petros@idk$

Προβλημα με προιον απο EShop...Την γνωμη σας παρακαλω :(

Recommended Posts

Παιδια καλημερα.

Ακουστε πως εχει το πραγμα.

Το 2009 ειχε αγοραστει απο eshop ενα Xerox Laser πολυμηχανημα (6110S) Περιπου 400 κατι ευρω.Aυτο δεν ειχε χρησημοποιηθει πολυ αυτα τα χρονια με αποτελεσμα με αποτελεσμα το μαυρο toner να τελειωσει τον περασμενο μηνα.Και εδω ξεκινανε τα προβληματα.Αγοραζω καινουργιο Toner (Qconnect) και μου to βγαζει invalid.Λεω εκανα πατατα που πηρα q connect θα παρω το αυθεντικο.Και αυτο τα ιδια....

Για να μην τα πολυλογο μετα απο ερευνα σε forum και sites καταλαβα οτι ο εκτυπωτης ηταν παραεισαγωγης (αλλο region) και δουλευε μονο με τα αμερικανικα μελανια.

Περνω την Xerox ελλαδας τηλεφωνο και μου λεει οτι αυτη δεν εχει καμια σχεση και οτι το eshop ειχε κανει δικια του εισαγωγη και οτι εχει ενημερωθει τι πρεπει να κανει σε αυτη τη περιπτωση.

Ξανα επικοινωνια με eshop και μου λενε οτι μπορουν να μου φερουν τα μελανια (τα αμερικανικα) για να με εξηπηρετησουν...και οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα αλλο.

Δηλαδη εγω ειμαι υποχρεωμενος να στειριζομαι στο eshop να μην κλεισει για να μπορω να βρησκω μελανια για τον εκτυπωτη?

Ps:Οταν αγοραστηκε ο εκτυπωτης δεν ελεγε πουθενα οτι ειναι αλλο region η οτι πρεπει να δουλευει μονο με τα συγκεκριμενα μελανια....

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Πετράν, το πιο απλό έιναι να τους ρωτήσεις τα S/N από τα μελάνια και να τα παραγγέλνεις μόνος σου.

So simple. Χωρίς να σου σπάνε τα νεύρα και χωρίς τίποτα άλλο.

Δηλαδη εγω ειμαι υποχρεωμενος να στειριζομαι στο eshop να μην κλεισει για να μπορω να βρησκω μελανια για τον εκτυπωτη?

Αυτή η έκφραση μου ακούγεται σαν να θέλεις να το πάιξεις θιγμένος/θύμα ενώ στην πραγματικότητα πρίν 1-2 χρόνια τον είχες πάρει απο το Eshop

γιατί λογικά κοιτούσες στην τιμή ακόμα και στο πέμπτο δεκαδικό ψηφίο μετά την υποδιαστολή.

Το Eshop δεν θα κλείσει, οπότε μην ανησυχείς (αν και έιμαι σίγουρος πως δεν ανησυχείς απλά έισαι attention whore :hehe:)

Το ότι έιναι απο άλλο region δεν χρειάζεται να το γράφει κανείς, το μόνο που μπορείς να κάνεις (βέβαια όχι μετά απο 2 χρόνια που τον έχεις) είναι εάν η συσκευή έιναι stand alone και δεν έχει μέσα Ελληνικο manual (ή έστω χαζές απλές οδηγίες) να πάς σε κανα ΙΝΚΑ και να κάνεις καταγγελία και να τους τα κατεβάσουν όλα μέχρι να φτιάξουν κάτι στα Ελληνικά (κλάιν μάιν δηλαδή) ή να κάνεις το ίδιο εάν απ'εξω δεν έχει το Made In XxxxX στα Ελληνικά (κλάιν μάιν πάλι).

Άλλη φορά να ρωτάς πριν αγοράζεις τέτοιες συσκευές!

Ρουφάμε και τα λέμε, ρουφάμε και τα λέμε λέμε! :hehe:

καλημέρες Πετράν!

Link to comment
Share on other sites

Ρε πιθηκε δεν καταλαβες τι λεω....

1)Ελλαδα δεν υπαρχουν πουθενα αυτα τα μελανια...

2)ουτε η xerox ελλαδας μπορει να μου τα δωσει......

Πρεπει δηλαδη να τα παραγγελνω απο america καθε φορα η eshop μονο?

Edit:Η αγορα εγινε απο eshop γιατι τοτε εκει υπηρχε μονο ετοιμοπαραδωτο....

Link to comment
Share on other sites

Αρνητική στο Skroutz για αρχή και καταγγελία στο ΙΝΚΑ. Επιπλέον δεν ξανά αγοράζεις από αυτούς. 4 χρόνια που το εφαρμόζω έχω χάσει καλές προσφορές αλλά, έχω το κεφάλι μου ήσυχο και έχω γλυτώσει ένα κάρο χρήματα (μιας και συνήθως τις προσφορές δεν τις χρειαζόμαστε πραγματικά, νομίζουμε ότι τις χρειαζόμαστε).

Link to comment
Share on other sites

Αρνητική στο Skroutz για αρχή και καταγγελία στο ΙΝΚΑ. Επιπλέον δεν ξανά αγοράζεις από αυτούς. 4 χρόνια που το εφαρμόζω έχω χάσει καλές προσφορές αλλά, έχω το κεφάλι μου ήσυχο και έχω γλυτώσει ένα κάρο χρήματα (μιας και συνήθως τις προσφορές δεν τις χρειαζόμαστε πραγματικά, νομίζουμε ότι τις χρειαζόμαστε).

Αρνητική στο skroutz το καταλαβαίνω, αλλά με καταγγελία στο ΙΝΚΑ μπορεις να κάνεις/κερδίσεις κάτι? Υπάρχει νόμος που να λέει κάτι για προϊόντα εκτός Ευρώπης?

Link to comment
Share on other sites

Αρνητική στο skroutz το καταλαβαίνω, αλλά με καταγγελία στο ΙΝΚΑ μπορεις να κάνεις/κερδίσεις κάτι? Υπάρχει νόμος που να λέει κάτι για προϊόντα εκτός Ευρώπης?

Αν στα πουλάνε ως Ευρωπαϊκά δεν είναι λάθος στην περιγραφή; Θέλω να πω, ο πελάτης γνωρίζει ότι θα πρέπει να πάει στην Αμερική για αναλώσιμα;

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.406628

Δεν βλέπω να αναφέρει κάπου ότι ο εκτυπωτής χρειάζεται αναλώσιμα από Αμερική και εντάξει, δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει θέμα με το γεγονός ότι δεν υπάρχει αυτή η ενημέρωση.

Το μαύρο, ας πούμε, το έχει

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.XER01064

αλλά δεν αναφέρει αν είναι Ευρωπαϊκό ή Αμερικάνικο.

Αν πουλάς Αμερικάνικο μηχάνημα και Ευρωπαϊκό toner και αν αυτά είναι ασύμβατα, δεν υπάρχει θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now