pro66

Nέο pc ή αναβάθμιση του παλιού?

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Μετά απο 4 περιπου χρόνια αποφάσισα οτι είναι πλεον καιρός για ανανέωση του υπολογιστή μου

Θα ήθελα όμως την άποψη σας σχετικά με το αν ειναι καλύτερο να στήσω ενα νεο pc από την αρχή ή απλα να αναβαθμίσω το υπάρχον

O τωρινός υπολογιστής εχει:

Mobo:Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P

CPU:AMD Phenom II X4 945 @3Ghz

GPU:ATI Radeon HD4850 1Gb

RAM:Kingston hyperX 2Χ2gbGb DDR3

To pc το θέλω κυρίως για gaming όμως και ελαχιστα για photo&video editing.To budget κυμαίνεται στα 1000 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες :)

Το τωρινό σου σύστημα δεν είναι άσχημο, αλλά σίγουρα η 4850 θα σε "κόβει" σε αρκετά παιχνίδια. Πρώτη και βασική ερώτηση είναι τι μέγιστη ανάλυση φτάνει η οθόνη σου, για να μπορέσουμε να δούμε πρωτίστως την επιλογή της GPU. Επίσης, αν δεν έχεις SSD, είναι μια καλή ευκαιρία να πάρεις.

Από κει και πέρα, το βασικό θέμα είναι αν έχεις διάθεση να ξοδέψεις όλο το budget που έχεις διαθέσιμο ή όχι, πάντως με 1000? (ίσως και παραπάνω αν θέλεις να διώξεις το τωρινό) φτιάχνεις ένα πολύ αξιόλογο gaming σύστημα.

Μπορείς να αναφέρεις και τα υπόλοιπα parts που δεν αναφέρεις (τροφοδοτικό, κουτί, σκληροί δίσκοι, κουτι) ώστε να μπορώ να έχω μια εικόνα σε τι περίπου επίπεδα κυμαίνεται το σύστημά σου και τι μπορεί να βελτιωθεί? Δεν λεω πως είναι ανάγκη να τα αλλάξεις όλα, αλλά για να δούμε τι μπορεί να μείνει και να αξιοποιηθεί ώστε το υπόλοιπο budget να το χρησιμοποιήσεις καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με τι είδους games ασχολείσαι? δεν είναι λίγο υπερβολικό το budget σου μιας και με μια καλή κάρτα γραφικών (Nvidia GeForce 660Ti) και έναν SSD (Vertex 4 128GB ή 256GB) κάνεις μια πολύ καλή αναβάθμιση χωρίς να χρειαστεί να δώσεις μια περιούσια αφού δεν τον χρησιμοποιείς και για δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ που ξέχασα και τα υπόλοιπα,

Το τροφοδοτικο είναι HEC Cougar 700CM

Το κουτι ειναι mid-tower τώρα μάρκα δεν μπορώ να θυμηθώ πάντως είναι παρόμοιο με αυτό Product Details for 116-08-SCTAK62

Έχω 2 σκληρούς 500GB seagate!

Σκεφτόμουν να περάσω εναν Vertex 4 128GB SSD και να βάλω τον άλλο σκληρό που θα περισσέψει σε ενα παλιό pc μου.!

H αλήθεια είναι πως δεν είμαι και κανένανς απαιτητικός gamer όμως θέλω ένα δυνατό σύστημα για να μπορώ να παίζω και τα πιο "βαριά" παιχνίδια(crysis,bf3,cod κτλ) σε καλή ανάλυση τώρα που θα έχω και περισσότερο χρόνο!

Όσον αφορά την οθόνη, χρειάζομαι οπωσδήποτε μια καινουρια διότι η τωρινή μου ειναι μια 19άρα 4+ χρόνων :P

από τις λίγες που έχω δει κατέληξα σίγουρα σε κάποια με IPS Panel στις 22 με 24 ίντσες!βρήκα αυτές όμως δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλές(οκ, εκτός απο την dell όμως η τιμή της δαγκώνει :P)

LG IPS235V | Skroutz.gr

LG IPS236V | Skroutz.gr

LG IPS226V 21,5" | Skroutz.gr

Dell UltraSharp U2412M | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Την οθόνη όμως θα την έχεις επίσης για πολλά χρόνια, οπότε είναι κρίμα να μην επενδύσεις σε μία σωστή :) Από 'κει και πέρα αν νομίζεις ότι δεν σε παίρνει το budget, χτύπα την IPS235V που είναι ok για τα χρήματα που ζητάει.

Μετά σου χρειάζεται ένας 128άρης SSD να δεις μεγάλη διαφορά στην απόκριση του συστήματος και γενικά στην καθημερινότητα. Μετά μια κάρτα γραφικών όπως η 7950 και η GTX 660 Ti. Η μητρική σου λογικά θα υποστηρίζει και Phenom II X6, οπότε τσιμπάς έναν μεταχειρισμένο Thuban σε καλή τιμή. Και κλείνεις αγοράζοντας 2x4GB 1600άρες μνήμες που παίζουν γύρω στα 50-55? τώρα στην Ελληνική αγορά (αν θυμάμαι καλά).

Η άλλη λύση είναι να δώσεις το σύστημα αυτό όσο όσο και να πας σε κάτι ολοκαίνουριο από την αρχή. Προσωπική μου άποψη, μην το κάνεις. Θα σε βγάλει αρκετό καιρό ο PIIX6 μαζί με SSD και 660 Ti :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύεις πως αξίζει τα λεφτά της η Dell?

Για την συγκεκριμένη (ειναι η 23άρα) Dell UltraSharp U2312HM | Skroutz.gr συμφέρει περισσότερο απο την LG??

Γενικά πάντως χωρίς να έχω σκεφτεί την αλλαγή επεξεργαστή, έχω καταλήξει σε κάτι τέτοιο

GPU: Gigabyte Radeon HD 7950 3GB | Skroutz.gr

Monitor: Dell UltraSharp U2312HM | Skroutz.gr

SSD: OCZ Vertex 4 SATA III 2.5" SSD 128GB | Skroutz.gr

RAM: MEMORY :: Corsair Vengeance 8GB DDR3 Non ECC CL8 1600MHz (CMZ8GX3M2X1600C8B) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

Πιστεύεις πως με την προσθήκη ενος Phenom II X6 θα μου κρατήσει αρκετό καιρό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα παραπάνω είναι κομπλέ :T: Έχω την Dell U2311 (προηγούμενο μοντέλο) και την έχω καταευχαριστηθεί!

Όσο για το CPU, τσέκαρε καλύτερα αγγελίες. Phenom II X6 1090T πουλάει ο Πάνος http://www.hwbox.gr/upgrade-packages-full-pcs-sales/17978-all-around.html ;)

Και ναι το σύστημα αυτό θα σου κρατήσει μια χαρά για τα επόμενα 2-3 χρόνια με μερικές υποχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς είναι sold ο επεξεργαστής :(

Επειδή θα δυσκολευτώ λίγο να βρω είναι η αλήθεια, αξίζει να υπερχρονίσω τον 945 μεχρι τα 3.6-3.7 (που υποθέτω γίνεται εύκολα αφού είνια ξεκλείδωτος) και να αγοράσω και ένα καλό cooler?

Επίσης διαβάζω σε διάφορα sites οτι αναμένεται σύντομα ο Vishera...θα ήταν προτιμότερο να περιμένω(και να αγοράσω επιπλέον cpu+mobo) ή δεν αξίζει??

Btw. Ευχαριστώ για τη βοήθεια :D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο 945 και δεν είναι ξεκλείδωτος (black) αλλά και μπορεί κάλλιστα να είναι C2 που πάει να πει ότι τα 3.6+++ δεν είναι τόσο δεδομένα.

Πάντως στο χειρότερο σενάριο 3.4 πρέπει να κάνεις και ίσως να την παλεύει και η box ψύκτρα, αν είναι σε ευάερο και καθαρό case.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασε μια 660 και ανεβασε τον 945 να δεις τι μπορει να κανει .

Κανα 4gb ram ακομα θα ηταν καλα.

Καλητερα να περιμενεις τους νεους amd αν τελικα θες amd...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν έχω δέσει και κόμπο πως θέλω amd όπωσδήποτε..γνωρίζω πως οι i5 και i7 αποδίδουν πολύ καλύτερα σε σχέση με τους amd...πολύ φοβάμαι οτί αν πάω σε καινούριο σύστημα με ιντελ θα χρειαστώ επιπλέον χρήματα λόγω του ότι το κόστος ενός καλού intel+mobo θα αγγίξει περίπου τα 450 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Asrock Z77 Pro4-M | Skroutz.gr ~90é

Intel Core i5-3570K | Skroutz.gr ~220é

310é και εισαι κομπλε

Αυτο ειναι το σωστο και με μια 660 θα εισαι μια χαρα αλλα και παλι μπορεις να δοκιμασεις μια καρτα γραφικων με το μηχανιμα που εχεις. Και αν δεις οτι δε τραβαει οσο θελεις πας στην Arsock/Intel λυση.

Αν το κανεις ενα overclock πιστευω δε θα εχεις προβλημα δεν θα ειναι τελεια αλλα θα παιζει. Κανε μια αναζητηση στο google για overclock με τη μητρικη που εχεις εχει πολλα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Η αλήθεια είνια πως η πρόταση του barfastic για intel/mobo είναι καλή!

Προς το παρόν προτιμώ να δω τί μπορεί να κάνει το σύστημα με τον τρέχων επεξεργαστή και σε λίγο καιρό βλέπουμε!

Α, και κάτι ακόμα, βλέπω οι περισσότεροι προτείνετε την 660 έναντι της 7950...Η σύγκριση τους βγάζει την 660 αποδοτικότερη??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now