George_o/c

AMD vs NVIDIA: Ποια έχει τους καλύτερους drivers;

AMD vs NVIDIA: Ποια έχει τους καλύτερους drivers;  

26 members have voted

  1. 1. AMD vs NVIDIA: Ποια έχει τους καλύτερους drivers;

    • AMD
      5
    • NVIDIA
      10
    • Πάνω-κάτω στο ίδιο επίπεδο βρίσκονται
      7
    • Τα ίδια σκ@τ@ είναι, Intel FTW!
      4


Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι χρόνια πριν η AMD είχε μεγάλο πρόβλημα με τους drivers, πράγμα που φαινόταν στην απόδοση των καρτών της στα παιχνίδια. Στα benchmarks πήγαινε ανέκαθεν καλά, όμως απ' όσο θυμάμαι οι gamers είχαν παράπονα συνεχώς. Με την έλευση των HD 5xxx, η AMD πήρε πιο σοβαρά το θέμα των drivers και μέχρι σήμερα έχει σημειώσει πολύ μεγάλα βήματα στον συγκεκριμένο τομέα.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, τι πιστεύετε; Η NVIDIA εξακολουθεί να έχει την πρωτοκαθεδρία στους drivers; Μιλάω πάντα για παιχνίδια έτσι; :)

Όσοι έχουν όρεξη να αιτιολογήσουν την απάντησή τους, θα το εκτιμούσα περισσότερο :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Σαν χρήστης dual monitor, όταν ακούω για πρωτοκαθεδρία της nvidia στους drivers, απλά κάνω νέο συκώτι από τα γέλια. Αλλά, back to gaming...

Μέχρι τις 3870 είχα δει σημαντικά θέματα με τους drivers της ATI, από 4850/4870 και μετά νομίζω ότι όσα θέματα είχα με ATI/AMD άλλα τόσα είχα και με nvidia. Οπότε όχι, δεν πιστεύω ότι έχει καμία πρωτοκαθεδρία η nvidia. Βάλε και ένα "μια ή άλλη" βρε κουτό, να το ψηφίσω :)

Link to comment
Share on other sites

nvidia δεν ξαναπήρα από την 8600-8800 άρα απάντησα την 4η επιλογή! Πάντως όπως είπε και ο caution από την 4850 και μετά τουλάχιστον στο gaming κομμάτι πάνε όλο και καλύτερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

nVIDIA:

Περισσότερα features ( "native" FXAA, nVIDIA TXAA, PhysX { υπάρχει σαν feature, έστω και αν είναι resource hogging bloatware most of the time }, CUDA { περισσότερο support από apps }, δυνατότητα να κλείσεις σχεδόν όλα μα όλα τα perf/IQ optimizations με δύο κλίκ, Adaptive Vsync )

Λειτουργικό και σωστό 3D & 3D Surround ( το 3D με την AMD αυτή την στιγμή είναι για τα κλάμματα )

Πιο γρήγορο fix σε θέματα με νέα παιχνίδια.

Κατά τα άλλα πάνω κάτω τα ίδια.

Σταθεροί οι drivers και των 2.

Στα 100 παιχνίδια, στα 5 θα έχεις prob με nVIDIA, σε 5 θα έχεις πάνω κάτω και με την AMD, μια η άλλη.

Η nVIDIA συνήθως βγάζει πιο συχνά drivers ( beta + WHQL ).

Και τα 2 στρατόπεδα έχουνε πράγματα που δεν έχει η άλλη ( λίγα, αλλά μια το ένα είναι στην nV μια το άλλο στην AMD ).

Καμμία εκ των 2 δεν είναι τέλεια πάντως :P

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι οτι καμία δε είναι τέλεια...

Απο εκεί και πέρα έχοντας περάσει 1χρόνο με την 580 και ακόμα περισσότερο πριν με 5870 θα έλεγα οτι προτιμώ την nvidia κυρίως γιατί ποτε δεν χρειαστικε να περιμένω για update και ποτε οι drivers της δε μου στέρησαν κάποιο παιχνηδι, λόγο κακής υποστηριξης, η κάποιο feature του.

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Keep them coming, ωραίες απαντήσεις ;)

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να επιλέξει κόσμος την 4η επιλογή. Δηλαδή η Intel προσφέρει καλύτερο support για τις κάρτες γραφικών της; Έχετε δει τι γινόταν με τις ενσωματωμένες GMA τα προηγούμενα χρόνια; :/ Ή εννοείτε ότι ποιοτικά είναι καλύτεροι από αυτούς των NVIDIA και AMD;

Ο Βασίλης έχει δίκιο πάντως σε αυτό που λέει, ότι δηλαδή η NVIDIA έχει πιο ποιοτικούς drivers με όλα αυτά τα features που παρέχει. Αλλά απ' την άλλη έχει και ο caution δίκιο στο θέμα του extended desktop, που δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο περιορίζεται τόσο από μόνη της η πράσινη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εξετάζω όλα τα features που έρχονται με τους drivers.

Από AMD βρίσκω αρκετά πιο εύχρηστο το Catalyst Control Center. Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα που λένε.

Στις nVidia μου άρεσαν οι wizards για το 3D Vision.

Θεματάκια τώρα: Με τους nVidia drivers δεν αναγνωρίζεται σωστά το sid της οθόνης μου με αποτέλεσμα να μου βγάζει και αναλύσεις που δεν υποστηρίζονται, αλλά επειδή είναι specific issue δεν κατηγορώ την nV. Επίσης τις προάλλες μου την έσπασε όταν μετά από μια ώρα περίπου κατάλαβα πως 660ti και 680 έχουν διαφορετικό driver version (am I saying too much? :D)

Στις AMD έχω παρατηρήσει μερικές φορές frame dips που δεν δικαιολογούνται, αλλά φτιάχνονται με τα επόμενα release. Επίσης συνεχίζουν να έχουν θέμα με τα HDMI monitors, ή θα υπάρχει overscan ή underscan, αλλά το fix είναι αρκετά εύκολο. Εκεί που πάσχει η AMD είναι σε linux drivers - κάνεις τον σταυρό σου μη σου στραβώσει τον Xserver.

Γενικά πάντως είναι και οι δυο αρκετά stable, ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε οποιοδήποτε σύστημα που να προκλήθηκε από drivers. Επίσης πλέον όλα τα issues και τα tweaks για κάθε παιχνίδι γίνονται αρκετά νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

nVIDIA:

Περισσότερα features ( "native" FXAA, nVIDIA TXAA, PhysX { υπάρχει σαν feature, έστω και αν είναι resource hogging bloatware most of the time }, CUDA { περισσότερο support από apps }, δυνατότητα να κλείσεις σχεδόν όλα μα όλα τα perf/IQ optimizations με δύο κλίκ, Adaptive Vsync )

Λειτουργικό και σωστό 3D & 3D Surround ( το 3D με την AMD αυτή την στιγμή είναι για τα κλάμματα )

Πιο γρήγορο fix σε θέματα με νέα παιχνίδια.

Κατά τα άλλα πάνω κάτω τα ίδια.

Σταθεροί οι drivers και των 2.

Στα 100 παιχνίδια, στα 5 θα έχεις prob με nVIDIA, σε 5 θα έχεις πάνω κάτω και με την AMD, μια η άλλη.

Η nVIDIA συνήθως βγάζει πιο συχνά drivers ( beta + WHQL ).

Και τα 2 στρατόπεδα έχουνε πράγματα που δεν έχει η άλλη ( λίγα, αλλά μια το ένα είναι στην nV μια το άλλο στην AMD ).

Καμμία εκ των 2 δεν είναι τέλεια πάντως :P

+1000 τα ειπε ολα ο Bill

Tο μονο που θα προσθεσω ειναι οτι δεν ειναι πανω κατω τα ιδια,η nvidia ειναι καλητερη απλα:kiss:... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο με Intel δεν είχα ποτέ πρόβλημα διότι δεν είχα ποτέ στην ζωή μου Intel κάρτα.

Στο software η Nvidia είναι μπροστά, αλλά νομίζω ότι στους drivers είναι τα ίδια. Απλά η Nvidia έχει τις άκρες στα software houses και είτε διορθώνει νωρίτερα τα όποια bugs είτε $πείθει$ τους κατασκευαστές να κάνουν ...πλακίτσα στο αντίπαλο στρατόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα στην NVidia και με τα resize/crop desktop κλπ κλπ που ειναι πολυ βολικα, αλλα βαλτε και ενα OC τμημα ρε μπαγασιδες.

Τις 4890 ολο απο εκει τις τσιγγλαγα και μου αρεσε η ευκολια και η αμεσοτητα σαν νιουφης. Κατα τα αλλα μια ειχα Crossfire μια δεν ειχα. :hehe:

Nvidia απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

ουυυυυ τελεια εικονα με μια 9600 που ειμαι τωρα με το που ανοιγω το pc πρεπει να ενεργοποιησω το ηχω απο το hdmi και να τον ξανααπενεργοποιησω αμεσως τελεια

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ψήφισα ότι πάνω κάτω βρίσκονται στα ίδια επίπεδα γιατί έχω δει fails και από τις δύο. Οπότε όταν φτάνει η ώρα να αγοράσω ή να προτείνω σε άλλον μια κάρτα γραφικών, απλά κοιτάζω τι συμφέρει περισσότερο στην τσέπη ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now