junior-21-

Show your SSD drive (benchmarks & results)

Recommended Posts

Γιατι στον 840 γραφει 2Β0Q και οχι DXM0?

Αυτό γίνεται σε όλα τα drives. Είναι αν έχεις γυρισμένο τον controller σε Raid από το BIOS, αντί για AHCI.

Δεν αλλάζει κάτι στις επιδόσεις όπως ξέρεις, γιατί το drive πάλι σε AHCI δουλεύει.

Το full firmware name είναι DXM02B0Q.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται σε όλα τα drives. Είναι αν έχεις γυρισμένο τον controller σε Raid από το BIOS, αντί για AHCI.

Δεν αλλάζει κάτι στις επιδόσεις όπως ξέρεις, γιατί το drive πάλι σε AHCI δουλεύει.

Το full firmware name είναι DXM02B0Q.

Thanx...Μέχρι στιγμής δεν το είχα ξαναδεί....

Link to comment
Share on other sites

yt8t.jpg

Παιδιά τα φώτα σας..είναι στο 2ο σύστημα που είναι με GA-Z68MA-D2H-B3 +3570k..Στην σωστή θύρα τον έχω βάλει και με σωστό καλώδιο..Γιατί μου βγάζει την μισή ταχύτητα??Τι να δοκιμάσω να αλλάξω?

[h=1][/h]

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε τοσο χαμηλα;

z9rr.jpg

Ποια έκδοση Intel RST χρησιμοποιείς. Να ξέρετε πως η γρηγορότερη για single drive είναι η 12.0 και για RAID0 η 11.2.

Επίσης το power management μέσα στα windows είναι σε High Performance?

Link to comment
Share on other sites

Τα C States στο BIOS για τον επεξεργαστή είναι ενεργοποιημένα ή όχι;

Ειναι ενεργοποιημενα γιατι δεν εχω κανεi oc ακομη και δεν εχω αλλαξει τπτ στο bios. Αλλα μ ενα γρηγορο search βρεθηκα εδω

Advanced SSD tweaks - The Corsair Support Forums

και στο τελευταιο σχολιο λεει το εξης :

I guess the real losers here are the people running stock who read this uninformed advice and rush in BIOS setup to disable the C-states, ignorant of the fact that they lose the benefits of TurboBoost and thereby sacrifice a lot more performance than they gain.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενεργοποιημενα γιατι δεν εχω κανεi oc ακομη και δεν εχω αλλαξει τπτ στο bios. Αλλα μ ενα γρηγορο search βρεθηκα εδω

Advanced SSD tweaks - The Corsair Support Forums

και στο τελευταιο σχολιο λεει το εξης :

I guess the real losers here are the people running stock who read this uninformed advice and rush in BIOS setup to disable the C-states, ignorant of the fact that they lose the benefits of TurboBoost and thereby sacrifice a lot more performance than they gain.

Αυτό ισχύει όταν τρέχεις STOCK. Όταν είσαι overclocked σε συγκεκριμένη συχνότητα, τότε δεν χάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω κι εγω! Ειμαι στοκ τωρα γιατι δεν εχω cooler και δεν ενιωσα οτι ο cpu υστερει σε καποιο game (γιατι κυριως games ειναι αυτα που τρεχω).

Οποτε καθομαι στ αυγα μου και δεν πειραζω c states.

Link to comment
Share on other sites

840 Pro 128gb vs 840 Evo 120gb με και χωρίς το rapid ενεργοποιημένο!

Όπως λέει και ο τίτλος παρακάτω μια σύγκριση μεταξύ των 2. Το rapid και στις 2 περιπτώσεις άλλαξε τα δεδομένα και επιτέλους προσφέρεται και για κατόχους 840 Pro SSD της Samsung!

Πρώτα με το rapid ενεργοποιημένο στον EVO και μετά στον Pro. Και στις 2 περιπτώσεις τα αποτελέσματα του Pro είναι από πάνω και αντιστοίχως του EVO από κάτω. Enjoy.

840 vs evo 2.jpg

PRO VS EVO.jpg

840 vs evo 2.jpg

PRO VS EVO.jpg

840 vs evo 2.jpg

PRO VS EVO.jpg

57fd08a16db3f_840vsevo2.jpg.733c70909b51

57fd08a180ae5_PROVSEVO.jpg.d0b14c1ffd156

Link to comment
Share on other sites

840 Pro 128gb vs 840 Evo 120gb με και χωρίς το rapid ενεργοποιημένο!

Όπως λέει και ο τίτλος παρακάτω μια σύγκριση μεταξύ των 2. Το rapid και στις 2 περιπτώσεις άλλαξε τα δεδομένα και επιτέλους προσφέρεται και για κατόχους 840 Pro SSD της Samsung!

Πρώτα με το rapid ενεργοποιημένο στον EVO και μετά στον Pro. Και στις 2 περιπτώσεις τα αποτελέσματα του Pro είναι από πάνω και αντιστοίχως του EVO από κάτω. Enjoy.

[ATTACH=CONFIG]19211[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]19212[/ATTACH]

Ουστικα μια μεθοδος caching στην Ram ειναι που δουλευει ξεχωριστα απο το Superfetch των Windows, αλλος ενας σοβαρος λογος για 16GΒ RAM συστηματα...the more ram the happier pc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now