κουβαλάει από 'δω κι από 'κει και να παίζει και κάνα παιχνίδι, είναι μούρλια η 7670 ;)

Link to comment
Share on other sites

είναι μούρλια αλλά επειδή μιλάμε για ultrabook= αυτονομία μειώνεται αισθητά, γιαυτό και ρώτησα τον σκοπό της χρήσης του

και εμένα από όλα τα χαρακτηριστικά μου τράβηξε την προσοχή η οθόνη θετικά από την μια για την ανάλυση της και αρνητικά για το μέγεθος που είπε ο Γιώργος. Από ελληνικά μαγαζιά πάντως σε παραπλήσια χαρακτηριστικά πας Dell Inspiron 3521 (i3-3227U/4GB/500GB/HD 7670M)

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

είναι μούρλια αλλά επειδή μιλάμε για ultrabook= αυτονομία μειώνεται αισθητά, γιαυτό και ρώτησα τον σκοπό της χρήσης του

και εμένα από όλα τα χαρακτηριστικά μου τράβηξε την προσοχή η οθόνη θετικά από την μια για την ανάλυση της και αρνητικά για το μέγεθος που είπε ο Γιώργος. Από ελληνικά μαγαζιά πάντως σε παραπλήσια χαρακτηριστικά πας Dell Inspiron 3521 (i3-3227U/4GB/500GB/HD 7670M)

Internet/Office/CAD/Pro. Απο οτι ειδα ο 3337U ειναι ~10% πιο κατω απο τον 3210Μ οποτε γιατι να μην κερδισω και σε αυτονομια?

SSD θα μπει ετσι και αλλιως.

Το 3521 το εχω δει και αυτο αλλα με ενοχλει το σαγρε σαν αισθηση ..

George παιζει κ σε χαμηλοτερη αναλυση..αλλα βοηθαει που ειναι και αντιglare.

Με την εγγυηση τι παιζει?Που να παρω για να το επιβεβαιωσω?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι λεω,αλλα εμαθα για κατι παραεισαγωγες ελληνικων καταστηματων που δεν ειχαν εγγυηση εδω.

Παντου διαβασα οτι σε ευρωπη δεν εχει εχει θεμα και οτι παιζει και μεταφορα εγγυησης?

Link to comment
Share on other sites

Προβληματιστικα λιγο γιατι πριν λιγο επικοινωνησα με DELL.

Η απάντηση με αρκετη δωση κουρασης και ειρωνειας ηταν οτι πρεπει να μαθουν το Service tag και να μου πουνε αν εχει εγγυηση η οχι. Μου εξηγησε την ολη ιστορια με την μεταφορα της εγγυσης που δειαρκει 20 μερες κτλ κτλ Αν δεν ισχυει πρεπει να μου κανουν προσφορα και να πληρωσω ...(σηματα δινω???).

Στην συζητηση για προσθηκη SSD/Keyboard πρεπει να γινει απο τεχνικη υποστηριξη γιατι αλλιως παλι δεν παιζει η εγγυηση.

Περιμενα να ειναι λιγο πιο ευκολα τα πραγματα απο μια τετοια εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

210 8129 810 -->1

Περιμενω τωρα γνωστο στην γερμανια να παρει να ρωτησει.

Σοβαρη εταιρια ειναι αυτο τωρα? που δεν εχει πανευρωπαικη εγγυηση και δεν μπορεις να βρεις τα προιοντα της πουθενα?

Link to comment
Share on other sites

Προβληματιστικα λιγο γιατι πριν λιγο επικοινωνησα με DELL.

Η απάντηση με αρκετη δωση κουρασης και ειρωνειας ηταν οτι πρεπει να μαθουν το Service tag και να μου πουνε αν εχει εγγυηση η οχι. Μου εξηγησε την ολη ιστορια με την μεταφορα της εγγυσης που δειαρκει 20 μερες κτλ κτλ Αν δεν ισχυει πρεπει να μου κανουν προσφορα και να πληρωσω ...(σηματα δινω???).

Στην συζητηση για προσθηκη SSD/Keyboard πρεπει να γινει απο τεχνικη υποστηριξη γιατι αλλιως παλι δεν παιζει η εγγυηση.

Περιμενα να ειναι λιγο πιο ευκολα τα πραγματα απο μια τετοια εταιρια.

Γιατί ρε γαμώτο και την είχα σε full εκτίμηση :/

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που μίλησα με Ολλανδία δεν μου δημιούργησαν κάποιο θέμα με τον SSD. Στο Ελλάδα, ακόμα και η Vodafone σου λέει ότι δεν μπορεί να σου βάλει extra πακέτο δεδομένων στη σύνδεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now