TonyT

To HAF or not to HAF?

Recommended Posts

Καλημέρα, σκέφτομαι να αλλάξω το αρχαίο κουτάκι που μου έχει μείνει από εποχές athlon xp (thermaltake xazer iii) με κάτι πιο ευρύχωρο μιας και θα ήθελα να ξεκινήσω να στήνω (επιτέλους) υδρόψυξη. Κοίταζα το HAF X το οποίο μου βγαίνει στα 155 ευρώ από amazon. Μιας και το budget περιορίζεται γύρω στα 150 θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας ή αν θέλετε να μου προτείνετε κάτι άλλο που πιστεύετε ότι είναι καλύτερο. Απλά θα ήθελα να χωράει άνετα τουλάχιστον ένα τριπλό ψυγείο.

Edit: Μιας και είδα ότι αυτό είναι το πρώτο μου post... καλώς σας βρήκα!

Edited by TonyT
Μιας και είδα ότι αυτό είναι το πρώτο μου post... καλώς σας βρήκα!
Link to comment
Share on other sites

Για H2Ο θα σου προτεινα αλλο κουτι... οι 200mm ανεμιστηρες δεν εχουν μεγαλη ποικοιλια, ουτε στα ψυγεια για υδροψυξη. οχι οτι δεν μπορεις να κανεις φοβερη δουλεια με το HAF (βλεπε MSIDIA)

απλα οι επιλογες σου θα ειναι λιγο περισοτερο περιορισμενες.

Eγω θα σου προτεινα ειτε CM Strom Trooper, Silverstone Raven-03, Fractal define XL, με αυτη την σειρα...

Βεβαια, μπορει να μην σαρεσει κανενα απο αυτα, :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλά το παιδί με το nsidia project έκανε τρελή δουλειά αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν ευρώ για τέτοια πράγματα. Από τα κουτιά που μου πρότεινες μου άρεσαν το trooper αλλά δεν το κόβω να χωράει τριπλό (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) και το raven επειδή διαφέρει λίγο από τα άλλα, απλά δεν ξέρω αν θα βολέψει η διάταξη. Το fractal το αποκλείω λόγω πόρτας... την έχω βαρεθεί με το xazer δεν με βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

αμα ψαξεις στο διαδυκτυο γενικα για XXXXX Watercooled (οπου ΧΧΧΧΧ = το κουτι που σε ενδιαφερει) θα σου βγαλει αποτελεσματα.

το Trooper περνει σιγουρα τριπλο ειτε πανω ειτε μπροστα, και το raven περνει για πολυ υδροψυξη...

Link to comment
Share on other sites

Όντως το trooper παίρνει τριπλό ψυγείο... έτσι μάλλον τείνω προς τα εκεί μιας και στο haf με απασχολούσε η έλλειψη φίλτρων. Από θέμα ψύξης όμως ποιό θεωρείς καλύτερο; Αν είναι καλύτερο το haf αξίζει η περισσότερη σκόνη στο εσωτερικό προς όφελος των χαμηλότερων θερμοκρασιών;

Link to comment
Share on other sites

Το 932 advanced με ένα πρόχειρο ψάξιμο στα 127 ευρώ και τα storm trooper / haf x στα 157 περίπου. Απλά από τη στιγμή που διαθέτω τα 150 δεν θα ήθελα κάτι παλιό με facelift για να γλιτώσω 30 ευρώ. Όχι ότι είναι άσχημο σαν κουτι.

Link to comment
Share on other sites

ειναι αψογο για νερακι - πολυ ευκολο κουτι

ειναι πιο ματζοβολο απο το Χ που ειναι πολυ κτηνος, ασε που ειναι μια χαρα απο την στιγμη που πλεον ειναι μαυρο μεσα :P

εγω παντος ειμαι κατα των HAF απειδη ειναι σουρωτηρια. Απο τα 2 θα προτιμουσα το advanced ομως

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλάω να πάρω σώνει και καλά haf, απλά μου έκατσε καλύτερα στο μάτι στα 150 όπως και το trooper ή το raven που πρότεινε ο barfastic, μόνο που το raven θα ήθελα να το δω από κοντά πρώτα. Σαν αντι-haf αν έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις σε αυτά τα λεφτά μου λες.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το bitfenix shinobi xl.

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Αν και απλό σε εμφάνιση (κάγκουρας) φαίνεται πάρα πολύ καλό! Θα το κοιτάξω.

Ή αντί για trooper τσίμπα το storm stryker (white beauty)

Edit: Απλά κουκλί εξωτερικά... μοναδική ένσταση το εσωτερικό που είναι πολύ άσπρο. Θα μου άρεσε με περισσότερα μαύρα σημεία. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

το κουτι ειναι γουστο

εγω αποφευγω να προτεινω

το Storm Stryker το λευκο φαινεται καλο (αλλά δεν ειναι καθολου του γουστου μου :hehe: )

Συμφωνώ σε αυτό που λες, αλλά μπορείς πάντα να προτείνεις κάποιο κουτί που ξέρεις ότι έχει ποιότητα κατασκευής και καλή απόδοση στην ψύξη ανεξάρτητα γούστου. Για παράδειγμα μου άρεσαν κουτιά άσχετα μεταξύ τους όπως το haf x, το raven και το shinobi, άσχετα αν κατέληξα τελικά στο storm trooper. :whistling:

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια. Εν αναμονή τελικά του strorm trooper. :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now