barfastic

Τι αγορασα προσφατα

Recommended Posts

Με γειές @barfastic! Όποτε μπορέσεις πες εμπειρίες από το web UI και το όλο setup, και φυσικά τρέξε κανα bench γιατί αρκετά από δαύτα έχουν αδύναμα CPU και δεν τα πάνε καλά με τα transfer rates! Αν και μου φαίνεται ότι το συγκεκριμένο με τον Intel Atom Dual Core κάτι μπορεί να κάνει!

Μέχρι στιγμής, τόσο Qnap όσο και Synology μου φαίνονται τα κορυφαία από άποψης ease of use, αλλά από μερικά demo και της Asustor τα πάει μια χαρά!

Γενικά απο μια γρήγορη ματια που του έριξα, είναι αρκετά γρήγορο το interface, με πολλά εξτρά. Custom Notifications, App για την διαχείριση του απο οπουδήποτε, autoshutdown σε περίπτωση διακοπής ρέυματος (με συμβατό UPS) έχει και δικό του antivirus, sharing rights, γενικά είναι πολύ πλούσιο για SOHO.

Απο αποδόσεις, Μόλις μπούν οι δίκσοι θα σας πώ...

Οσο για το Asustor Portal που είναι το interface που δείχνει μεσω HDMI, είναι πολύ ωραίο. Ηomescreen πολυ απλο, με την ώρα, καιρο, ημερολόγιο κτλ, με apps και επιλογή για την διαχ/ση του NAS. Για την τηλεόραση μου που δέν είναι έξυπνη, είναι ωραίο να τα έχεις όλα εκεί σε μία οθόνη. θα αποσυρθεί και το HTPC να πάει στο χωρίο πλέον.

Επίσης, έχει και κάτι third party apps που κάνουν simulate παιχνίδια NES, τηλεχειριστήριο το κινητό κτλ...

Είχα δεί και Synology και Qnap, αλλα για 6άρι πήγαινε κόντα στα 900 ευρω! και γενικά είμαι άνθρωπος που ρισκάρει με νέες εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

για αρχή 3Χ4ΤΒ και μετα σιγα σιγα θα αυξάνω.... ετσι και αλλίως εχω ~6ΤΒ τώρα οπότε με καλύπτει ενα RAID5, και μετα θα πάρω αλλούς δύο για Raid 6 και 12ΤΒ.

Link to comment
Share on other sites

για αρχή 3Χ4ΤΒ και μετα σιγα σιγα θα αυξάνω.... ετσι και αλλίως εχω ~6ΤΒ τώρα οπότε με καλύπτει ενα RAID5, και μετα θα πάρω αλλούς δύο για Raid 6 και 12ΤΒ.

Ερώτηση: δεν είναι καλύτερα να αγοράζει κανείς σκληρούς εξωτερικούς με τις ίδιες χωρητικότητες,

μιας και είναι πάνω-κάτω ολόιδιες τιμές, και να τους ανοίγεις οπότε έχεις:

τον σκληρό

τροφοδοτικό 12v

πλακέτα sata to usb

usb καλώδιο

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: δεν είναι καλύτερα να αγοράζει κανείς σκληρούς εξωτερικούς με τις ίδιες χωρητικότητες,

μιας και είναι πάνω-κάτω ολόιδιες τιμές, και να τους ανοίγεις οπότε έχεις:

τον σκληρό

τροφοδοτικό 12v

πλακέτα sata to usb

usb καλώδιο

Δεν καλύπτεται το drive από εγγύηση έτσι. Νομίζω τουλάχιστον.

Θα πρέπει να στείλεις το enclosure πίσω για αλλαγή αν χαλάσει το drive, αλλά έχεις ανοίξει ήδη το enclosure, οπότε έχεις χάσει και από εκεί την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα

i7 4770k

Asus Maximus VI hero c2

Msi gtx 780 Ti gaming

Samsung 840 Series Evo 120GB

Αυριο το μεσημέρι το πολύ δευτέρα πρωι θα είναι στα χερια μου. Morale: superb!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now