gdp77

Από 6-->12GB. Θα έχω θέμα με το oc ?

Recommended Posts

Επειδή παρέδωσε πνεύμα το ένα dimm από τα 3 των OCZ GOLD PC 12800 3x2GB σκέφτομαι αφού θα δώσω που θα δώσω χρήματα, να κάνω μια υποχώρηση στα timings και να πάω σε 12GB (μάλλον τις hyper-x 1600 3x4GB ). Δηλαδή από 8-8-8-24 θα πάω σε 9-9-9-27, αλλά στα 12GB.

Ερωτήματα :

α) Είναι μεγάλη η διαφορά στις επιδόσεις από αυτά τα timings?

β) Μήπως επηρεαστεί το oc μου προς τα κάτω ? (i7 920 D0 @ 4.0GHz). Απ' όσο έχω διαβάσει το oc επηρεάζεται αν γίνουν Populate περισσότερα slots. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, πάλι 3 slots θα καταλαμβάνουν οι μνήμες μου, αλλά θα είναι συνολικά 12GB.

Link to comment
Share on other sites

στις επιδοσεις οχι, καμμια διαφορα στην χρηση του Η/Υ και οσον αφορα το OC παλι δεν νομιζω να εχεις προβλημα. Ναι μεν οι μνημες με μεγαλυτερη χωρητικοτητα στο ιδιο dimm ειναι πιο δυσκολες αλλα δν νομιζω να σε κοψουν πουθενα. Τα 4 GHz δεν ειναι κατι υπερβολικο κ τα φτανεις κ με 32GB

Link to comment
Share on other sites

a. Δεν θα δείς καμία διαφορά

b. Δεν θα δείς κανένα πρόβλημα στο OC σου γιατί είναι μηδαμηνό. Όταν γεμίζουν όλα τα slot απλά δεν αντέχει ο IMC να πάει τόσο ψηλά όσο με 3 Dimms και ίσως μερικές τάσεις πρέπει να ανεβούν λιγάκι.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου έκοψαν πιστωτικό και πήρα αυτές -- > KINGSTON KHX1866C9D3K3/12GX 12GB (3X4GB) DDR3 PC3-15000 1866MHZ CL9 HYPERX TRIPLE CHANNEL KIT. Οπότε θα δω διαφορά προς τα πάνω :P

Δεν θα δείς κανένα πρόβλημα στο OC σου γιατί είναι μηδαμηνό.

Αχ μου πατάς τον κάλο... Δεν είχα χρόνο εδώ και 2 χρόνια για τίποτα... Δουλειά, γάμος, παιδί.... Απλά το έβαλα στα 4 GHz, έπαιξε και το παράτησα...

τώρα που έχω 2-3 μέρες ελεύθερες και είμαι μόνος , πόσο λες να τον πάω? Έχω gigabyte ex58-ud5 / i7 D0 / megahalems / καλό airflow σε HAF932 και τις από πάνω μνήμες

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα 21Χ200 για αρχή με 1,425vcore και 1,40vtt και άσε τις μνήμες στα 1600 και βλέπεις. Γενικά στο Χ58 το stability μετά τα 210 bus απλά δεν υπάρχει όπως και αν αλλάξεις διαιρέτη στις μνήμες και πας πάνω απτα 2000Mhz.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου έκοψαν πιστωτικό και πήρα αυτές -- > KINGSTON KHX1866C9D3K3/12GX 12GB (3X4GB) DDR3 PC3-15000 1866MHZ CL9 HYPERX TRIPLE CHANNEL KIT. Οπότε θα δω διαφορά προς τα πάνω :P

Αχ μου πατάς τον κάλο... Δεν είχα χρόνο εδώ και 2 χρόνια για τίποτα... Δουλειά, γάμος, παιδί.... Απλά το έβαλα στα 4 GHz, έπαιξε και το παράτησα...

τώρα που έχω 2-3 μέρες ελεύθερες και είμαι μόνος , πόσο λες να τον πάω? Έχω gigabyte ex58-ud5 / i7 D0 / megahalems / καλό airflow σε HAF932 και τις από πάνω μνήμες

Να σου ζήσει το παιδάκι τότε :T::D

Εγώ είχα μέινει σε κάτι thread που είχες ξεκινήσει και είχες πει για γυναίκα και γάμο...οπότε δικαιολογημένα εξαφανίστηκες!

Ψίτ...άφησε το εκεί που είναι το CPU και μην πειραματίζεσαι :P δεν είσαι για τέτοια πια ρεεεε :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ gorillakos, μόλις μου επιβεβαίωσες ένα quote που έχω τυπωμένο πάνω σε ένα σφηνοπότηρο:

A man is not complete until he is married...

Then he is finished...

:P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now